Qanlı Yanvar filminin nümayişi oldu
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 20 Yanvar faciəsinin 26-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir və “ANS Şirkətlər Qrupu”nun sifarişi ilə istehsal olunan, eyni zamanda adıçəkilən şirkətin prezidenti Vahid Mustafa Yevin rejissorluğu və ssenarisi əsasında ekranlaşdırılan “Qanlı Yanvar” bədii filminin nümayişi oldu. Tədbirdə filmin yaradıcı heyəti, o cümlədən baş rolların ifaçıları – Azər Aydəmir, Faiq Mirzəyev və Tamilla Həmidova iştirak edirdi.
Öncə 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Sovet Ordusunun Azərbaycanda həyata keçirdiyi qətliam nəticəsində həlak olan şəhidlərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad olundu.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən BANM-in rektoru Elmar Qasımov Azərbaycan xalqının keçdiyi şanlı qəhrəmanlıq tarixindən söz açaraq, 20 Yanvar faciəsinin əslində xalqımızın igidlik, mübarizlik və şücaətlə dolu qəhrəmanlıq günü olduğunu bildirdi. 1990-cı ildəki, həmin dövrdəki ictimai-siyasi ab-havaya diqqət çəkən Elmar Qasımov Azərbaycanın milli-azadlıq mübarizəsi və müstəqillik yolunda qurban gedən şəhidlərin ölməzliyə qovuşduğunu bildirdi. O, igid oğul və qızların qanı bahasına qazanılan, Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən təməli qoyulan, eyni zamanda, bu gün Prezident İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasəti ilə davam etdirilən dövlət siyasətinin əsasını təşkil edən müstəqilliyin gənc nəsillər tərəfindən qorunub saxlanılmasının vacibliyindən bəhs etdi. Elmar Qasımov “Qanlı Yanvar” bədii filmi haqqında danışaraq ekran əsərində cərəyan edən hadisələrin real faktlara əsaslandığını dedi. O, Azərbaycan xalqının qan yaddaşında unudulmaz iz buraxan hadisənin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının çox vacib olduğunu bildirərək filmin ərsəyə gəlməsində Vahid Mustafa Yev başda olmaqla, yaradıcı heyətə və əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirdi. Rektor Elmar Qasımov filmin baş rollarının ifaçılarına BANM-in adından təşəkkür etdi və hər birinə hədiyyə təqdim etdi.
Filmin baş rollarının ifaçıları – Azər Aydəmir, Faiq Mirzəyev və Tamilla Həmidova BANM-də olmaqdan məmnunluqlarını dilə gətirərək Ali Məktəbin rəhbərliyinə filmin nümayişi üçün yaradılan şəraitə görə təşəkkür etdilər. Onlar Azərbaycan tarixinin şanlı səhifələrinin gənclərə tanıdılması və onların milli vətənpərvərlik ruhunda formalaşmasında filmin mühüm rol oynayacağına əminlik ifadə etdilər.

The Bloody January shown at BHOS
Bloody January, a movie produced by ANS Companies Group, was shown at BHOS to commemorate the tragic events of January 20th that took place 26 years ago. The movie was directed and screen played by Vahid Mustafa Yev, President of ANS Companies Group. The casting team including starring actors Azer Aydemir, Faiq Mirzayev and Tamilla Hamidova attended the event.
First, the victims of the tragedy that took place at the night from Jan. 19 to Jan. 20, 1990 as the result of the intrusion of the Soviet Army into Azerbaijan was commemorated with the silence minute.
Opening the meeting BHOS Rector Elmar Gasimov touched upon the heroic way the Azerbaijani nation came through emphasizing that the tragedy of January 20 is in fact the day which manifested the heroism and courage of our nation. Drawing attention of the audience to the social and political situation in 1990, Mr. Gasimov said that the people who became the victims for Azerbaijan’s freedom and independence now belong to the eternity. BHOS Rector also underlined the importance of protecting the independence gained at the cost of the young men and women’s bloodshed, founded by the National Leader Haydar Aliyev and now being maintained owing to the policy of President Ilham Aliyev. The Rector particularly stressed that the movie episodes reflected the real facts and thanked the movie producers, especially Vahid Mustafa Yev, for screening the film which would certainly serve as a tool to spread the truth about those bloody events all over the world. Mr. Gasimov heartily thanked the actors and presented them the gifts. In turn, the actors said that they were glad to be at BHOS and thanked BHOS management for providing the opportunity for the demonstration. They were convinced that the movie which reflected the recent past and glorious history of Azerbaijan would in a certain way facilitate fostering even greater patriotism in young people.