BANM tələbəsi Mannheimer təqaüdünün yeganə qalibi oldu
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Elmir Hacızadə Almaniyada keçirilən “International Youth Meeting 2024”də iştirak edib.
Elmir Mannheimer təqaüdünün yeganə qalibi olaraq, Dachau şəhərinin icra orqanları tərəfindən dünyada yalnız bir iştirakçıya verilən bu mükafatı qazanıb.
Tədbir zamanı Elmir Hacızadə Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, milli musiqisi və adət-ənənələri haqqında çıxışlar edib. Bu çıxışlar dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gənclər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

Elmir Hajizade, a fourth-year student of the Information Security Department of the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS), participated in the International Youth Meeting 2024 in Germany.
As the winner of the event, Elmir was honoured with the Mannheimer Scholarship, which is awarded to only one participant of the International Youth Meeting by the Dachau City Executive Authority.
At the event, Elmir Hajizade made presentations on the history, culture, national music and traditions of Azerbaijan. These presentations were received with great interest by young people from all over the world.
As part of the programme, the BHOS student also took part in meetings with members of the Bavarian Parliament.