BANM-in tələbələri: Biz onların yolunu davam etdirəcəyik
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri SOCAR-ın “Günəşli” yatağında təbii fəlakət zamanı baş vermiş qəza nəticəsində həlak olan neftçilərin xatirəsini hər zaman dərin ehtiramla anırlar. BANM-in tələbələri gələcək neftçilər olaraq onların yolunu fəxrlə, sədaqətlə davam etdirəcəklərinə söz veriblər. BANM-nin tələbələri onların ruhunu öz əməlləri ilə şad edəcəklərinə ümid bəsləyirlər, nikbin olaraq əmindirlər bundan. Çünki təhsil aldıqları Ali Məktəbin tədris proqramları və yaradılan şərait onların yüksək səviyyəli peşəkar mütəxəsssis kimi yetişmələrinə stimul verir. Neftçi peşəsinin sirlərinə yiyələnən BANM-in tələbələri həlak olan qəhrəman neftçilərin davamçıları olmaqla qürur duyduqlarını bildirirlər.
BANM-də təhsil almağınız sizə nə verir? Ali Məktəb sizin gələcəyin mütəxəssisi kimi yetişmənizdə nə kimi rol oynayır?
- Gülnar Hüseynli, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası, 4-cü kurs
- Bu təhsil ocağında təhsil aldığım üçün böyük qürur hissi keçirirəm. Öncə onu qeyd edim ki, təhsil aldığım Ali Məktəb mənim gələcəkdə bir mütəxəssis kimi formalaşmağımda böyük önəm daşıyır. Burada aldığım nəzəri biliklər istehsalat təcrübəsində özünü bir daha doğruldur. Çünki bizim Ali Məktəbdə təhsil çox yüksək səviyyədədir.
- Aytəkin Qasımova, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası, 4-cü kurs
- BANM daim biz tələbələrin gələcək karyera imkanlarına böyük təkan verir. Biz təhsil aldığımız müddətdə həm yerli, həm də beynəlxalq transmilli şirkətlərdə təcrübə keçirik. “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan tələbə olaraq, bu imkanlar məni sevindirir.
- Elçin Allahverdili, Neft-Qaz mühəndisliyi ixtisası, 2-ci kurs
- BANM-də təhsil almaq bizə gələcəkdə peşəkar bir mühəndis olmaq və böyük neft şirkətlərində işləmək imkanı verir.
- Emil Məmmədov, Neft-Qaz Mühəndisliyi ixtisası, 1-ci kurs
- Burada oxumaq mənə seçdiyim sahə üzrə mütəxəssis kimi yetişmək üçün lazim olan bütün imkanları verir. Tədrisin bu sahədə ixtisaslaşmış müəllim və professorlar tərəfindən tədris edilməsi və təhsilin ingilis dilində olması neft-qaz sahəsində beynəlxalq biliklərə yiyələnməyə və tam mütəxəssis kimi yetişməyə kömək edir.
Neft sahəsi üzrə oxumağınız sizin üçün hansı imkanlar, gələcək perspektivlər vəd edir, sizin fikrinizcə?
- Neft sahəsi üzrə təhsil almağım şəxsən mənə gözəl təminatlı gələcək, düzənli kariyera, ən əsası dövlətimiz, xalqımız üçün gərəkli şəxsiyyət olmağı vəd edir. Bir sözlə, məsuliyyətli və çətin bir sənət seçməyimin fərqindəyəm. Bu da məni daha yaxşı oxumağa, çalışmağa sövq edir.
