BANM-in tələbəsi Neft kapitalından çevrilmiş insan kapitalı layihəsini həyata keçirib
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan 4-cü kurs tələbəsi Rəvan Adilovun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun 7-ci qrant müsabiqəsində qalib gəlmiş “Neft kapitalından çevrilmiş insan kapitalı” adlı layihəsi həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində keçirilən 5 günlük seminarlarda SOCAR-ın Xarici Təqaüd Proqramı və "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” xətti ilə xaricdə təhsil almış gənclər Respublikanın müxtəlif universitetlərində təhsil alan 30 tələbəyə mühazirə oxuyublar.
Tələbələrə ilk seminar Birləşmiş Krallığın Bristol Universitetində təhsil almış və hazırda SOCAR-ın mərkəzi ofisində çalışan Təbriz Ammayev tərəfindən keçirilib. O, tələbələrə neft sənayesi və neft tarixində baş vermiş böyük hadisələr, həmçinin SOCAR-ın fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. İkinci seminarın təlimçisi, Hollandiyanın Amsterdam Universitetində təhsil almış və hazırda SOCAR-ın Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsinin mütəxəssisi olan Aslan Məhərrəmli iştirakçılara neft məhsullarının marketinqi barədə məlumatlar təqdim edib. Fransanın İFP Neft Məktəbində təhsil almış və hazırda SOCAR UPSTREAM Management International MMC şirkətində Biznes Analitiki olan Kamal Quliyev iştirakçılara layihənin üçüncü günündə AÇG yatağı və neft sahəsinin müqavilələri haqqında ətraflı danışıb. Böyük Britaniyanın London İmperial Kollecində ali təhsil almış və hazırda BANM-in Bərpaolunan enerji mühəndisliyi üzrə tədris və tədqiqat mərkəzinin müdiri Sənan Eminov layihənin növbəti günündə iştirakçılara biokütlə və alternativ enerjidən danışıb. Layihənin son günündə isə Fransanın İFP Neft Məktəbini bitirən, hazırda SOCAR-ın "Neftqazelmitədqiqatlayihə" İnstitutunda lay mühəndisi kimi çalışan Fuad Həsənov layihə iştirakçılarına layın inkişaf mərhələlərindən ətraflı məlumat verib. Layihənin sonunda seminar iştirakçıları öz təəssüratlarını bölüşərək, Azərbaycan Gənclər Fondu və Bakı Ali Neft Məktəbinə layihənin keçirilməsində verdiyi dəstəyə, layihə rəhbəri Rəvan Adilova təşkilatçılıq işlərinə görə təşəkkürlərini bildiriblər. Sonda iştirakçılar sertifikatla təltif olunublar.

BHOS student realized the project on human capital derived from oil capital
January 24-28, 2016 the project on human capital derived from oil capital referred to the 7th grant contest of the Youth Foundation under the President of Azerbaijan Republic won by BHOS third year student studying in petroleum engineering programme Ravan Adilov was realized. In frames of the project in the course of 5-day workshop youth representatives who were the winners of SOCAR scholarship programme and state programme on education of Azerbaijani youth abroad envisaged for 2007-2015 years made presentations for 30 students.
The first workshop was held by Tebriz Ammayev, the graduate of UK Bristol University and specialist of SOCAR head office. He gave detailed information about remarkable events that ever occurred in oil industry and SOCAR activities.
Aslan Maharramli, graduate of Amsterdam University, Netherlands, and the specialist of SOCAR marketing and economic operations department provided economic and oil marketing related information during the second workshop.
Kamal Guliyev, graduate of IFP Oil School, France, and business analyst of SOCAR UPSTREAM Management International MMC spoke about Azeri Chiraq Guneshli oil deposit and agreements concerning oil industry on the third day. Senan Eminov, graduate of London Imperial College, UK, and senior lecturer at BHOS chemical engineering department talked about alternative energy.
The presentation of Fuad Hasanov, graduate of IFP Oil School, France, and layer engineer at SOCAR petroleum related scientific research project institute was dedicated to the stages of layer development on the last day of the workshop.
In conclusion of the workshop all participants of the event extended their gratitude to BHOS, Azerbaijan Youth Foundation and project leader Ravan Adilov for organization of the meeting. Then the certificates were presented to the participants. It should be noted that the workshop was conducted in English language.