BANM-in gənc müəllimi: Daim yenilik və inkişaf axtarışında olmalıyam
Zərgərova Sevda Hüseyn qızı 1987-ci ildə Bakıda anadan olub. 2004-cü ildə Bakıda Fizika-riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyi bitirib. Həmin il TQDK-nın keçirdiyi ali məktəblərə qəbul imtahanında 666 bal toplayaraq Qafqaz Universitetinə daxil olub və Prezident təqaüdçüsü adına layiq görülüb. 2004-2005-ci tədris ilində Qafqaz Universitetində təhsil aldıqdan sonra Türkiyə Respublikasının Orta Doğu Texniki Universitetinin “Kimya mühəndisliyi” fakültəsinə daxil olub. 2010-cu ildə fərqlənmə diplomu ilə həmin ali təhsil müəssisəsinin məzunu olub və elə həmin il də Türkiyədə Hacettepe Universitetinin “Kimya mühəndisliyi” fakültəsinin magistratura pilləsinə daxil olub. 2013-cü ildə təhsilini müvəffəqiyyətlə başa çatdıraraq Vətənə dönüb. Sevda Zərgərova 2013-cü ilin oktyabr ayında Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Kimya mühəndisliyi” kafedrasında müəllim kimi fəaliyyətə başlayıb. O, həmçinin 2014-cü ildən Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun “Neft kimyası” ixtisası üzrə dissertantıdır. Hal-hazırda BANM-ın “Kimya mühəndisliyi” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışır.
- Kimyaya marağınız hardan yaranıb? İxtisasınız üzrə xaricdə təhsil almaq fikrinə necə gəldiniz?
- Texniki fənnlərin hamısına hər zaman böyük marağım olub. Təbiət elmlərindən olan kimyaya qarşı isə marağım xüsusi olub. Anam orta məktəbdə kimya müəllimidir. Ona görə də, bizə “Kimya”nın sadəcə texniki bir fənn olaraq deyil, eyni zamanda tədbiqi sahələrini də öyrədib. Gündəlik həyatımızda gördüyümüz hadisələrin kimyəvi tərəflərini bizlərə göstərir, elmi mənalarını izah edərdi. Bu da mənə həmişə maraqlı gələrdi. Əslində xaricdə təhsil almaq fikri mənim üçün gözlənilməz oldu. Orta məktəb illərində Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin “Riyaziyyat” fənni üzrə keçirdiyi şəhər və respublika fənn olimpiadalarında iştirak etmişdim və respublika üzrə 2-ci və 3-cü dərəcələrə sahib idim. Yüksək nəticələrimə görə, BP şirkəti tərəfindən təşkil olunan imtahana dəvət olundum. İmtahandan qazandığım yüksək nəticəyə əsasən, BP şirkətinin təqaüdünə layiq görüldüm və eyni zamanda, təhsilimi xaricdə davam etdirmək imkanı əldə etdim. Təhsilimi başladığım andan etibarən verdiyim qərarın doğruluğundan əmin oldum. İxtisasımın dərinliklərinə yiyələndikcə, Azərbaycanda “Kimya mühəndisliyi” ixtisasının yaradılmasının vacibliyini dərk etdim.
- Sizin fikrinizcə, xaricdə təhsil almağın hansı müsbət cəhətləri və ya fərqləri var?
- Xaricdə təhsilin əsas müsbət tərəflərindən biri ondan ibarətdir ki, Vətəndən uzaq olduğumuz müddətdə “Vətən” sözünün mənasını daha dərindən dərk etmək mümkündür. Bu zaman ərzində Vətənə olan sevgimizi və ona qarşı borclarımızı, məsuliyyətimizi görə bilirik. Vətəndən, ailədən, doğma insanlardan məsafəcə uzaqlıq əslində mənəvi olaraq onlara yaxınlıq yaradır. Xaricdə təhsilin digər müsbət xüsusiyyəti odur ki, öz hüquqlarımızı və öhdəliklərimizi daha yaxşı anlayırıq. Başqa millətlərin qarşısında Azərbaycanın gəncliyinin təmsilçilərinə çevrilirik. Nəticə olaraq, qısa bir zamanda müstəqil şəxs kimi formalaşma yaranır. Başqa müsbət xüsusiyyət isə, beynəlmiləl tələbələrlə təmasda olduqca fərqli mədəniyyətlər, fərqli insanlarla ünsiyyətdir.
- İlk işinizə harda başlamısız və ilk əməkhaqqınızı xatırlayırsızmı?
- İlk dəfə BP şirkətində 2008-ci ildə 2 aylıq yay təcrübəsi keçdim. İlk maaşımı da həmin şirkətdə almışdım. Təbii ki, ilk maaşımın məbləğini xatırlayıram, amma sirr olaraq qalmasını istərdim. Sadəcə çox bərəkətli olduğunu vurğulaya bilərəm. Mənim üçün tədris zamanı aldığım təqaüdlər daha çox qürurverici idi. Tədris illərimdə dörd təqaüd almışam- Prezident təqaüdü, BP şirkətinin təqaüdü, Qafqaz Universitetinin təqaüdü və Türkiyə Respublikasının Başbakanlık təqaüdü. Bu günə kimi də hamısı ilə fəxr edirəm.
- Bəs Bakı Ali Neft Məktəbində fəaliyyətə başlamanız necə oldu?
