Prezident təqaüdçüsü: Mən öz seçimimdən çox razıyam
Yusifov Elgün Eldar oğlu 1998-ci ildə Rusiya Federasiyasının Nijniy Novqorod şəhərində anadan olub. Orada orta məktəbin 9-cu sinfini fərqlənmə ilə bitirib. Məktəb illərində Elgün Yusifovun bir çox olimpiadalarda iştirak etməsi onun üçün bir neçə nailiyyətlərlə yadda qalıb. O, rus dili üzrə fənn olimpiadasında 1-ci yerə, iqtisadiyyat, riyaziyyat və ingilis dili fənləri üzrə şəhər olimpiadalarında 2-ci yerə çıxıb. 9-cu sinifdən sonra öz təhsilini Bakıda davam etdirib və 10-cu sinifdən Bakı şəhəri N.Axundov adına 1 saylı orta məktəbdə oxumağa başlayıb. 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi tərəfindən Bakının orta məktəb şagirdləri arasında keçirilən seçimdə Elgün Yusifov Belarusda keçirilən Beynəlxalq Gənclər Forumunda ölkəsini təmsil edəcək üç şagirddən biri seçilib. 2015-ci ildə qəbul imtahanında 695 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) "Neft-qaz mühəndisliyi" ixtisasına qəbul olub, Prezident təqaüdçüsüdür.
- Elgün, qəbul imtahanı necə keçmişdi? İmtahandan qabaq və imtahandan sonra sənin üçün hansı təəssüratlarla yadda qalıb?
- İmtahan mənim üçün çox sakit şəraitdə keçdi, qəlbimin dərinliyində öz biliklərimə əmin idim. İmtahanı verdikdən sonra özümdə rahatlıq hiss etdim, çünki üzərimə düşən missiyanı artıq yerinə yetirmişdim və bununla da mənə inanan valideynlərimin, müəllimlərimin gözləntilərini doğrultmuşdum.
- 10-11-ci siniflər ərzində məktəblə yanaşı ali məktəbə qəbul olmaq üçün hazırlıq kurslarına gedirdim. 10-cu sinfi bitirdikdə hazırlıq kursumun təşkil etdiyi imtahanı uğurla verdiyimə görə məni 11-ci sinifdə oxuduğum müddət ərzində kursda pulsuz hazırlaşmaqla mükafatlandırdılar. TQDK-nın keçirdiyi sınaq imtahanında ən yüksək nəticəm 669 bal olsa da, hazırlıq kursumun sınaq imtahanında qəbul imtahanına 13 gün qalmış nəticəm 700 bal olmuşdu. Bu nəticə mənə daha çox inam verirdi. Qəbul imtahanında yaxınlarım məndən minimal 680 ballıq nəticə gözləyirdilər.
- Qəbul imtahanında 600 baldan yüksək bal toplamaq üçün ilk növbədə abituriyent qarşısına qəti məqsəd qoymalı və ona çatmaqda israrlı olmalıdır. İkincisi, abituriyent öz dəyərli vaxtını düzgün bölməlidir ki, hər şeyi çatdırmağı bacarsın. Bunun üçün isə özünə rejim qurmalı və ona riayət etməlidir. Üçüncüsü, hər fənn üzrə bir mövzunu 100% mənimsəməlidir. Eyni zamanda, dərsdən yayındıracaq bütün əlavə məşğuliyyətlərdən, həmçinin sosial şəbəkələrdən imtina etmək lazımdır. Mən hesab edirəm ki, abituriyent öz gələcək ixtisasını seçərkən öz istəklərini prioritet götürərək müasir dünyanın tələblərinə uyğunlaşdırmalı və valideyn fikrinə önəm verməlidir. Gələcək abituriyentlərə məsləhətim odur ki, imtahana var gücləri ilə hazırlaşsınlar, özlərini həmişə elə insanlarla əhatə etsinlər ki, onlardan öyrənə biləcəkləri çox şey olsun. Özümdən misal gətirə bilərəm ki, insanın əməyi heç vaxt boşa getmir. Necə ki, dahi Leonardo Da Vinçi deyib: "Xoşbəxtlik çox zəhmət çəkən insana nəsib olur".
- Mən Bakı Ali Neft Məktəbinin "Neft-qaz mühəndisliyi" ixtisasını mühəndis peşəsinin Azərbaycanda ən tələbatlı peşə olduğu üçün seçmişəm. Mənim seçimimə həmçinin hal-hazırda BANM-in "Kimya mühəndisliyi" ixtisası üzrə 4-cü kursda təhsil alan yaxın dostum Səlimova Pərnazın fikri müəyyən mənada təsir edib. Bununla yanaşı, 3 il müddətində mən BANM-dəki təhsil prosesi ilə hərtərəfli maraqlanmışam və nəticədə əmin olmuşam ki, BANM Azərbaycanda ən yaxşı ali təhsil ocağıdır və məhz burada öz istədiyim ixtisası yüksək səviyyədə öyrənə bilərəm. Bundan başqa, onu qeyd etmək istəyirəm ki, babamın uzun illər ali təhsil ocaqlarından birində müəllim olması, nənəmin isə SSRİ-nin "Əməkdar müəllim"i adını qazanması və ailəmin hər bir üzvünün elmə qarşı həmişə xüsusi maraq göstərməsi məni yaxşı oxumağa və ən çətin ixtisaslardan birini ölkənin ən yaxşı Ali Məktəbində öyrənməyə sövq edib.
