BANM-da COP29 çərçivəsində ideathon yarışı keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) “Bridging the Gap - Youth and Green Jobs Market” mövzusunda ideathon keçirilib.
COP29 çərçivəsində gənc nəslin yaşıl fəaliyyətə cəlb olunması məqsədilə baş tutub. “Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi”nin bir hissəsi olaraq, gənclərin yaşıl fəaliyyətə cəlb olunması məqsədini güdür.
“Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsi” çərçivəsində keçirilən tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı İnkişaf programının İnnovasiya rəhbəri (UNDP) Leyla Seyidzadə və COP29-un Azərbaycan üzrə “Gənclər İqlim Çempionu” Leyla Həsənova çıxış ediblər.
Ölkəmizdə həyata keçirilən ekoloji inkişaf tədbirlərindən söz açılıb, gənc nəsildə ekoloji mədəniyyətin formalaşdırılması ilə bağlı keçirilən tədbirlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Eləcə də BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına hazırlıq məsələlərindən bəhs edilib.
Sözügedən yarışda ümumilikdə 15 komanda iştirak edib. Gənclərin yaşıl iqtisadiyyata yönəlməsini təşviq edən bu ideathon, gənclərin innovativ fikirlərini və həll yollarını ortaya çıxarmaq üçün mükəmməl bir platformadır.

BHOS holds Ideathon as part of COP29
The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has held an ideathon on the theme “Bridging the Gap - Youth and Green Jobs Market”.
The event, part of the Baku Climate Action Week, was organized to engage the younger generation in green activities within the framework of COP29.
Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Head for Innovations of the United Nations Development Programme (UNDP) Leyla Seyidzade, and the COP29 Youth Climate Champion for Azerbaijan Leyla Hasanova spoke at the event.
They spoke about the environmental development measures implemented in our country and emphasized the importance of implementing measures aimed at forming an environmental culture in the younger generation. They also spoke about the work being carried out to prepare for the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the United Nations Framework Convention on Climate Change.
A total of 15 teams took part in the competition.
Ideathon, organized to increase youth’s interest in the green economy, is an ideal platform for young people to come up with innovative ideas and solutions.