Aytən Şadlinskaya: Xaricdə təhsil peşəkar inkişafla yanaşı özünü kəşf edib tanımağa kömək edir
Aytən Şadlinskaya 1984-cü ildə Qərbi Azərbaycanın Vedibasar mahalında çoxuşaqlı ailədə anadan olub. 1988-ci ildə məlum hadisələr zamanı ailəsi ilə birgə Bakı şəhərinə köçüb. Bacı və qardaşları Bakıda orta məktəbi bitirib müxtəlif ixtisaslar üzrə ali təhsil alıblar. 283 saylı orta məktəbi bitirdikdən sonra 2002-ci ildə Azərbaycan Dillər Universitetinin Tərcümə fakültəsinə daxil olub və 2006-cı ildə həmin universiteti fərqlənmə ilə bitirib. Dil bacarıqlarına yiyələndikdən sonra özünü başqa sahədə sınamağı qərara alan Aytən Şadlinskaya magistratura təhsilini idarəetmə sahəsində davam etdirib. 2007-ci ildə Xəzər Universitetinin İqtisadiyyat və Menecment fakültəsinin Biznesin təşkili və idarə edilməsi ixtisasına qəbul olub. Qəbul olduqdan sonra Erasmus Mundus mübadilə proqramı çərçivəsində magistr təhsilini Yunanıstanın Saloniki şəhərində yerləşən A.T.E.İ. İnstitutunda (Alexander Technological Educational İnstitution) Menecment ixtisası üzrə davam etdirib. Təhsilini başa vurduqdan sonra 2009-2013-cü illərdə Xəzər Universitetində Beynəlxalq tələbələr və mütəxəssilər mərkəzinin direktoru vəzifəsində çalışıb. 2013-cü ildən etibarən isə Bakı Ali Neft Məktəbində işləyir. O, 2013 və 2014-cü illərdə Azərbaycan Turizm və Menecment Universitetində magistr fənlərini tədris edib. Hal-hazırda Aytən Şadlinskaya Bakı Ali Neft Məktəbinin Keyfiyyətin təminatı şöbəsinin mütəxəssisi olaraq çalışır.
- Ixtisasınıza olan marağınız nə ilə bağlıdır? Bu ixtisasınız üzrə xaricdə təhsil almaq fikrinə necə gəldiniz?
- Xaricdə təhsil almaq uşaqlıq arzularımdan biri olub və onu reallaşdırmaq üçün münasib vaxt və fürsət gözləmişdim. İlk vaxtlar tərcüməçilik ixtisasını seçsəm də, sonralar işlədiyim sahələr əsasən idrəetmə və müxtəlif təhsil layihələri ilə bağlı olduğundan bu sahəni seçmişəm. Hal-hazırda da əsas marağım təhsil və inkişaf layihələridir. Hər yaranan bir ideyanı layihələşdirib reallaşdırmaqdan zövq alıram. Ələxsus, bu layihələr başqalarının həyatını, təhsilini inkişaf etdirməyə xidmət edirsə. Zövq ala biləcəyimiz işi görürüksə yorulmuruq və bu iş anlayışı çərçivəsindən çıxır. Məsələn, ilk böyük layihəmiz digər iki kolleqamla yazdığım “Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinə əlil tələbələrin inteqrasiyasının təməlinin qoyulması (ESFIDIP)” layihəsi olub. Bu layihəni yazarkən fikrimizi layihənin seçilməsindən daha çox gördüyümüz işin neçə insanın həyatını dəyişə biləcəyinə yönəltmişdik. Bizi motivasiya edən əsas səbəb məhz bu idi. Gözlədiyimiz kimi, bu layihə Avropa Komissiyası tərəfindən seçilərək maliyyələşdirildi. Mən bir işin ürəkdən və çox istəyərək görüldüyü təqdirdə uğurlu olacağına inanıram. Yaradan hər bir xoş niyyətlə görülən işi gec-tez yoluna qoyur. Bunun üçün sadəcə çox istəmək və çalışmaq lazımdır.
