Özbəkistanın Buxara Dövlət Universitetinin nümayəndələri Bakı Ali Neft Məktəbində olub
Özbəkistanın Buxara Dövlət Universitetinin Təbiət Elmləri və Aqrobiotexnologiya fakültəsinin dekanı Əziz Qodirovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Ali Neft Məktəbində olub.
BANM-in Tədris və elmi işlər üzrə prorektoru Sevda Zərgərova, həmçinin müvafiq şöbə və kafedraların nümayəndələri ilə keçirilən görüşdə əməkdaşlıq perspektivləri barədə müzakirələr aparılıb.
Eyni zamanda, BANM-in ümumi fəaliyyəti, tədris proqramları, laboratoriya imkanları və MBA üzrə qəbul tələbləri, tələbələr üçün istehsalat təcrübələri imkanı, tərəfdaş şirkətlərlə əməkdaşlıq, eləcə də ikili diplom proqramları barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, hazırda Buxara Dövlət Universitetinin 5 tələbəsi mübadilə proqramı çərçivəsində BANM-də təhsil alır.

Representatives of Bukhara State University of Uzbekistan visit Baku Higher Oil School
A delegation led by Aziz Qodirov, Dean of the Faculty of Natural Sciences and Agrobiotechnology of the Bukhara State University of Uzbekistan, visited Baku Higher Oil School (BHOS).
As part of the visit, the delegation met with BHOS Vice-Rector for Education and Scientific Affairs Sevda Zargarova and representatives of the relevant departments of the university to discuss the prospects for cooperation.
The guests were informed about the general activities, educational programs and the laboratory facilities of Baku Higher Oil School. They were also provided with information about the requirements for admission to the MBA program, internship opportunities for students, cooperation with partner companies, and dual degree programs.
It should be noted that currently, 5 students from Bukhara State University are studying at BHOS as part of the exchange program.