Bakı Ali Neft Məktəbində Beynəlxalq Elmi Konfrans keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Dayanıqlı Ətraf Mühit: Yaşıl Enerjiyə keçid” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfrans keçirilib.
Konfransda SOCAR-ın vitse-prezidenti Ziba xanım Mustafayeva, Elm və Təhsil nazirinin müavini cənab İdris İsayev, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirinin müavini cənab Vüqar Kərimov, Energetika nazirinin müavini cənab Orxan Zeynalov, “SOCAR Green” şirkətinin baş direktoru cənab Elmir Musayev və bp-nin Yaxın Şərq və Xəzər regionunda xarici əlaqələr və kommunikasiya üzrə vitse-prezidenti cənab Bəxtiyar Aslanbəyli iştirak və çıxış ediblər.
Tədbiri açan rektor Elmar Qasımov konfransın əhəmiyyətini vurğulayıb və əsas məqsədin davamlı gələcəyin iqtisadi, ekoloji və texnoloji məsələlərinin tədqiqini təşviq etmək, yeni perspektivləri auditoriya ilə bölüşmək olduğunu bildirib.
Qeyd olunub ki, Konfrans Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar keçirilib.
“Bərpa olunan enerji”, “Yaşıl iqtisadiyyat”, “Yaşıl kimya” və “Ekoloji təmiz texnologiyalar” mövzularında ümumilikdə 275 tezis təqdim edilib, bunlardan 161-i qəbul olunub. Qəbul olunma nisbəti 59% təşkil edir. 17 müxtəlif xarici ölkədən, ümumiyyətlə 20 tezis daxil olub.

BHOS hosts International Scientific Conference
The International Scientific Conference on “Sustainable Environment: Transition to Green Energy” has been held at the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR as part of the “Green World Solidarity Year”.
The conference was attended and addressed by SOCAR Vice President Ms. Ziba Mustafayeva, Deputy Minister of Science and Education Mr. Idris Isayev, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources Mr. Vugar Karimov, Deputy Minister of Energy Mr. Orkhan Zeynalov, General Director of SOCAR Green Mr. Elmir Musayev, and bp Vice President for the Caspian region, the Middle East, Communications and External Affairs Mr. Bakhtiyar Aslanbayli.
In his opening speech, #BHOS Rector Elmar Gasimov emphasized the importance of the conference. The #Rector noted that the main goal of this #event is to promote the study of economic, ecological and technological issues of sustainable future and to share new perspectives with the audience.
It was noted that “the conference is being held in connection with the declaration of 2024 as the “Green World Solidarity Year” by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated December 25, 2023.”
A total of 275 theses on the topics of “Renewable Energy”, “Green Economy”, “Green Chemistry” and “Environmentally Clean Technologies” were submitted to the conference, of which 161 were accepted. The acceptance rate was 59%.