SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Evergreen” komandası “JunctionX Baku'24: Unlock the Future” hakatonunda I yerə layiq görülüb.
Komanda üzvləri İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının V kurs tələbələri Vüqar Abdullayev və İsmayıl Məmmədzadə, eləcə də İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Gültac Seyiddir.
Tələbələrimiz Finlandiyanın Helsinki şəhərində keçiriləcək əsas “Junction” tədbirində iştirak hüququ əldə ediblər.
Qafqazda ilk dəfə təşkil olunan yarış Elm və Təhsil Nazirliyi nəzdində Təhsilin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə EESTEC Bakı tərəfindən keçirilib.

BHOS wins 1st place in ‘JunctionX Baku'24: Unlock the Future’ hackathon
The “Evergreen" team of Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has won the first place in the "JunctionX Baku'24: Unlock the Future" hackathon.
The team includes 5th year students of the Information Security specialty Vugar Abdullayev and Ismail Mammadzade and the 4th year student of the Information Security specialty Gultaj Seyid.
The winning students earned the right to participate in the main "Junction" event to be held in Helsinki, Finland.
The competition was organized for the first time in the Caucasus by EESTEC Baku with the support of the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education.