Somali Bələdiyyə İşçiləri Birliyinin prezidenti BANM-da olub
Somali Həmkarlar İttifaqları Konqresinin (SOCOTU) və Somali Bələdiyyə İşçiləri Birliyinin (SOMWU) prezidenti cənab Mohamed Osman Hacı Əli və SOCOTU-nun icraçı vitse-prezidenti xanım Hamdi Abdul Kadir Osman SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində olublar.
Görüşdə BANM rektoru Elmar Qasımovla Somali Federativ Respublikasının ali təhsil müəssisələri arasında akademik əməkdaşlığın qurulması imkanları müzakirə edilib.
BANM rektoru qeyd edib ki, ötən il “Heydər Əliyev adına Beynəlxalq Təhsil Qrantı”na layiq görülən Somali vətəndaşı BANM-da “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alır.
BANM 2025/2026-cı tədris ilində və gələcək illərdə Somalidən daha çox beynəlxalq tələbə cəlb etməyi və onlara mühəndislik, İT və biznes sahələrində bilik və təcrübə qazandırmağı hədəfləyir.

President of Somali Congress of Trade Unions (SOCOTU) and Somali Municipal Workers Union (SOMWU) Mr. Mohamed Osman Haji Ali and Executive Vice President of SOCOTU Ms. Hamdi Abdul Kadir Osman visited the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR.
As part of the visit, the guests met with BHOS Rector Elmar Gasimov to discuss the possibilities of establishing academic cooperation between Baku Higher Oil School and higher education institutions in the Federal Republic of Somalia.
Elmar Gasimov noted that the Somali citizen, who was awarded the Heydar Aliyev International Educational Grant last year, is studying at the Process Automation Engineering Department of BHOS.
BHOS aims to increase the number of international students from Somalia in the 2025/2026 academic year and beyond. By studying at this leading university, they will gain valuable knowledge and experience in engineering, information technology and business.