Rektor Elmar Qasımov Heriot-Vatt Universitetinin nümayəndələri ilə görüşdü
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Heriot-Vatt Universitetinin (HVU) Mühəndislik və təbiət elmləri fakültəsinin (MTE) tədris və təlim üzrə direktoru Mak Klaf Kevin, Kimya mühəndisliyi üzrə tədris qrupunun rəhbəri Culian Qudvin, fakultənin təlim və tədris üzrə meneceri Patrisiya Dankan, fakültənin mühəndislik proqramının direktor köməkçisi Aleksandr Bel, fakültənin professoru Qreym Vaytla görüşdü.
BANM-in Heriot Vatt Universiteti ilə əlaqələrindən söz açan rektor Elmar Qasımov HVU və BANM-in əməkdaşlığının çox sıx şəkildə davam etdiyini dedi. O, bu əməkdaşlığın daha da inkişaf edəcəyinə əminliyini bildirdi. Elmar Qasımov HVU-nun BANM-in quruculuğunda dəstəyini məmnunluqla xatırlayaraq iki təhsil ocağı arasında əlaqələrin ənənəvi əməkdaşlığa çevrildiyini vurğuladı. BANM-in yeni kampusu haqqında söz açaraq orada yaradılan şərait haqqında qonaqlara məlumat verən rektor kampusda maddi texniki bazanın genişləndirilməsi istiqamətində böyük işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırdı. Elmar Qasımov sözügedən universitetlə əməkdaşlıq çərçivəsində keçən tədris ilində BANM-in iki tələbəsinin HVU-da bir semestr ərzində təhsilini davam etdirdiyini xatırlatdı. O, bu işlərin davamlı olacağına əminliyini ifadə etdi və BANM-in tələbələrinin HVU-ya göndərilməsi istiqamətində işlərin davam edəcəyini bir daha nəzərə çatdırdı.
Qəbula görə təşəkkür edən qonaqlar təmsil etdikləri ali təhsil müəssisəsinin BANM-lə əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirdilər və bu istiqamətdə əməkdaşlığın genişləndirilməsindən məmnunluq ifadə etdilər. HVU-nun nümayəndələri BANM-in tələbələrinin imtahanlarda HVU-nun Edinburq və digər kampuslarında təhsil alan tələbələrlə müqayisədə daha yaxşı nəticələr göstərdiklərini vurğuladılar. Onlar bildirdilər ki, BANM-in tələbələrinin göstəriciləri olduqca yüksəkdir.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” və “Kimya mühəndisliyi” ixtisasları üzrə bakalavriatda təhsil alan tələbələri Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramları üzrə təhsil aldıqlarına görə imtahanlar sözügedən universitetlə paralel olaraq eyni günlərdə və saat fərqi nəzərə alınaraq eyni saatda keçirilir. Bu, elektron resurslar vasitəsilə iki ali təhsil müəssisəsinin tələbələri arasında imtahan suallarının cavablarının mübadiləsinin qarşısını almaq məqsədilə həyata keçirilir.

BHOS Rector Elmar Gasimov held a meeting with Kevin McCullough, director of Teaching and Learning School of Engineering and Physical Sciences, Julian Goodwin head of Chemical Engineering Teaching Group, Patricia Duncan, teaching and learning manager, Alexander Bell, associate director of Studies for Engineering School of Engineering and Physical Sciences, Teaching and Learning, Graeme White, Professor School of Engineering and Physical Sciences. They represented Heriot Watt University (HWU) during exam invigilation connected with winter session at BHOS.
Speaking about cooperation with HWU BHOS Rector emphasized the fact that the cooperation was very close and expressed the confidence that it would continue on development even further. Recalling the time when HWU supported the establishment of BHOS Elmar Gasimov also stressed that the bilateral relations existing between two higher educational institutions had turned to be traditional. When the issue of new campus was touched upon BHOS Rector informed the guests about conditions to be available there and continuation of the work directed to expansion of logistics of the campus. Elmar Gasimov also recalled that two BHOS students were sent to HWU this year for one semester in frames of the aforesaid cooperation. He was convinced that the works in this direction would continue on and BHOS would send the students to HWU.
British guests thanked BHOS Rector for receiving them and pointed out that the university they were representing attached great significance to the cooperation with BHOS. HWU lecturers underlined that BHOS students demonstrated better results during exams than the ones being educated at HWU Edinburg campus and other campuses of the university. They made known that BHOS students results were really very high.
It should be pointed out that BHOS undergraduate students studying in petroleum engineering and chemical engineering specializations on the basis of the education programme of HWU, were sitting exams invigilated by the lecturers of the mentioned university. The exams were held simultaneously with the ones held at Heriott Watt University Edinburg campus taking into consideration the time zone difference between Azerbaijan and the United Kingdom. This procedure is necessary for not allowing students of BHOS and students at Edinburg campus to exchange information on exam questions with the help of internet resources.