Bakı Ali Neft Məktəbinin yaradılmasından 13 il ötür
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) yaradılmasının 13 illiyidir. BANM Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 29 noyabr 2011-ci il tarixli Fərmanı ilə SOCAR-ın tərkibində dövlət ali təhsil müəssisəsi statusunda yaradılıb.
Bakı Ali Neft Məktəbi 13 il ərzində böyük nüfuz qazanıb, rekord göstəricilərə imza atıb, Prezident təqaüdçülərinin sayına, ən yüksək keçid balına, yüksəkixtisaslı kadr hazırlığına görə ön sırada olub. BANM ilk qəbul aparılan ildə Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) tərtib etdiyi reytinq cədvəlində 51 ali təhsil müəssisəsi arasında lider kimi tarixə düşüb və uğurunu qoruyub.
İlk ildə iki ixtisas üzrə qəbul həyata keçirilən Ali Məktəbdə hazırda 7 ixtisas üzrə bakalavr, 5 mühəndislik ixtisası və MBA proqramı (4 istiqamət) üzrə magistratura, 3 ixtisas üzrə doktorantura səviyyələrinə qəbul aparılır.
2024/2025-ci tədris ili üzrə BANM-ın 4 ixtisası Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında ən yüksək keçid balına görə ilk beşlikdə yer alıb.
Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında ən yüksək keçid balı BANM-in İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasına məxsusdur (687.1 bal).
Həmçinin ölkədə ən yüksək orta keçid balı da (645 bal) Bakı Ali Neft Məktəbinə aiddir. Beynəlxalq və respublika fənn olimpiadalarının 16 qalibi müsabiqədənkənar BANM-ə qəbul olub. Eləcə də, qəbul planı 100 faiz dolub.
35 məzunu isə “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın iştirakçısı adını qazanıb.
Bu tədris ilində 33 Prezident təqaüdçüsü ilə BANM yenə də liderliyini qoruyub. Bakı Ali Neft Məktəbində tədris istehsalla inteqrasiya şəklində aparılır. Hər il tələbələr müxtəlif müəssisələrdə istehsalat təcrübəsi keçirlər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” devizinin bariz nümunəsi olan Bakı Ali Neft Məktəbi tələbələrinə yüksək keyfiyyətli təhsil verməklə yanaşı, onların işlə təminatına da xüsusi əhəmiyyət verir. Bu gün BANM məzunları müxtəlif böyük yerli və xarici şirkətlərdə, dövlət müəssisələrində uğurla fəaliyyət göstərir, bəziləri təqaüd qazanaraq təhsillərini dünyanın nüfuzlu universitetlərində davam etdirirlər.

Today, the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) celebrates its 13th anniversary. BHOS was established as a public higher educational institution within the SOCAR structure upon Decree of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated November 29, 2011.
Over the past 13 years, Baku Higher Oil School has gained a high reputation and achieved record indicators, leading in the number of Presidential Scholars, passing scores and the quality of education. In the year when the State Examination Center (SEC) conducted the first university admission examinations, BHOS became the leader among 51 universities in the rating table compiled by the SEC.
There were two specialties at BHOS in the first year of its existence. Nowadays, education at the university is conducted in 7 specialties at the bachelor's level, 5 engineering specialties and an MBA program (4 directions) at the master's level, 3 specialties at the doctoral level.
In the 2024/2025 academic year, 4 out of 5 specialties with the highest passing scores were BHOS specialties. The specialty “Information Security” of BHOS has the highest passing score (687.1 points) among Azerbaijani universities. The highest average passing score in the country (645 points) also belongs to Baku Higher Oil School. 16 winners of international and national subject Olympiads were admitted to BHOS out of competition. The university’s admission plan was fulfilled 100 percent. 35 BHOS graduates will continue their studies at foreign universities under the “State Program for the Education of Young People at Prestigious Higher Education Institutions in Foreign Countries in 2022-2026”.
This academic year, BHOS maintained its leadership in the number of Presidential Scholars (33). The learning process at Baku Higher Oil School is integrated with industrial practice. Every year, BHOS students undergo internships at various enterprises.
Baku Higher Oil School, which is a clear example of the implementation of the motto of Azerbaijani President Ilham Aliyev “We must turn oil capital into human capital,” not only provides its students with a quality education, but also pays special attention to their employment. Today, BHOS graduates successfully work in various large local and foreign companies, state enterprises, and some of them continue their education at prestigious universities around the world under various scholarship programs.