- Sizin fikrinizcə, xaricdəki təhsilin Azərbaycandakı təhsildən hansı üstün və mənfi cəhətləri və ya fərqləri var?
- Öncə qeyd edim ki, ideal mühit və ya ideal təhsil yoxdur. Hər bir mühitdə insan öz ağıl və mövcud imkanlarından maksimum istifadə edib yararlana bilər. Eləcə də xaricdə təhsil və ya yerli ali məktəblərdə təhsilin müsbət və mənfi tərəfləri ola bilər. Xaricdə yaxşı ali məktəblərdə təhsil inkişafa meylli insan üçün çox qazanclı ola bilərsə, eyni zamanda tənbəl biri üçün faciə ilə də bitə bilər. Xaricdə təhsil peşəkar inkişafla yanaşı özünü kəşf edib tanımağa kömək edir. Ümumilikdə götürsək, xaricdə təhsil almaq dünyagörüşünün genişlənməsinə, akademik biliklərin dərinləşməsinə, qısa müddətdə insan kimi daha tez yetkinləşməyə yardım edir. Mənfi tərəfləri mənim üçün olmayıb. Həm təhsil aldığım müddətdə, həm də sonralar xarici ölkələrə təhsillə bağlı və iş səfərlərim çox olub. Bu, mənim peşəkar inkişafıma çox kömək edib. Mən hər yaşda ozünü inkişaf etdirməyin vacib olduğunu düşünürəm. Həmişə bizim öyrənib inkişaf etməyə ehtiyacımız var. Kamil insan heç vaxt öz bilik və bacarıqlarının kafi olduğunu düşünə bilməz. O daim çalışır və yeni üfüqlər kəşf edir.
- İlk işinizi və ilk maaşınızı xatırlayırsızmı?
- Çox sevinirəm ki, peşəkar karyerama 19 yaşında başlamışam və ən önəmlisi, işlədiyim sahələr bilavasitə oxuduğum ixtisaslarla bağlı olub. Bu mənə nəzəri bilik bazamı möhkəmlətməyə kömək etməklə yanaşı peşəkar formalaşmamda böyük rol oynadı. Qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ilk iş yerinin insanın həyatında əhəmiyyəti danılmazdır. Yunanıstanda təhsil aldığım on altı ay müdətində dərslərlə yanaşı iş təcrübəsi keçdim. İş təcrübəm dörd ay olmaqla Yunanıstanın böyük banklarından olan ATEbankda və əmlak tikintisi və satışı ilə məşğul olan beynəlxalq şirkətdə keçdi. Maaşımı da təbii ki, yaxşı xatırlayıram. Yeni işə başlayan hər bir kəsə tövsiyə edərdim ki, iş yerini seçəndə maaşdan öncə işin perspektivini və oradakı inkişaf imkanlarını prioritet etsinlər.
- Bakı Ali Neft Məktəbində fəaliyyətə başlamanız necə oldu ?
- Bakı Ali Neft Məktəbi Azərbaycanda mühəndislik ixtisası üzrə tədrislə məşğul olan ilk ingilis dilli Ali Məktəbdir. Yarandığı ilk vaxtlardan bu ali təhsil müəssisəsi ilə bağlı məlumatım var idi. Ali Məktəbin rektoru cənab Elmar Qasımovla görüşdükdən sonra o, mənə Keyfiyyətin Təminatı şöbəsində işə başlamaq təklifi verdi. Yeni yaranmağına baxmayaraq qısa müddətdə çox peşəkar akademik heyət və mühit mənə çox müsbət təsir bağışladı və yaxşı mənada təəccübləndirdi. Öz bilik və bacarığımı tətbiq edə biləcəyim mühit burada işləməyə və yeni ideaları gerçəkləşdirməyə məndə havəs oyatdı. Artıq iki ildir ki, burada Keyfiyyətin Təminatı şöbəsində işləyirəm. Qeyd etmək yerinə düşərdi ki, harada işlədiyinin də inkişafda çox mühüm rolu var. Sevinirəm ki, yeniliklərə açıq, daim işçilərin maarifləndirilməsinə dəstək verən təhsil ocağında çalışıram. Mən dövlətin gücünü onun təhsilində görürəm. Əminəm ki, dövlətimiz təhsilə ayırdığı qayğı və diqqətin sayəsində güclənir və inkişaf edir. Hər bir dövlətin gücü onun təhsil səviyyəsi ilə ölçülür. Nelson Mandelanın dediyi kimi, “Dünyanı dəyişmək üçün ən qüdrətli silah təhsildir!”
