SOCAR Türkiyənin nümayəndələri BANM-də oldular
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov SOCAR Türkiyənin Korporativ kommunikasiya üzrə koordinatoru Ahu Parlar və SOCAR Turkiyənin Xarici əlaqələr, Protokol və Sənədləşmə üzrə koordinatoru Mikayıl Yusifovla görüşdü. Görüşdə rektor Elmar Qasımov rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında danışaraq, Ali Məktəbin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə yaradıldığını bildirdi. O, dedi ki, BANM-in yaradılmasında əsas məqsəd yüksək ixtisaslı, ingilisdilli peşəkar mühəndislərin hazırlanmasıdır. Ali Məktəbdə qısa zaman kəsiyində böyük işlərin görüldüyünü qonaqların diqqətinə çatdıran Elmar Qasımov BANM-in dövlətimizin həyata keçirdiyi sosial yönümlü uğurlu layihələrdən biri olduğuna diqqət çəkdi və hazırda bu layihənin özünü doğrultduğunu dedi. O, ali məktəblərə qəbul imtahanında ən yüksək bal toplayan abituriyentlərin məhz BANM-i seçdiklərini vurğulayaraq təkcə keçən il Ali Məktəbin Prezident təqaüdçülərinin sayının 17 nəfər olduğunu diqqətə çatdırdı. Rektor BANM-in beynəlxalq şirkətlərlə qarşılıqlı əməkdaşlıq qurduğunu və tələbələrin SOCAR-da, o cümlədən beynəlxalq şirkətlərdə təcrübə keçdiklərini bildirdi. Rektor Elmar Qasımov "Kimya mühəndisliyi" ixtisası üzrə təhsil alan 10 tələbənin keçən ilin yayında Türkiyədə SOCAR-ın "Petkim" şirkətinin müəssisələrində iki qrup üzrə yay istehsalat təcrübəsi keçdiyini xatırlatdı. O, bu il də tələbələrin xaricdə istehsalat təcrübəsinə göndəriləcəyini dedi.
SOCAR Türkiyənin nümayəndələri səmimi qəbula görə təşəkkür edərək BANM-də olmaqdan məmnunluq bildirdilər. Ali Məktəblə SOCAR Türkiyə arasında əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri haqqında təklif və mülahizələrini irəli sürdülər.
Qeyd edək ki, BANM-in tələbələri keçən ilin yayında 25 gün ərzində nəhəng obyekt olan SOCAR-ın "Petkim" şirkətinin müəssisələrində tikinti-quraşdırma və tamamlama işləri və müxtəlif təyinatlı texnoloji qurğuların işi ilə yaxından tanış olublar. Təcrübənin sonunda BANM-in tələbələrinə “Petkim” şirkəti tərəfindən sertifikatlar təqdim olunub.

BHOS rector Elmar Gasimov met with the corporate communication coordinator of SOCAR’s Turkey-based office Ahu Parlar and international relations, protocol and documentation coordinator of the same office Mikayil Yusifov. Speaking about the higher school BHOS rector Elmar Gasimov made known that BHOS was established according to the order of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. He said that the primary goal connected with BHOS establishing was to educate and train highly qualified specialists having English language proficiency. Drawing attention of the guests to the fact that within the short period of time BHOS had made significant achievements BHOS rector said the higher school turned to be successful socially oriented project realized on the part of our government stressing that the truth of the aforementioned had been justified. He stressed that the top students of the country selected mainly BHOS saying that the number of the winners of the Presidential scholarship was 17 for the current academic year. Rector also emphasized the fact that BHOS enjoyed fruitful cooperation with the international companies and that students took internship at SOCAR and international companies. Elmar Gasimov particularly recalled that last year ten students, in two groups, took summer internship at SOCAR’s Turkey-based Petkim company. He said that this practice would be continued this year as well.
Representatives of SOCAR’s Turkey-based office cordially thanked BHOS rector for warm welcome and brought forward proposals on development perspectives concerning cooperation between BHOS and SOCAR’s Turkey-based office.
It should be pointed out that BHOS students last year during 25 day internship programme, closely familiarized themselves with the construction and completion operations, as well as various technological equipment specifications available at the structures of Petkim, SOCAR’s biggest facility in Turkey. Upon completion of the internship, Petkim granted certificates to the students.