Bakı Ali Neft Məktəbinin 40 məzunu Dövlət Proqramının qalibi olub
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) 40 məzunu 2026/2027-ci tədris ili üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində təhsillərini dünyanın aparıcı universitetlərində davam etdirəcəklər.
BANM Dövlət Proqramı qalibi olan məzunlarının ümumi məzun sayına olan nisbətinə görə birinci yerdədir.
BANM məzunları Dövlət Proqramı çərçivəsində London İmperial Kolleci, Kolumbiya Universiteti, Nyu York Universiteti, Yale Universiteti, London Kral Kolleci, Vorvik Universiteti, Mançester Universiteti, Karnegi Mellon Universiteti, Melburn Universiteti, Lids Universiteti, Con Hopkins Universiteti, Sinqapur Milli Universiteti, Edinburq Universiteti, Münhen Texniki Universiteti, Bristol Universiteti və digər nüfuzlu universitetlərdə təhsil alacaqlar.

40 BHOS Graduates Awarded State Program Scholarships to Study at Leading Global Universities
Forty graduates of Baku Higher Oil School (BHOS) have been selected to continue their education at some of the world’s leading universities under the State Program for the 2026/2027 academic year.
Thus, BHOS ranks first in terms of the proportion of its graduates who are State Program winners among the total number of graduates in the country.
Under the State Program, BHOS graduates will pursue their studies at some of the world’s leading universities, including Imperial College London, Columbia University, New York University, Yale University, King’s College London, the University of Warwick, the University of Manchester, Carnegie Mellon University, the University of Melbourne, the University of Leeds, Johns Hopkins University, the National University of Singapore, the University of Edinburgh, the Technical University of Munich, the University of Bristol, and other prestigious higher education institutions.