- Üzərinizə hansı öhdəliklər düşür və işinizin öhdəsindən necə gəlirsiniz?
- Şöbəmiz Ali Məktəbin təməl prinsiplərinə xidmət edən ən məsuliyyətli işi aparır. Tədrisin keyfiyyəti, imtahanların gedişatı, tələbələrin davamiyyəti və s. kimi mühüm vəzifələr şöbəmizin səlahiyyətlərinə aiddir. Həmçinin burada çalışdığım müddətdə yazdığım iki layihə uğurlu olub və Alman Tələbə Mübadilə Proqramı (DAAD) tərəfindən maliyyələşdirilmək üçün seçilib. Bir layihəmizi 2014-cü ildə “Bakı Qış Neft Məktəbi” (Baku Winter Oil School) adı ilə mart ayında həyata keçirdik. Almaniyanın ən nüfüzlu ali məktəbələrində təhsil alan tələbələr bu layihə çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbində 2 həftə ərzində həm akademik biliklərə yiyələndilər, həm də Azərbaycanın mədəniyyəti, adət ənənəsi və əsrarəngiz təbiəti ilə yaxından tanış oldular. Digər ikinci layihəmiz “ Bakı Yay Neft Məktəbi” 2016-cı ilin sentyabr ayında baş tutacaq. Qeyd edim ki, bu layihələrdə alman tələbələrlə yanaşı, azərbaycanlı tələbələr də iştirak edə bilər. Ali Məktəbimizin inkişafı və beynəlmiləlləşməsi üçün növbəti illərdə də bir çox böyük layihələrimiz olacaq.
- Bir gənc olaraq, ali təhsil ocağında işləməyin məsuliyyəti nədən ibarətdir?
- Mənim üçün ali təhsil ocağında çalışmaq və gənc nəslin yetişməsində, təhsil almasında rol oynamaq məsuliyyətdən savayı, müqəddəs bir öhdəlikdir. Hər yeni layihə ilə faydalı olmaq, Ali Məktəbin inkişafına töhvə vermək çox məsuliyyətli eyni zamanda çox əhəmiyyətli bir işdir.
- İnkişafınız üçün işdən savayı nələr edirsiniz ?