- Az öncə də qeyd etdiyim kimi, biz tələbələr təhsil aldığımız müddət ərzində neft sektorunun bir çox sahələrində təcrübələr keçirik. Təcrübələr olduqca maraqlıdır. Biz neft qurğularının işləmə prinsipi, quruluşu və tətbiq edilən prosedurlarla əyani şəkildə tanış oluruq. Bu da bizim kimi gələcək kadrlar üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
- BANM hər bir tələbəsinə gələcəkdə peşəkar bir mühəndis olması üçün lazımi hər şeyi təşkil edir. Təhsilin ingilis dilində olması, dərslərin və imtahanların professional professor-müəllim heyəti tərəfindən keçirilməsi, öz peşəsini daha da yaxşı mənimsəməsi üçün tələbələrin müxtəlif zavodlara təcrübəyə göndərilməsi, böyük neft şirkətlərinin rəhbərlərinin tələbələrlə görüşünün təşkil olunması və digərləri gələcəkdə uğurlu və peşəkar bir mütəxəssis olmaq üçün Ali Məktəbin bizə yaratdığı bir çox imkanlardan bir neçəsidir.
- Emil Məmmədov “Neft-Qaz Mühəndisliyi” ixtisası, 1-ci kurs
- Neft sahəsində oxumaq qarşımızda beynəlxalq üfüqlər açır. Azərbaycan üçün faydalı və savadlı bir kadr kimi yetişmək əsas məqsədimdir. Mənim sahəm neft ve qaz mühəndisliyidir. Azərbaycanda isə qaz hasilatı neftdən sonra ikinci yeri tutur. Düşünürəm ki, seçdiyim sahə yaxın və uzaq gələcək üçün böyük perspektivlər vəd edir.
Neftçi mühəndis əməyinin çətinliyi, bu peşənin zəhmət tələb edən bir sahə olması sizi qorxutmur ki?
- Mühəndis peşəsinin çətin olmasının canlı şahidiyəm. Çünki mən mühəndis ailəsində doğulmuşam. Atam uzun illərdir ki, qaz təsərrüfatı üzrə baş mühəndisdir. Bu sənətin necə ağır bir iş olduğunu bilirəm. Bu da məni əsla qorxutmur. Ona görə ki, bu sənəti sevərək seçmişəm.
- Ali Məktəbə daxil olmamışdan öncə neftçilərin işi barədə az-çox məlumatım var idi. Oxuduğum bədii kitablardan və izlədiyim kinofilmlərdən bilirdim. Bu gün sırf bu sənətin sirrlərini öyrənmək mənim üçün çox maraqlıdır. Neftçi sənətinin ağır zəhmət tələb edən bir sənət olmağı da məni əsla qorxutmur. Çünki mən bu sənəti ürəkdən sevirəm.
- Azərbaycan neft ölkəsidir və neftçi peşəsi də Azərbaycan xalqının milli peşəsidir. Təbii ki, neft ölkəsində neft mütəxəssisi olmaq da böyük bir şans və üstünlükdür. Neftçi peşəsi mədənçilikdən sonra ən çətin peşə hesab olunur. Amma bu, məni nəinki qorxutmur, əksinə öz peşəmi daha da çox sevməm üçün əlavə stimul verir. Çunki insanı çəkdiyi zəhmət, gördüyü çətinliklər ucaldır və möhkəmləndirir.
- Emil Məmmədov “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası 1-ci kurs
- Mən düşünürəm ki, zəhmət tələb etməyən sahə, ümumiyyətlə yoxdur. Əgər bir sahə üzrə tam formalaşmış mütəxəssis olmaq istəyirsənsə, o sahənin zəhmətinə də qatlaşmaq lazımdır. Ona görə daha əzmlə oxuyub öz sahəm üzrə nəzəri və təcrübi cəhətdən hazır olmaq istəyirəm.
"Günəşli" yatağının 10 saylı stasionar dərin dəniz özülündə baş vermiş qəza sizi qorxutmadı ki? Gələcəyin neftçisi olmağa, mətin və cəsur olmağa, qəhrəmancasına öz peşə vəzifəsini yerinə yetirərkən həlak olan neftçilərin yolunu davam etdirməyə hazırsınızmı?
