SOCAR-ın prezidenti BANM-in tələbələri ilə Qalstuksuz görüş keçirdi
SOCAR-ın prezidenti, Milli Məclisin deputatı Rövnəq Abdullayev 2 fevral Gənclər günü ərəfəsində Baki Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri ilə qeyri-rəsmi və səmimi ortamda görüş keçirdi. “Qalstuksuz görüş” formatında keçirilən tədbirdə SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev tələbələri maraqlandıran bütün sualları cavablandırdı, görüş zamanı maraqlı müzakirələr və fikir mübadiləsi aparıldı. Görüşdə SOCAR-ın prezidenti tələbələri qarşıdan gələn Gənclər günü münasibətilə təbrik etdi, gənclərə onları maraqlandıran bütün suallarla müraciət etmək imkanı yaradaraq verilən sualların hamısını ətraflı cavablandırdı.
Tələbələr SOCAR-ın və BANM-ın fəaliyyəti, inkişaf perspektivləri, dünya neft sənayesində baş verən proseslərlə bağlı SOCAR-ın prezidentinin mövqeyi ilə tanış oldular. Rövnəq Abdullayev BANM-in tikintisi yekunlaşmaqda olan yeni kampusu, SOCAR-ın xaricdə təhsil proqramı, SOCAR haqqında media orqanlarında yazılan müxtəlif məsələlər haqqında, o cümlədən keçən il dekabrın 4-də dənizdə təbii fəlakət zamanı “Neft Daşları”nda və “Günəşli” yatağındakı 10 nömrəli özüldə baş vermiş qəza zamanı həlak olan nefçilərlə bağlı, həmin faciədə həlak olanların və itkin düşənlərin ailələrinə maddi və mənəvi yardımların göstərilməsinə, Gürcüstandakı dini məbədlərə SOCAR-ın hesabına qaz verilməsi ətrafında süni surətdə yaradılan qalmaqala və sosial şəbəkələrdə aktual olan bir sıra digər məsələlərə münasibətini bildirdi.
SOCAR-ın prezidenti tələbələrin şəxsi mövzuda verdiyi sualları da səmimi şəkildə cavablandıraraq, onlara keçdiyi həyat yolu, peşəsində atdığı ilk addımları, həyatında rast gəldiyi çətinliklər və karyerasında əldə etdiyi uğurlarından da söz açdı. Neftçi peşəsinin çətin və məsuliyyətli, lakin şərəfli və vacib bir peşə olduğunu vurğulayan R.Abdullayev BANM-in tələbələrinin yüksək ixtisaslı, peşəkar mühəndislər kimi yetişməsi üçün Ali Məktəbdə yüksək səviyyədə tədrisin qurulduğunu, Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universiteti ilə əməkdaşlığın olduğunu qeyd etdi, onların ingilis dilli mütəxəssislər kimi həm SOCAR-da, həm də dünyadakı beynəlxalq neft və qaz şirkətlərində gələcəkdə öz yerini tutacaqlarına əminliyini ifadə etdi.
Rövnəq Abdullayev BANM-in “Neft-qaz mühəndisliyi” kafedrasının dosenti Xanım Cəfərovaya “Fəxri diplom” təqdim etdi və ona uğurlar arzuladı. Eyni zamanda, SOCAR-ın prezidenti “Ən yaxşı sual” üzrə nominasiyada ilk sualı ünvanlayan BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə 2-ci kursda təhsil alan Pakizə Paşayevanın cəsarətinə görə qalib seçildiyini elan etdi və ona hədiyyə təqdim etdi.SOCAR-ın prezidenti tələbələrlə canlı dialoq şəklində qurulan görüşün əhəmiyyətini vurğulayaraq belə tədbirlərin bundan sonra da mütəmadi olaraq keçiriləcəyini bildirdi.Sonda tələbələr Rövnəq Abdullayevlə selfi çəkdirdilər.

SOCAR President talks to BHOS student at no necktie meeting
SOCAR president, member of the parliament Rovnaq Abdullayev held non-official meeting with BHOS students on the threshold of February 2, celebrated as the youth day in Azerbaijan. During ‘no necktie’ event SOCAR president Rovnaq Abdullayev answered questions raised by students. Interesting discussions and view exchanges were held during the meeting. SOCAR president congratulated students on the occasion of the upcoming youth day. Students had a chance to learn opinion of SOCAR president relating to SOCAR and BHOS activities, development perspectives and global ongoing processes in oil industry.
Rovnaq Abdullayev shared his view on the issues concerning completing works at BHOS new campus, SOCAR foreign education programme, diverse issues covered by mass media with regards to SOCAR including the issue of the victims of the accident that happened as the result of fire on an offshore oil platform #10 in Guneshli field and Oil Rocks, December 4, 2015, the issue of compensation to be paid to the families of the victims and missing ones, gas supply for the religious temples in Georgia by SOCAR, the raise of artificial uproar and actual issues reflected in social nets.
SOCAR president answered even some private question of students, elaborating on his lifetime experience, first steps ever taken in his specialization, the challenges he faced and achievements.
Stressing that the oilman’s specialization is full of challenges and responsibilities at the same time being honorary one, Rovnaq Abdullayev said that education system was well organized at BHOS enabling students to grow as highly qualified specialists having English language proficiency. He particularly underlined the cooperation existing between BHOS and Heriot Watt University, UK. According to SOCAR President provided opportunities would pave the way for students’ work at SOCAR and international petroleum companies.
Rovnaq Abdullayev presented honorary diploma to Khanim Jafarova, the associate professor of BHOS petroleum engineering department.
At the same time, SOCAR president announced the winner of the best question contest, Pakiza Pashayeva, BHOS second year student representing process automation engineering specialization. Emphasizing the significance of organized live dialog involving students SOCAR president said that it would be worthwhile to systematically organize similar meetings in future.