- Mən xaricdə ali təhsil almaqla yanaşı, indiyədək müxtəlif ölkələrdə konfranslarda, seminarlarda və təlimlərdə iştirak etmişəm. Hər bir keçdiyim təlim, seminar mənə yeni biliklər əldə etməyə, müxtəlif insanlarla tanış olmağa və müəyyən ideyaların yaranmasına imkan yaradır. Hər il ən azından bir tədbirdə iştirak etməyi özümə məqsəd qoymuşam. Ən son 2014-cü ildə Hindistanın Xarici İşlər Nazirliyinin maliyyələşdirdiyi proqrama seçilərək Hindistanın paytaxtı Dehlidə “Layihələrin İdarə Edilməsi ” üzrə bir aylıq təlimdə iştirak etdim. Əslində bu mənim ən yadda qalan təlimim oldu. Çünki indiyədək gördüyüm inkişaf etmiş ölkələrdən fərqli olaraq bu ölkə mənim dünyagörüşümə çox təsir etdi. Bu ölkəyə ikinci səfərim olmasına baxmayaraq son səfərim zamanı qaldığım bir ay müddətində ölkəni daha yaxından tanıdım. Eyni vaxtda ən təmtəraqlı həyatı və ən məzlum insanları görmək insana bir çox şeyi əyani şəkildə öyrədir. Həmçinin təlim zamanı otuza yaxın müxtəlif ölkədən olan insanlar arasında olmaq, yeni insanlar kəşf etmək və fərqli baxışlarla tanış olmaq çox maraqlı idi. Qeyd edim ki, bu təlimdə iştirak edən ilk azərbaycanlı idim. Təlimin sonunda təşkilatçılar tərəfindən sertifikat almaqla yanaşı həmçinin iştirakçılar tərəfindən sorğu əsasında “ən yaxşı lider” kimi seçildim.İnkişaf üçün daim mütaliə etmənin də çox önəmli olduğunu düşünürəm. Onu da bildirim ki, öyrəndiklərin və gördüklərin səni yaxşı insan, yaxşı vətəndaş kimi yetişdirə bilməyibsə demək yanlış istiqamətdə inkişaf etmisən. Necə deyərlər, elmli cahil ən təhlükəli insandır. Son zamanlar əsasən şərq mütəfəkirlərinin və hind müəlliflərin kitablarını oxuyuram. Düşünürəm ki, həm mütaliə, həm səyahət insanı inkişaf etdirən mühüm amillərdir.

Ayten Shadlinskaya was born in 1984 in a large family. In 1988, due to known events Ayten and her family moved to Baku. All her brothers and sisters hold degrees from various universities. After graduating from secondary school No.283, Ayten was admitted to Faculty of Translation at Azerbaijan University of Languages which she graduated with distinction in 2006. After mastering the language Ayten decided to test herself in another field. In 2007, she was admitted to MBA at Khazar University and in the frames of Erasmus Mundus exchange programme Ayten continued her studies at Alexander Technological Educational Institution, Thessaloniki, Greece. From 2009 to 2013 she worked as the Director of the Center for International Students and Scholars at Khazar University. Ayten has been working as the specialist of BHOS Quality Assurance Department since 2013. In 2013- 2014, she delivered lectures for master students at Azerbaijan Tourism and Management University.
- How would you explain your interest in your major? How did you come to a decision to study abroad?
- Studying abroad was one of my childhood dreams and I have always been waiting for the right time and opportunity to make it come true. Although translation is my first specialization, I was further professionally engaged in management and diverse education projects, thus decided to switch to business administration. Currently, I am interested in educational and development projects. I simply enjoy turning every idea into a project, especially if these projects serve to improve people’s life and education. And you never feel tired if you enjoy what you are doing, and this goes beyond the notion of the job functions. For instance, the first largest project that I developed together with my other two colleagues was called . While working on the project we rather thought about how beneficial our efforts would be for changing people’s life than the chances for the project to be selected. It was the very reason that motivated us. As expected, the project was selected and financed by the European Commission. I believe if you put the best of you in your endeavors they will be crowned with success. Every effort underpinned with good intentions finds its way to success. No doubt it requires hard work and serious efforts.
- What are the advantages and disadvantages of studying abroad compared to the education in Azerbaijan?
- I think there is no ideal education system or ideal surroundings. Whatever is the environment you are surrounded by you should make maximum efforts to use your intellect and the available chances. There may be the advantages and disadvantages of studying in local or foreign higher institutions. Studying in well-recognized universities abroad may turn to be very beneficial for industrious people; however, it can turn to be a tragedy for lazy ones. Along with professional development, studying abroad fosters self-discovery. In general, it helps you to increase your outlook, making your academic knowledge more profound and you more mature. I did not find any disadvantages in this regards. I had a lot of business and study trips during my study period and afterwards. They were really helpful for my professional development. I think that self-improvement has no age limits, as this is a nonstop process which we always feel necessity for. An intellectual person will never be satisfied of his or her knowledge and competences. Such people work constantly looking for new horizons.