- Gülnar Hüseynli, Neft-qaz mühəndisliyi, 4-cü kurs
- Təbii ki, "Günəşli" yatağındakı son hadisə hamı kimi məni də sarsıtdı. Mənim üçün bu daha ağır idi, çünki mən o insanların, canlarını peşəsinə qurban verən neftçilərin əksəriyyəti ilə tanış idim. Bu il Yay təcrübəsi zamanı "28 May" Neft və Qazçıxarma İdarəsində və bir neçə özüldə olmuşam. Bu təbii fəlakətdən yaranan qəza idi. Bütün dünyada hər il belə hadisələr, qəzalar baş verir. Əlbəttə, biz gələcəyin neftçiləri olaraq cəsur və mətin olmalıyıq. Neftçi peşəsinin çətin və şərəfli olduğunu bilirəm, mən bu sənəti seçmişəmsə, həmişə hər bir çətinliyə hazır olmalıyam. Mən qəhrəman neftçilərin yolunu davam etdirəcəyəm.
- Aytəkin Qasımova, Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası, 4-cü -cü kurs
- Bu təbii fəlakət nəticəsində baş vermiş bir faciə idi. Onlarla neftçinin vəzifə başında qəhrəmancasına həlak olması xalqımız üçün ağır bir itki oldu. Neftçi peşəsinin çətin bir sənət kimi ağır günləri, məqamları mütləq və labüddür. Belə hadisələr hər yerdə ola bilər və müxtəlif ölkələrdə baş verir. Bütün bunları daha dərindən dərk etdiyim üçün bu peşə məni qorxutmur. Seçdiyim sənətin bütün çətinliklərini bilərək həmişə mətin, dözümlü olmağa çalışacağam. Çünki öz peşənin vurğunusansa, hər şeyə hazır olmalısan. Biz onların yolunu davam etdirəcəyik.
- Dünyada belə qəzalar tez-tez baş verir və insan itkisindən də qaçmaq mümkün olmur. Bu cür hadisələr bütün ölkələrdə olur. Mən neft mühəndisliyini seçərkən bu peşənin necə çətin və riskli bir peşə olduğunu bilirdim, çünki mən uşaqlıqdan mühəndis olmaq istəmişəm. Bu sahəni sevirəm və bu sahədə qarşılaşa biləcəyim heç bir çətinlik və zəhmət məni qorxutmur. Mən də gələcəyin bir neft mütəxəssisi kimi işimin bütün çətinliklərinə cəsarətlə sinə gərməyə hazıram. Mən qəhrəmancasına öz vəzifəsini yerinə yetirərkən, qəzada həlak olan cəsur neftçilərin yolu ilə gedəcəyəm, onların davamçısı olaraq neftçi adını qürurla daşıyacağam.
- Emil Məmmədov “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisası, 1-ci kurs
- Mən əminəm ki, biz bu günün tələbəsi, sabahın isə neftçiləri olaraq onların işlərini davam etdirəcəyik. Qəhrəman neftçilərimiz bir daha sübut etdilər ki, neftçi əməyi çətin, məsuliyyətli olmaqla yanaşı, həm də çox şərəfli peşədir. Onlar öz qəhrəmanlıqları ilə bunu bizə bir daha göstərdilər. Biz onların ruhu qarşısında baş əyirik və həlak olan qəhrəman neftçilərin yolunu davam etdirməliyik. Çünki bu, gələcəyin neftçiləri olaraq bizim mənəvi borcumuzdur.

BHOS students: We will continue the work of the lost oilmen
BHOS students always commemorate died oilmen, victims of the tragedy that took place at SOCAR Gunashli oil platform. Students told that they would continue the work of the oilmen with the feeling of honor and pride. This will certainly be possible owing to opportunities offered at the higher school.
What is the advantage of studying at BHOS? How will it affect your future profession?
- Gulnar Huseynli, Petroleum Engineering, fourth year student
- I am very proud of being the student of BHOS. It is certainly very crucial for my development as a future specialist. The theoretical knowledge I gain here is applied during the internships offered by local and international companies, partners of BHOS. Therefore, I think the higher school we are studying at is offering high quality education.
- Aytekin Gasimova, Petroleum Engineering, fourth year student
- Studying at BHOS means having great incitement for our future career. While studying we are enjoying the opportunity to take internship at local and transnational companies and I am very happy of that.
