Bakı Ali Neft Məktəbi-13 il!
Ölkənin ən yaxşı universitetlərindən biri olan Bakı Ali Neft Məktəbinin yaradılmasından 13 il ötdü. Məqsədimiz dünyada tanınan Ali Məktəbə çevrilməkdir.
Rəqəmlər və rekordlarla BANM:
*Bu il BANM-ın 4 ixtisası Azərbaycan Universitetləri arasında ən yüksək keçid balına görə ilk 5-likdə yer alıb.
*Bu il Azərbaycan Universitetləri arasında ən yüksək keçid balı BANM-ın İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasına məxsusdur (687.1 bal).
*Ölkə tarixində ən yüksək keçid balı BANM-ın İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasına məxsusdur. (2020-ci il, 689 bal)
*Ölkədə ən yüksək orta keçid balı da (645 bal) BANM-a aiddir.
*Ödənişli ixtisaslar üzrə ən yüksək keçid balı da məhz BANM-a məxsusdur.
*Ölkə tarixində 1 təqvim ilində ən çox 700 bal toplamış tələbələr BANM-ı seçib. (13 nəfər)
*Ardıcıl 6 il Prezident təqaüdçülərinin sayında BANM liderdir.
*Bu il 33 Prezident təqaüdçüsü ilə BANM yenə də liderliyini qoruyub. Bu rekord da yalnız BANM-a məxsusdur.
*II qrupda BANM-da ilk dəfə Biznesin idarə edilməsi ixtisası yaradılarkən Prezident təqaüdçülərin mütləq əksəriyyəti BANM-ı seçib.

It has been 13 years since the establishment of Baku Higher Oil School, one of the best universities in the country. Our goal is to become a world-renowned university.
BHOS in numbers and records:
*This year, 4 specialties of BHOS ranked in the top 5 among Azerbaijani universities in terms of the highest passing score.
*This year, the Information Security specialty of BHOS has the highest passing score (687.1 points) among Azerbaijani universities.
*The Information Security specialty of BHOS has the highest passing score (2020, 689 points) in the country's history
*BHOS has the highest average passing score (645 points) in the country.
*BHOS has the highest passing score for paid majors.
*The students who scored the most points (700) in a calendar year in the history of the country chose BHOS (13 students).
*For 6 consecutive years, BHOS has been the leader in the number of Presidential Scholarship holders.
*This year, BHOS has maintained its leadership with 33 Presidential Scholars. This record belongs only to BHOS.
*When the Business Administration specialty (Group II) was created for the first time at BHOS, the absolute majority of Presidential Scholars chose BHOS.