- Do you recall your first job and your first salary?
- I am very happy that I started my professional career at the age of 19 and more importantly, my functions and responsibilities always corresponded to my majors. Indeed, it was a real help for enhancement of my theoretical knowledge along with professional development. It is worth mentioning that the first job turns out to be very significant in people’s life. Apart from attending the classes during 16 months period spent in Greece, I gained some work experience, too. I had a four months experience at ATE Bank, one of the largest banks of Greece, and at an international company dealing with property development and sale. As regards the salary, I do remember its amount. I would advise everyone who takes initial steps in his/her career to think primarily about the perspectives and development opportunities offered there as a priority.
- How did you start working for Baku Higher Oil School?
- Baku Higher Oil School is the first higher school in Azerbaijan majored in engineering and delivering the programs in the in English language. I was aware of BHOS since the time it was established. BHOS rector Mr. Elmar Gasimov offered me to work at Quality Assurance Department. I was really impressed by highly qualified professional academic staff and the atmosphere of the higher school which was recently established. The environment where I could apply my experience and competences encouraged me to join BHOS where I believed I would be able to realize my ideas. I have been working for Quality Assurance Department for two years now. I should underline that personal development also depends on where you work. It pleases me so much that I am working for the educational institution with a clear vision open for novelties and supporting and motivating professional improvement of its employees. I am convinced that my country is becoming even stronger owing to the care and attention given to education. The power of every country is measured by the level of its education. As Nelson Mandela ones said, “Education is the most powerful weapon to change the world”.
- What are your job functions and responsibilities and how do you manage them?
- Our department is dealing with the most important duties which serve as the foundation principles of the higher school. Our functions and responsibilities include ensuring education quality, smooth examination process, student attendance supervision and other essential issues. Moreover, during my work period here, I developed two successful projects selected and supported by DAAD. One of them, Baku Winter School Project, was realized in March, 2014. For two weeks period, the students from top German universities participating in the project gained specific academic knowledge at BHOS and got acquainted with the culture, traditions and picturesque nature of Azerbaijan. The second one, Baku Sumer Oil School Project will take place in September, 2016. I have to underline that Azerbaijani students may also apply to join this project. There will be more large projects supporting development and internationalization of BHOS in future.
- Could you go into the particulars of your responsibilities as a young employee?
- For me, apart from being just a responsibility, working for a higher school and playing role in education of young generations is a sacred duty. Making contributions in development of BHOS bringing benefits with every new project is a very responsible and important task.
- What else do you do for your further development outside your job at BHOS?
- Along with studying abroad, I’ve been participating in a number of conferences, workshops and trainings held in various countries. Every training or workshop I joined provided me with new knowledge creating an opportunity to meet new people and generate new ideas. I set a goal to join at least one event per year. The last workshop I participated in was on Project Management and held in Delhi, India in 2014. The one month project was financed by the Ministry of Foreign Affairs of India. In fact, it was the most memorable event for me, as compared to many well developed countries that I visited, India impressed me deeply. Even though it was my second visit to this country, I was able to learn India more closely. Witnessing people living in luxury and the poorest ones at the same time was taught me plenty of things about life. Moreover, it was very interesting to find yourself amongst people coming from some thirty different countries, meet them and discovering diverse visions during the training. I was the only Azerbaijani who joined the program. At the end of the training, along with the Participation Certificate awarded to all attendees, I also got the Best Leader award as a result of the questionnaire held among the participants.
I also think that reading is a very important factor for personal development. I would say that if what you learned and experienced did not help you to become a good person and a responsible citizen, it means the wrong direction had been chosen. As the expression goes “literate ignoramus” is the most dangerous person. Now, I mainly read the works written by the oriental thinkers and Indian authors. I consider reading and travelling as significant factors helping people to develop.