BANM tələbələri Yeni Zelandiyada ölkəmizi təmsil ediblər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Neft və Qaz Texnologiyaları ixtisasının I kurs magistratura tələbəsi Almaz Heydərova və BANM-ın Kimya mühəndisliyi ixtisasının 2024-cü il məzunu Günel Rəhimli Yeni Zelandiyanın Oklend şəhərində keçirilən ICOSSE’25 (International Congress on Sustainability Science & Engineering) beynəlxalq konfransında ölkəmizi təmsil ediblər.
“Tullantı çap elektron lövhələrindən qızılın səmərəli çıxarılması” mövzusunda müzakirə sessiyalarında iştirak  və poster təqdimatı ediblər. Səfər “AzerGold” şirkətinin dəstəyi ilə baş tutub. Burada beynəlxalq mütəxəssislərlə təcrübə mübadiləsi aparmaq və innovativ həllərə dair müzakirələrdə iştirak etmək imkanı əldə ediblər.

BHOS students represent our country in New Zealand
Almaz Heydarova, a first-year Master's student in Oil and Gas Technologies at Baku Higher Oil School (BHOS), and Gunel Rahimli, a 2024 BHOS graduate in Chemical Engineering, represented our country at the international conference ICOSSE'25 (International Congress on Sustainability Science & Engineering), held in Auckland, New Zealand.
They took part in discussion sessions on the topic of “Efficient gold recovery from waste printed circuit boards” and gave poster presentations on this topic.
The trip to New Zealand by a BHOS student and graduate took place with the support of AzerGold.
Participation in COSSE'25 provided Almaz Heydarova and Gunel Rahimli with the opportunity to exchange experiences with international experts and take part in discussions of innovative solutions.