Rövnəq Abdullayev: Bu anlar mənim həyatımın ən ağır anları idi
Bu sözləri SOCAR-ın prezidenti Rövnəq Abdullayev 2 fevral Gənclər günü ərəfəsində Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri ilə keçirdiyi görüşdə Ali Məktəbin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası üzrə IV kursda təhsil alan Gülnar Hüseynlinin “Dənizdə işləyərkən çətinə düşdüyünüz anlar olubmu ?” sualını cavablandırarkən deyib. “Mən vaxtilə “28 May” NQÇİ-də işləyərkən 10-cu blokda da təmir işlərinə rəhbərlik etdiyim vaxt olub. Bir dəfə fevral ayında həmin blokda özüm bir təhlükəli hadisə ilə üzləşmişəm. Səhər saat 6:00-da iş başlamamışdan əvvəl təmir işi görüləcək əraziyə baxış keçirirdim. Borunun üstü ilə gedərkən birdən ayağım sürüşdü, borudan yapışdım, altda vahiməli dəniz və 10 metr məsafəni yarım saat ərzində boru üzərində zorla sürünərək başa çatdırdım. O müddətdə bütün ömrüm bir kino lenti kimi gözümün qarşısından keçirdi.
Növbəti hadisə isə, 1994-cü ildə olmuşdu. “Neft Daşları”ndan gələn qaz xətti partlamışdı. Mən artıq idarənin baş mühəndisi idim. Biz xətti təmir edirdik. Dalğaların gücünü azaltmaq üçün gəmiləri düzmüşdük. Yuri Kudryakov adlı montajçının işləməsi üçün şərait yaratmışdıq.. Amma təbiətlə mübarizə aparmaq çox çətin işdir. Birdən dalğa vurub Kudryakovu öz ağuşuna aldı. O zaman hansı hisləri keçirdiyimi anlamaq üçün yalnız orada olmaq lazımdır. Mən gödəkçəmi çıxarıb suya tullanmaq istəyirdim ki, yoldaşlar məni tutub saxladılar və bu an bir möcüzə baş verdi. Kudryakovun sudan çıxan əlini gördüm və tez əlindən yapışdım və yoldaşlarımla dartıb onu sudan çıxartdıq. Uzun müddət başını, bədənini birtəhər spirtlə ovuşdurub halını özünə gətirdik. Həmin vaxt 4 dəqiqədən çox suda qalsaydı, onu xilas edə bilməyəcəkdik. Əslində mənim üçün də suya düşmək ölümə getmək idi. Amma dəniz məğrurluq istəyir, cəsarət tələb edir.
Mən hələ də dekabrın 4-də baş verən hadisəni unuda bilmirəm. Çünki orada olanların bir çoxunu şəxsən tanıyırdım. Orada olan insanların səsi indi də mənim qulağımdadır. Amma çox ağır idi. Çox ağır idi, çox... Təsəvvür edirsinizmi, insanları eşidirsən, səndən kömək istəyirlər, sən isə heç nə edə bilmirsən. Gəmilər yaxınlaşa bilmirdi... Bir gəmi hətta zədələndi... Biz onları xilas edə bilmədik. Təbiət sanki bizə öz gücünü nümayiş etdirirdi... Əslində heyət üçün bütün təhlükəsizlik qaydalarına əməl edilmişdi. İşçilərin bayırda işləmələrinə məhdudiyyət qoyulmuşdu. Ona görə də, yalnız əraziyə baxış keçirmək üçün çıxan Bəxtiyar yanıq xəsarəti alıb. Yoxsa, bayırda olsaydılar hamı yanardı”- deyə o, bildirib.

Rovnag ABdullayev: These were the hardest moments for me
This was SOCAR President Rovnag Abdullayev’s answer to the question by BHOS fourth year Petroleum Engineering student Gulnar Huseynli who asked about his hardest moments offshore during the meeting held with prospective petroleum engineers on the eve of Feb.2, the Youth Day. “I used to supervise the repair operations when working at block # 10 at 28 May Petroleum Department. Once at 6 am in February morning, I was monitoring the site to be repaired. Suddenly, I slipped on the pipe, caught hold of it quickly and crawling 10 meters for half an hour on the pipe with giant waves underneath, I could finally reached the area. My whole life passed through my mind like a movie”.
“Another accident happened in 1994 during an explosion on the gas pipe on the Oil Rocks. I was a senior engineer and we were repairing the pipe. We drifted the ships in order to minimize the wave power, to ease the work for Yuri Kudryakov, the fitter. But it was very difficult to struggle against the power of nature. All of a sudden, he was hit by the waves and knocked off down into the sea. You should have been there to understand what I was feeling during those moments. I was going to take off my coat and jump into the sea to try to save him, but my friends pulled me back and a miracle happened. I saw Kudryakov’s hand pointing out over the waves and we pulled him up. We chafed his numbed body with alcohol to make him recover. We could not save him, if he remained in the water for more than four minutes in such weather. In fact, jumping into the water was an end for me, too. However, courage and bravery are the most important traits the sea requires.
I still cannot forget about the accident of Dec.4, because I knew personally most of the workers on that platform. I still hear their voices. It was hard. It was really too hard... Can you imagine, you hear their call for help, but there is nothing you can do for them. The ships could not approach the rig... One even got damaged... We did not manage to save them. As if the nature was demonstrating its power to all of us... In fact, all the relevant health and security regulations have been applied. The work outdoor was prohibited and that is why only Bakhtiyar, who went out to monitor the site, got certain burn injuries. Otherwise, all of them would be injured” Mr. Abdullayev commented.