BANM-da 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Tədbir iştirakçıları 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Anım tədbirində çıxış edən Ümumi işlər üzrə prorektor Babək Məmmədov 20 Yanvar faciəsini xalqımızın azadlıq və müstəqillik yolunda göstərdiyi qəhrəmanlıq və milli iradənin təcəssümü kimi dəyərləndirib. O, həmin faciənin xalqımızın tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını qeyd edib.
Şəhid Aslan Ağaverdiyevin həyat yoldaşı Zərifə Ağaverdiyeva çıxışında 20 Yanvar şəhidlərinin göstərdiyi fədakarlığın bu gün hər bir azərbaycanlının qəlbində dərin izlər buraxdığını vurğulayıb. Şəhidlərin Vətən uğrunda həyatlarını fəda etdiklərini, bu qurbanların azadlıq və müstəqillik ideallarının təməlini qoyduğunu bildirib.
Biznesin idarə edilməsi kafedrasının müdiri dosent Altay İsmayılov isə 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycan xalqının milli iradəsinin simvolu olduğunu qeyd edərək, həmin günün gənc nəsillərə vətənpərvərlik ruhunu aşılamaqda böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.

BHOS hosts commemorative event dedicated to 35th anniversary of January 20 tragedy
The Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR hosted a commemorative event dedicated to the 35th anniversary of the January 20 tragedy. The participants of the event honored with a minute of silence the cherished memory of the Shehids who died during the bloody January tragedy.
Speaking at the commemorative event, Vice-Rector for General Affairs Babek Mammadov noted that the January 20 tragedy is the embodiment of heroism and national will shown by our people on the way to freedom and independence. He emphasized that this tragedy was written in golden letters in the history of our people.
In her speech, Zarifa Agaverdiyeva, wife of Shehid Aslan Agaverdiyev, noted that the self-sacrifice shown by the Shehids on January 20 have left a deep mark on the heart of every Azerbaijani. She emphasized that by giving their lives for the Motherland, the Shehids laid the foundation for the ideals of freedom and independence.
Speaking at the event, Head of Business Administration Department, Associate Professor Altay Ismayilov noted that the events of January 20 are a symbol of the national will of the Azerbaijani people. He stressed that this Day is of great importance in fostering the spirit of patriotism in the younger generation.