Aleksandr Bell: BANM-in tələbələri imtahanlarda adətən əla nəticə göstərirlər
Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin Mühəndislik və fizika elmləri fakültəsinin direktor müavini Aleksandr Bell: "BANM-in tələbələri imtahanlarda adətən əla nəticə göstərirlər"
- Cənab Bell, Bakı Ali Neft Məktəbində semestr imtahanları sizin tərəfinizdən nəzarət olunaraq qiymətləndirilir. İmtahan nəticələrini necə qiymətləndirirsiniz? Nəticələr qiymətləndirilərkən hansı meyarlar əsas götürülür?
- Xatırlatmaq istərdim ki, biz imtahanları Heriot Vatt Universitetinin Edinburq, Dubay və Kuala-Lumpurda yerləşən kampuslarında keçiririk və bu çox mürəkkəb bir prosesdir. Konkret fənnlə bağlı bütün imtahan prosesinə fənn üzrə məsul şəxs nəzarət edir. Misal üçün, mən “Mühəndisliyin əsasları A” fənni üzrə məsul şəxsəm. Yalnız təyin edilmiş şəxslər imtahan vərəqlərini yoxlaya bilər. İmtahan sualının hər bir hissəsini qiymətləndirmək üçün ümumi qiymətləndirmə sxemindən istifadə olunur. Hər bir təyin olunmuş məsul şəxs eyni qiymətləndirmə sxemindən istifadə etməlidir. Əlavə olaraq qeyd etmək istərdim ki, Heriot Vatt Universitetinin “yaşıl mürəkkəb” adlandırdığımız daha bir qiymətləndirmə sxemi vardır ki, bu sxem əsasında hər bir qiymətləndirmənin dəqiqliyi və qiymətlərin məlumat bazasına düzgün daxil edildiyi yoxlanılır. Unutmayın ki, bütün imtahanlar anonim şəkildə keçirilir, yəni, imtahan vərəqlərini yoxlayarkən biz hansı tələbənin cavablarının yoxlanıldığını bilmirik. BANM-in tələbələri imtahanlarda adətən əla nəticə göstərirlər.
- Nəticələri yoxlayarkən daha çox tələbələrin cavablarında nəzəriyyəyə, yoxsa məntiqi təfəkkürə fikir verirsiniz?
- Heriot Vatt Universitetinin imtahanlarında tələbələrin həm nəzəri, həm də məsələləri həll etmə bacarıqları yoxlanılır. İstər Edinburq və Malayziya, istərsə də Bakıda təhsil alan tələbələr üçün ən çətin məsələlər fizika problemlərinin həlli ilə bağlı məsələlərdir.
- Təhsiliniz və HVU-da işiniz barədə məlumat verə bilərsinizmi?
- Mən Şotlandiyanın St. Andreus Universitetində fizika üzrə dərəcəyə və akustika üzrə PhD dərəcəsinə malikəm. Həmçinin, Edinburq Universitetindən təhsil üzrə diploma layiq görülmüşəm. Bu dərəcələr mənə Şotlandiyanın məktəblərində, kolleclərində və universitetlərində riyaziyyat və fizika fənləri üzrə dərs aparmaq imkanı verir. Mən Britaniya Fizika İnstitutunun, o cümlədən Ali Təhsil Akademiyasının üzvüyəm. Malik olduğum bütün peşəkar dərəcələr müasir elmi və pedaqoji proseslərlə ayaqlaşmamı təmin edir.
- Tələbələrimizə nə tövsiyə edərdiniz?
- BANM tələbələrinə tövsiyə edərdim ki, məqsədləri haqqinda hər zaman düşünsünlər. Onlar neft - qaz və yaxud kimya mühəndisi olacaqlar. Tədris zamanı nə qədər çox öyrənə bilsələr, bir o dərəcədə peşəkar mühəndis olmağı da bacaracaqlar.
- BANM haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Mənim üçün BANM-ə gəlmək hər zaman xoşdur. Burada rektor, inzibati işçilər, müəllimlər, kitabxanaçılar, tələbələrdən tutmuş, xadimə və sürücülərə qədər hər kəs bizə gözəl münasibət göstərir və kömək etməyə çalışır. Xüsusilə, BANM rektoru Elmar Qasımova qonaqpərvərliyinə görə təşəkkür etmək istərdim. Prorektor Rəşad Həsənova da bizə hər zaman göstərdiyi dəstək və diqqətə görə minnətdaram. İmtahan zamanı bizə yaradılan şərait üçün BANM-in bütün işçilərinə təşəkkürümü bildirmək istərdim.

Alexander Bell, associate director of Studies for Engineering School of Engineering and Physical Sciences, Teaching and Learning, Heriot-Watt University, UK: "BHOS students usually demonstrate excellent results"
- Exams are invigilated on your part. How do you mark the exam papers? What are the main measures you are guided by?
- Remember that we have examinations in Edinburgh, Dubai and Kuala Lumpur campuses of Heriot-Watt University, so there is quite a complicated process. This is a Course Responsible Person (CRP) who oversees all the marking in a particular course. I am for example the CRP for B47AC: Foundation Engineering A. Only approved markers are allowed to mark examinations. There is a common marking scheme with an allocation of marks for each part of the question. All approved markers follow the same marking scheme.Furthermore, Heriot-Watt has a system of checking (which we call “green inking”) in which we check that every examination has been properly marked and that the exam marks have been corrected entered on our results databases. And also remember that all examinations are anonymous, so we have to mark the scripts without knowing which student is being considered. BHOS students usually demonstrate excellent results.
- While looking at the results do you pay attention to the theoretical knowledge or logical competence of students?
- Both theoretical knowledge and the professional skill of problem-solving are tested in Heriot-Watt examinations. All students – whether from Edinburgh, Dubai, Malaysia or Baku – find the “professional problem solving” to be the more complicated and demanding.
- Could you tell us about your professional background and education?
- On my academic qualifications, I have an Honours degree in Physics and a PhD in Acoustics, both from University of St Andrews in Scotland. I also have a Diploma in Education from University of Edinburgh. These academic qualifications mean that I am able to teach Mathematics and Physics at Scottish school, colleges and universities.Professionally, I am a member of the British Institute of Physics, a Chartered Physicist and a Fellow of the Higher Education Academy. All professional qualifications ensure that I remain up-to-date with both scientific and pedagogical developments.
- What would you like to recommend/advice to our students?
- For all BHOS students, I would recommend that you all keep your destination in mind: you are going to be Chemical or Petroleum Engineering. The more you can integrate the material from all of your courses, the better engineers you will become.
- Do you have any other comments about BHOS?
- It is always a pleasure to visit BHOS for the examinations. Everyone, whether Rector, Administrator, Academic, Librarian, Student, Cleaner or Driver, makes us very welcome and everyone is very helpful and supportive. In particular, I would like to thank BHOS Rector Elmar Gasimov for his generous hospitality and Vice Rector Rashad Hasanov for his support and attention to detail. We would also like to thank all BHOS staff who provided us with all necessary conditions during our visit.