BANM yenə birinci oldu
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri ABB İnnovasiya Mərkəzi tərəfindən təşkil edilən "Green Fintech Startup Challenge” hakatonunda qalib gəliblər.
I yerə layiq görülən "İtarla" komandasının üzvləri Ali Məktəbin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbələri Anar Nəcəfov, Eliana Səttarova, Nicat Piriyev və Rəvan Quluzadədir. Layihə avtomatlaşdırılmış suvarma sistemləri, real vaxt rejimində məhsul-torpaq monitorinqi və istifadəsi olduqca sadə olan mobil tətbiqi birləşdirən ağıllı platformadır. Bu layihə IoT texnologiyasından və məlumat analitikasından istifadə edərək fermerlərə məhsullarını izləməyə, əsaslandırılmış qərarlar qəbul etməyə və resursları optimallaşdırmağa imkan yaradır.
III yerin sahibi "AgroSolar" komandasının üzvləri sırasında isə Ali Məktəbin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbələri Nizaməddin İsrafilli, Rəna İsayeva, Yasəmən Məmmədli, Faiq Nəcəfli eləcə də III kurs tələbəsi Aysel Rəhimli yer alıblar.
"AgroSolar" xüsusi dizayn edilmiş PCB-lər və real vaxt rejimində enerji parametrlərinə nəzarət edən, günəş panellərinin səmərəliliyini artıran və əməliyyat xərclərini azaldan istifadəçi dostu bir platformadır. Qabaqcıl IoT texnologiyaları və məlumatlara əsaslanan analizlərlə kənd təsərrüfatı müəssisələri üçün günəş enerjisinin istifadəsini optimallaşdıran aqrotexniki həllər təklif edib.
Komandaların rəhbəri isə Ali Məktəbin İnformasiya Texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi İlkin Balazadədir.
Bununla yanaşı, BANM-ın Kompüter mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi
Sahib Rzayevin komanda rəhbəri olduğu "Ecomart" II yerlə layiq görülüb.
"Ecomart" istehsalçılar üçün süni intellektlə idarə olunan anbar idarəetmə proqramıdır ki, bu da tələbin proqnozlaşdırılmasını optimallaşdıraraq, tez xarab olan məhsulların israfını azaldır, anbardaki məhsul dəqiqliyini artırır və optimal stok səviyyələrinin təmin olunmasına kömək edir.
Hakatonda 1-ci yerin qalibinə 5000 AZN, 2-ci yerin qalibinə 3000 AZN, 3-cü yerin qalibinə 2000 AZN mükafat verilib.

Students of Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) have won the “Green Fintech Startup Challenge” hackathon organised by the IBA Innovation Centre.
The ‘İtarla’ team, which won the first place, consisted of IV year students of the speciality ‘Process Automation Engineering’ of BHOS Anar Najafov, Eliana Sattarova, Nijat Piriyev and Ravan Guluzade.
The project is an intelligent platform combining automated irrigation systems, real-time crop and soil monitoring and an extremely easy-to-use mobile application. İtarla uses Internet of Things technologies and data analytics to enable farmers to control their crops, make informed decisions and optimise resources.
The team ‘AgroSolar’, which took the 3rd place, consisted of 4th year students of the speciality ‘Process Automation Engineering’ of BHOS Nizameddin Israfilli, Rena Isayeva, Yasemen Mammadli, Faig Najafli, as well as 3rd year student of the mentioned speciality Aysel Rahimli.
AgroSolar is an easy-to-use platform with custom-designed circuit boards that enable real-time monitoring of energy parameters to improve solar cell efficiency and reduce operating costs. Combining advanced IoT technologies, data analysis tools and a user-friendly interface, AgroSolar offers agronomic solutions that optimise the use of solar energy for agricultural enterprises.
The head of the teams is Ilkin Balazade, a head teacher at the Information Technologies Department.
The team ‘Ecomart’ headed by Sahib Rzaev, a 4th year student of the speciality ‘Computer Engineering’ of BHOS, was awarded the 2nd place.
Ecomart is an artificial intelligence-based warehouse management software that optimises demand forecasting, reduces the loss of perishable products, increases the accuracy of product storage in the warehouse and helps ensure optimal stock levels.
The first place team received a cash prize of 5000 AZN. The 2nd and 3rd place winners received cash prizes of 3000 AZN and 2000 AZN respectively.