Bakı Ali Neft Məktəbinə əcnəbi tələbələrin qəbulu əhəmiyyətli dərəcədə artıb
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 2025/2026-cı tədris ili üzrə əcnəbi tələbələrin qəbulu göstəriciləri ilə bağlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən rektor Elmar Qasımov BANM-in beynəlxalq nüfuzunun artdığını və xarici tələbələrin universitetə marağının yüksəldiyini bildirib. O qeyd edib ki, BANM-in qlobal tərəfdaşlıqlarının genişlənməsi və tədris keyfiyyətinin yüksək olması sayəsində hər il daha çox beynəlxalq tələbə bu ali təhsil ocağını seçir.
BANM-in Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəisi Könül Məhərrəmova təqdimatla çıxış edərək bildirib ki, bu il BANM-ə 20 ölkədən 70 tələbə qəbul olunub. Bu isə ötən illə müqayisədə 67% artım deməkdir. Onun təqdimatına əsasən, “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı” proqramı üzrə qəbul olan tələbələrin sayı 33% artaraq 12 nəfərə çatıb.Bu tədris ilində SOCAR–SNPC əməkdaşlığı çərçivəsində 5 konqolu xanım tələbə BANM-ə qəbul edilib və onların bütün xərcləri SNPC tərəfindən qarşılanır. Hazırda BANM-də təhsil alan Konqo vətəndaşlarının sayı 13 nəfərdir.
Tərəfdaş universitetlərlə mübadilə proqramı üzrə bu payız semestrində 10 tələbə BANM-də təhsilə başlayıb.
BANM və Özbəkistanın Daşkənd Kimya-Texnologiyası İnstitutu və Buxara Dövlət Texniki Universiteti arasında imzalanmış ikili diplom proqramları çərçivəsində 2025/2026-cı tədris ilində 16 özbək tələbə Kimya mühəndisliyi ixtisasının magistratura səviyyəsinin 2-ci kursunda təhsil almaq üçün BANM-də tədrisə cəlb olunub.Bu proqram və əməkdaşlıq SOCAR-ın davamlı dəstəyinin nəticəsidir.
SOCAR və "Uzbeknefteqaz" ASC arasındakı razılığa əsasən 3 şirkət əməkdaşı BANM-in MBA proqramına qəbul olunub.
Hökumətlərarası Təqaüd Proqramı üzrə Somalidən 2, Qırğızıstandan 1 tələbə BANM-ə qəbul edilib. Bundan əlavə, SOCAR və Somali Neft İdarəsinin əməkdaşlığı çərçivəsində 3 Somali vətəndaşı təhsil və yaşayış xərcləri SOCAR tərəfindən tam qarşılanmaqla BANM-də təhsil almaq hüququ qazanıb.
Tədbirdə çıxış edən Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin şöbə müdiri Rasim Məmmədov, Agentliyin birinci katibi Ülviyyə Karaca, Elm və Təhsil Nazirliyinin Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Həcər Kəlbiyeva və SOCAR-ın Korporativ Akademiya və tərəfdaşlarla iş şöbəsinin İnsan resursları üzrə aparıcı mütəxəssisi Elnurə Mustafayeva BANM-in beynəlxalq fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, uğurlar arzulayıb və bu istiqamətdə hər zaman dəstək olmağa hazır olduqlarını bildiriblər.

Enrollment of international students at Baku Higher Oil School increases significantly
Baku Higher Oil School (BHOS) hosted a presentation on the international student admission stats for the 2025/2026 academic year.
Speaking before the presentation, BHOS Rector Elmar Gasimov noted that “Baku Higher Oil School’s international reputation has grown, and foreign students are showing increasing interest in the university.” Elmar Gasimov stressed that thanks to BHOS's expanding global partnerships and high quality of teaching, more and more international students choose this higher education institution every year.
In her presentation, Head of the International Relations Department of BHOS Konul Maharramova noted that 70 students from 20 countries enrolled at BHOS this year.
“This is a 67% increase compared to last year. The number of students accepted under the Heydar Aliyev International Educational Grant Program increased by 33% to 12. This academic year, as part of the SOCAR-SNPC partnership, BHOS accepted five female students from Congo, with SNPC covering all their tuition costs. Thirteen Congolese citizens are currently studying at BHOS. 10 students began their studies at BHOS this fall semester under an exchange program with partner universities.
As part of the dual diploma program signed between BHOS, the Tashkent Institute of Chemical Technology and the Bukhara State Technical University of Uzbekistan, 16 Uzbek students were admitted to BHOS for the 2025/2026 academic year to study in the second year of the Master's program in Chemical Engineering. This program and cooperation are the result of SOCAR’s ongoing support.
Under the agreement between SOCAR and Uzbekneftegaz JSC, three company employees were accepted to the MBA program of BHOS.
Two students from Somalia and one from Kyrgyzstan were accepted to BHOS under the Intergovernmental Scholarship Program.
In addition, within the framework of the cooperation between SOCAR and the Somali Petroleum Authority, 3 Somali citizens gained the right to study at BHOS, with their education and living expenses fully covered by SOCAR.”
This was followed with speeches by Department Head of the Azerbaijan International Development Agency of the Ministry of Foreign Affairs Rasim Mammadov, First Secretary of the Agency Ulviyya Karaca, Chief Advisor at the International Cooperation Department of the State Agency for Science and Higher Education of the Ministry of Science and Education Hajar Kalbiyeva, and Senior Human Resources Specialist at the Corporate Academy and Partnerships Department of SOCAR Elnura Mustafayeva. They highly praised BHOS's international activities, wished it success, and expressed their readiness to always provide support in this area.