Elmar Qasımov BANM-ın 33 Prezident təqaüdçüsü ilə görüşdü
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov 2024/2025-ci tədris ilində BANM-a qəbul olunmuş və Prezident təqaüdünə layiq görülmüş tələbələrlə görüşüb.
Rektor 33 tələbənin hər biri ilə qürur duyduğunu deyib, onların gələcək akademik və peşəkar karyeralarında uğurlar arzulayıb.
Qeyd olunub ki, BANM Prezident təqaüdçülərinin sayına görə bu il də birincidir. Təqaüdçülərin üçdə birini Ali Məktəbin tələbələri təşkil edir. Rektor Bakı Ali Neft Məktəbinin 5-ci dəfədir ki, Prezident təqaüdçülərinin sayına görə ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında lider olduğunu vurğulayaraq bununla böyük fəxr etdiyini bildirib.

Elmar Gasimov meets with 33 Presidential scholars of BHOS
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR Elmar Gasimov has met with students who were admitted to BHOS in the 2024/2025 academic year and were awarded a Presidential Scholarship.
The rector stressed that he was proud of each of the 33 students. Elmar Gasimov wished the Presidential scholars success in their future academic and professional careers.
It was noted that this year, BHOS once again became the leader in the number of Presidential Scholarship holders. Students of Baku Higher Oil School make up a third of the Presidential scholars.
The rector noted that he is proud that Baku Higher Oil School has, for the 5th time, been the leader among higher educational institutions of the country in the number of Presidential Scholarship holders.