- Elchin Allahverdili, Petroleum Engineering, second year student
- Studying at BHOS opens opportunities for us to become professional engineers in future and work for well-recognized oil companies.
- Emil Mammadov, Petroleum Engineering, first year student
- BHOS offers all necessary opportunities for my development as a specialist in the corresponding field. The courses taught by professors specialized in this area, based on teaching programmes in English that comply with international standards largely contribute in becoming a highly-qualified specialist in petroleum engineering.
How will your studies affect your future career? What kind of perspectives and opportunities do you expect to have?
- For me, studying petroleum engineering means to expect a brilliant future, stable career and of course becoming a useful specialist for my nation. In short, I realize that I’ve chosen a very responsible and challenging profession which requires hard work.
- As I previously mentioned, during the studies we also take internship in a number of companies represented in various oil sectors. These internship programmes are very interesting. We have the opportunity to study the operation principles of oil facilities and see the procedures applied there. It is very crucial for us as future specialists.
- BHOS offers each of its students every single opportunity for becoming a highly qualified specialist. The courses in English, good professors, internship opportunities, regular meetings with well recognized company managers are among these opportunities.
- Studying petroleum engineering opens new horizons for us. My primary goal is to be a good and useful specialist for Azerbaijan. My specialization is petroleum engineering and we know that gas production is the second one after oil in Azerbaijan. I think the specialization I chose encompasses great perspectives for near and distant future.
Don’t you shrink from the challenges of this profession?
- I know how challenging engineering is, as I was born in the family of engineers. My father has been working as an engineer in the field of gas production for a long time. This is why I am quite aware of the challenges of this profession. However, I am not afraid at all, because when the choice with regards to specialization is made, it should be accompanied with the feeling of fondness.
- More or less, I was informed about the work of oilmen, before I came to study at BHOS. I knew it from the literature and movies. Today, I am keen on learning the peculiarities of this profession. I am not afraid of the challenges of this work.
- Azerbaijan is the country well recognized for its oil industry and the profession of an oilman has a certain national value. Eventually, being an oilman in the country specialized in oil industry is advantageous providing a lot of opportunities. This profession is considered to be the second challenging one after a miner profession. I have no fear, but love to this profession and it stimulates me to be more devoted, as I believe that only those who come through challenges and hard work are able to succeed.
- I believe that there is no work without challenges at all. If you want to completely master your profession you should work hard. That is why I am committed to study hard to be fully prepared both theoretically and practically.
And what about the tragedy that happened on Gunashli Platform rig#10? Aren’t you afraid of the outcomes? Are you committed to have the courage and bravery to continue the work of the oilman who tragically died while on duty?
- I was deeply saddened by the tragedy. It was especially hard for me as I knew the majority of oilmen who died there. Last summer, I took internship at a number of facilities of 28 May Petroleum Department. It was the tragedy caused by nature. These kinds of accidents do happen every year all over the world. Of course, as the future oilmen we should be strong and courageous. I know how honorable and at the same time challenging this profession is. But I’ve already made my decision and I should be ready for this. And I am ready to carry on the lost oilmen’s duty.
- It was a naturally caused accident. The death of so many oil workers was a big tragedy for our entire nation. But we should accept that challenges and risks are eventual aspects of this profession. Similar accidents may and do happen in different parts of the world. No matter how deeply I realize it, I face it with no fear. I will always try to be strong while doing my job. If you really love your job you should be ready for everything.
- Such accidents happen quite often in the world and it is not possible to avoid human losses. I always knew how risky being an oil worker is, but I was dreaming about becoming an engineer since my childhood. I love this profession and I have no fear of any difficulties and challenges I may encounter in future. I am totally ready for this. I will honor the memories of the lost oilmen and bearing the name of an oilman will be a pride for me.
- I am convinced that we will continue their work. The lost oilmen proved that though being challenging and risky our profession is at the same time honorable. We will always follow their way giving tribute to their memory. This is our moral obligation.