BANM COP29 çərçivəsində keçirilən ideathon yarışının qalibi oldu
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) keçirilən “Bridging the Gap - Youth and Green Jobs Market” mövzusunda ideathon başa çatıb.
Yarışma COP29 çərçivəsində gənc nəslin yaşıl fəaliyyətə cəlb olunması məqsədilə təşkil edilib.
“Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi” çərçivəsində keçirilən tədbirin bağlanış mərasimində COP29 üzrə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai, eləcə də BMT İnkişaf proqramının (UNDP) Azərbaycandakı rezident nümayəndəsinin müavini Slobodan Tadic və COP29-un Azərbaycan üzrə “Gənclər İqlim Çempionu” Leyla Həsənova çıxış ediblər.
Çıxışçılar ideathon iştirakçılarını təbrik edərək, yarışın əhəmiyyətini vurğulayıblar. Gələcəyin yaşıllaşdırma siyasətində gənclərin rolu və təqdim etdikləri innovativ fikirlərin önəmini diqqətə çatdırıblar. Bu cür təşəbbüslərin ekoloji problemlərin həllinə və dayanıqlı inkişafın təmin edilməsinə müsbət təsir edəcəyi qeyd olunub.
Sözügedən yarışda ümumilikdə 15 komanda iştirak edib. Müsabiqənin nəticələrinə görə, I və II yeri Bakı Ali Neft Məktəbinin "Solar Sage" və "Green Path" komandaları tutub.
1-ci yerin qalibinə 3000 AZN, 2-ci yerin qalibinə 2000 AZN, 3-cü yerin qalibinə isə 1000 AZN mükafat verilib.
Qaliblərə mükafatı COP29 üzrə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai təqdim edib.

The ideathon held at the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) on the theme “Bridging the Gap - Youth and Green Jobs Market” has come to an end.
The event, part of the Baku Climate Action Week, was organized to engage the younger generation in green activities within the framework of COP29.
The closing ceremony was addressed by UN Climate Change High-Level Champion for COP29 Nigar Arpadarai, UNDP Deputy Resident Representative in Azerbaijan Slobodan Tadic, and COP29 Youth Climate Champion Leyla Hasanova.
They congratulated the ideathon participants and emphasised the importance of the competition. The speakers also emphasised the role of youth in the green politics of the future and the importance of innovative ideas put forward by young people. It was noted that such initiatives would have a positive impact on environmental issues and sustainable development.
A total of 15 teams took part in the ideathon.
According to the results of the competition, the teams “Solar Sage” and “Green Path” of Baku Higher Oil School took the first and second places. The winner of the 1st place received a prize of 3000 AZN, the winner of the 2nd place - 2000 AZN, and the winner of the 3rd place - 1000 AZN.