- BANM-də ali təhsil almaq arzusunda olan abituriyentlərə nə məsləhət görərdin? Buradakı təhsili necə dəyərləndirirsən?
- BANM-ə daxil olmaq istəyən abituriyentlərə məsləhətim odur ki, hərtərəfli inkişafda olsunlar, çünki geniş dünyagörüşünə sahib intellektual tələbələr burada yüksək qiymətləndirilir. Mən öz seçimimdən çox razıyam və əminəm ki, heç vaxt peşman olmayacam.
- Özünü gələcəkdə harda görürsən və gələcək üçün planların?
- Gələcək planlarım öz ixtisasım üzrə xaricdə magistr təhsili almaq, neft sahəsinin ən yaxşı mütəxəssislərindən biri kimi özümü təsdiqləmək və Vətənimin xeyri naminə xidmət etməkdir.
- Mən 10-cu sinifdən astronomiya və "Nə?Harada?Nəz zaman?" kimi intellektual oyunlarla maraqlanıram. Asudə vaxtımı yaxın dostlarımla, idmanla məşğul olmaqla, filmə baxmaqla, kitab oxumaqla keçirməyi sevirəm.

The Winner of Presidential Scholarship: I feel satisfied by my choice
Elgun Yusifov was born in 1998 in Nijni Novgorod, Russian Federation. He finished secondary school with distinction. During school years, Elgun participated in numerous contests and achieved success. He took the first place during the contest held on Russian language and became the runner-up at the contests on Math, Economics and English language. Later he continued his education in Baku and joined the secondary school N1 named after N. Akhundov. In 2014, selected by the Ministry of Education of Azerbaijan, Elgun joined the other two secondary school students to represent Azerbaijan at the International Youth Forum held in Belarus. Having gathered 695 points during the entrance exam Elgun was admitted to study Petroleum Engineering at BHOS. He is also the winner of the Presidential Scholarship.
- Elgun how did you find the entrance exam? What was your impression before and after the exam?
- The exam ran very smoothly as I was confident in my capabilities. After the exam I felt a kind of relief as I fulfilled the assumed duties thus having justified the expectations of my parents and teachers.
- What were the results of the trial exams? Did you and your family believe you could gather high points during the university entrance examination?
- In senior years, I was attending preparatory courses to be admitted to the university. As I successfully passed the final exams of the preparatory courses, I was allowed to attend the same courses for free on the final year of my studies. Even though the highest point I ever gathered during trial exams conducted by the State Students' Admission Commission was 669, just 13 days before the entrance exam I hit the maximum 700 points. These results increased my confidence. My family expected at least 680 points during the entrance exam.
- What should a perspective student do to get more than 600 points and how should the specialization selection be made?
- First of all, to gather more than 600 points during the entrance exam a perspective student should set a clear goal and be determined enough to achieve it. Second, I would recommend the perspective students to create a schedule and stick to it seriously to be able to properly manage their time. Third, a perspective student should completely master all course related materials. At the same time, the one who sets the above goal should concentrate more on studies, rather than on social nets. I think while making the choice of a major everyone should take into account his or her preferences and see how they correspond to the contemporary requirements never neglecting parents' opinion. I would advise perspective students to exert every effort to be well prepared for exams and surround themselves with the people who would willingly share their knowledge with them. On my own example I can say that no efforts are done in vain. As the great Leonardo da Vinci once said: Luck belongs to the ones who keep on trying.
- I selected BHOS and Petroleum Engineering as this specialization is in high demand in Azerbaijan. I was also greatly influenced by the opinion of my friend Pernaz Selimova BHOS fourth year student studying Chemical Engineering. Moreover, I closely followed the education process at BHOS in the course of three years. Consequently, I've decided that that BHOS is the best educational institution in Azerbaijan and it is the very place where I would be able to gain the necessary knowledge. In addition, I would like to underline that the fact that my grandfather was a lecturer at the higher educational institution and my grandmother won a title of honorary teacher during the time of USSR, and special attachment manifested by all my family members to science inspired me to be industrious in studies and select the specialization full of challenges at the leading higher school of the country.
- What else would you like to advise the perspective students who wish to study at BHOS? What do you think about education at BHOS?
- I would advise everyone wishing to be a BHOS student to do their best for all-round development as broad-minded and intellectual students are highly valued at BHOS. I feel satisfied by my choice and I am convinced that I would never be disappointed.
- I am planning to continue my Master's degree in Petroleum Engineering abroad as I wish to be highly qualified petroleum engineer and thus serving my country.
- Since senior school years, I showed keen interest in astronomy and brain rings such as What? Where? When?. I also prefer to spend my leisure with my friends doing sports, watching movies and reading books.