- Təhsilimi bitirdikdən sonra, 2013-cü ildə Azərbaycana geri qayıtdım və iş axtarmağa başladım. Azərbaycanda yeni tədris ocağı olan BANM-in fəaliyyət göstərməyə başladığını eşidincə birbaşa sənədlərimi təqdim etməyi qərara aldım. Təhsil ocağının müasir təhsil metodlarından, elektron tədrisdən istifadə etməsi mənim üçün çox cəlbedici oldu. Eyni zamanda, təhsilin ingilis dilində olması mənim üçün üstünlük yaratdı. Təhsilimi ingilis dilində aldığım üçün fəaliyyətimi də ingilis dilində davam etdirmək istəyirdim.Qısa bir müddətdən sonra Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov tərəfindən dəvət aldım və “Kimya mühəndisliyi” kafedrasında müəllim vəzifəsində fəaliyyətə başladım. Hal-hazırda 2 ildən artıqdır ki, BANM-də fəaliyyət göstərirəm.
- Bir gənc müəllim olaraq gənclərlə və professor-müəllim heyəti ilə işləməyin məsuliyyəti nədən ibarətdir?
- Bir gənc olaraq ali təhsil ocağında işləmək həm çox maraqlı, həm də çox məsulliyətlidir. Təcrübəli professor-müəllim heyəti ilə birlikdə çalışdıqca müəllimlik peşəsinin sirlərini mükəmməl şəkildə dərk edəcəyimi düşünürəm. İstər “Kimya mühəndisliyi” kafedrasının, istər də digər kafedraların təcrübəli müəllimləri tərəfindən verilən tövsiyələrə əməl etməyə, onların təcrübələrindən yararlanmağa çalışıram. Eyni zamanda, gənc müəllim olaraq gənclərlə birlikdə çalışmaq çox maraqlıdır. Bir gənc kimi gənclərin dinamikasına, sürətlərinə yetişmək mənim üçün daha rahatdır. Yüksək potensiala, biliklərə malik tələbələrlə işləyərkən daim yenilik və inkişaf axtarışında olmalıyam.

BHOS Young Lecturer: I need to be in constant search and development
Sevda Zargarova was born in 1987 in Baku. In 2004 she graduated physics, mathematics and IT oriented lyceum in Baku. The same year having gathered 666 points based on entrance exam organized by the State Students’ Admission Commission (SSAD) Sevda was admitted to Caucasus University and won Presidential scholarship. Studying at Caucasus University in 2004-2005 she was admitted to study at Middle East Technical University (METU, Turkey) - Chemical Engineering Department, undergraduate program. In 2010, Sevda graduated the above university with distinction and the same year she was admitted to study in Hacettepe University, Turkey - Chemical Engineering Department, graduate program. After successful completion of the studies in 2013 Sevda returned to home country and since October 2013 she has been working for BHOS chemical engineering department as a lecturer. Since 2014 she has been studying at PhD level on oil chemistry specialization at Oil and Chemical Processes İnstitution named after Y. H. Mammadaliyev. Currently Sevda is a senior lecturer of the same department.
- How did you come to take interest in chemistry? How did you decide to study abroad?
- I always took interest in technical sciences. As for natural sciences chemistry has always been of special interest for me. My mother teaches chemistry at the secondary school. She teaches us that chemistry is not only technical science but at the same time she shows its applied sides. The events we encounter daily show us their chemical sides and my mother teaches us the scientific meaning of the former. Actually the idea of studying abroad was unexpected for me. Being at secondary school I took second and third places as a participant of mathematics contests held locally and nationwide. Because of my excellent performance I was invited to exam organized by BP. Based on high performance level I won BP scholarship at the same time opportunity to study abroad. Since the very start of my education I was convinced of how right my decision was. As I went to the particulars of my profession I realized the importance of creation of chemical engineering specialization in Azerbaijan.
- What are the advantages and simply differences of studying abroad?
- One of the advantages of studying abroad is that you start comprehending the meaning of the word ‘homeland’ as well as devotion, duties and responsibilities in this connection. You start your formation as an independent personality in a short period of time. The next advantage is that you communicate with people who are different from you - you contact people representing different cultures.
- Where did you start your working activity? Do you remember your first salary?
- My first working activity is connected with my summer internship at BP and I got paid for the first time there. I’d prefer to keep the sum of my first salary in secret. However I am more proud of my scholarships that I ever won. During my studies I won four scholarships: the Presidential scholarship, BP scholarship, Caucasus University scholarship, and scholarship of the Turkish Ministry.
- How did you start your career at BHOS?
- When I heard about establishment of new higher school I decided to apply. I was extremely encouraged by teaching methods, e-lectures available at BHOS. At the same time conducting all courses in English at BHOS was also very significant for me. I was glad to give all lectures in English as I studied all courses in English language. Very shortly BHOS Rector Elmar Gasimov invited me to BHOS and I started working as a lecturer at BHOS engineering department.
- As a young lecturer what responsibilities do you assume while working with BHOS professors and young people?
- As a young lecturer I think working for the higher school is interesting and very responsible. I think about mastering lecturing skills while I work with experienced professors. I do my best to follow recommendations given by the experienced professors of BHOS departments. As a young lecturer I find it very interesting to work with the students. I also like witnessing dynamic development of young people and their becoming mature persons. At the same time I need to be in constant search and development when working with students having grand potential.