BANM-da BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təbliği ilə bağlı tədbirlər
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbə klubları BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təbliği ilə bağlı bir sıra tədbirlər təşkil edib.
Ali Məktəbdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş növbəti ekoloji aksiya keçirilib. Aksiya “Təbiətin mühafizəsində bir olaq!” şüarı altında baş tutub. Məqsəd kağızın təkrar emalı, ağac əkilməsi və sıfır tullantı prinsipləri vasitəsilə ekoloji təmizliyi təşviq etməkdir. Bu təşəbbüsün təşkili və həyata keçirilməsində Ali Məktəbin “Kitab klubu” rəhbəri, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının III kurs tələbəsi Rəna Rəsulzadə, eləcə də klubun üzvləri Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Xumar Tağızadə və Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının II kurs tələbəsi Səkinə Ağayeva önəmli rol oynayıblar.
İncəsənət klubunun (BHOS Art Club) təşkilatçılığı ilə “Wearable Art” layihəsi keçirilib. Layihə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP-29-a həsr olunub. Layihə çərçivəsində tələbələr rəsm məharətlərini nümayiş etdiriblər.
“Eləcə də, “Unleash Your Skills Towards a Green Future!” adlı tədbir Neftçi Mühəndislər Cəmiyyəti (SPE BHOS) və GERB qrupu ilə birgə təşkil olunub. Tədbirdə bərpaolunan enerji siyasəti və bu sahədə görülən işlər barədə məlumat verilib. Tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbi ilə yanaşı, Fransa-Azərbaycan Universiteti (UFAZ) və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) tələbələri də iştirak ediblər.
Bundan başqa, Ali Məktəbin “Kino klubu” (BHOS Cinema Club) tərəfindən "WALL-E" animasiya filmi nümayiş olunub. Film BANM tələbələri tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Məqsəd COP29 və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində tələbələri maarifləndirmək və onlara ekoloji məsuliyyət hissini aşılamaqdır. “Kino klubu” sosial və maarifləndirici missiyanı həyata keçirir və müxtəlif janrlı filmləri təqdim edir.
Tələbələrimiz mütəmadi olaraq heyvan sığınacaqlarını ziyarət edir və dərman və ərzaq yardımı göstərirlər. Növbəti belə aksiya SPE və ACC klublarının təşkilatçılığı ilə keçirilib. 20-yə yaxın tələbə Buzovna sığınacağına səfər edərək heyvanlar üçün yemək və dərman vəsaitləri çatdırıblar.
BANM-də narkomaniyaya qarşı mübarizə mövzusunda tədbir keçirilib. Ali Məktəbin Ümumi işlər üzrə prorektoru Babək Məmmədov gənclərin zərərli vərdişlərdən qorunması üçün bu yöndə davamlı maarifləndirmə tədbirlərinin keçirildiyini deyib, əsasən də əsrin bəlası olan narkotik maddələrdən tələbələrin uzaq durmalarını tövsiyə edib.
Sonra mövzu ilə bağlı Narkomaniya və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının böyük məsləhətçisi Vasif Quliyev və “Gənclərin Antinarkomaniya” İctimai Birliyinin sədri Büllur Məmmədova çıxış ediblər. Gənclərin narkotik vasitələrə və psixotrop maddələrə aludəçiliyinə qarşı mübarizədə hamını fəal olmağa çağırıblar. Sonda Ali Məktəbin tələbələrinin sualları cavablandırılıb.

Student Clubs of Baku Higher Oil School (BHOS) have organized a number of events to promote the UN Sustainable Development Goals.
Thus, a regular environmental action dedicated to the Green World Solidarity Year was held at BHOS. The purpose of the action, which took place under the slogan “Let's be united in the protection of nature!”, was to promote environmental cleanliness through paper recycling, tree planting and zero waste principles. Head of Book Club Rena Rasulzade, a third-year student of Process Automation Engineering Department, and members of Book Club Khumar Taghizade, a fourth-year student of Petroleum Engineering Department, and Sakina Agayeva, a second-year student of Process Automation Engineering Department, played an important role in the organization and implementation of this initiative.
The "Wearable Art" project was organized by the Art Club. Within the project, which was dedicated to the Green World Solidarity Year and COP-29, the students demonstrated their painting skills.
An event titled “Unleash Your Skills Towards a Green Future!” was organized jointly by the Society of Petroleum Engineers (SPE BHOS) and the GERB group. The participants of the event were provided with information about the renewable energy policy and the work done in this area. Students from the French-Azerbaijani University (UFAZ) and Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU) also attended the event.
The animation film "WALL-E" was screened by the Cinema Club. The film was met with great interest by BHOS students. The goal was to educate students and instill in them a sense of environmental responsibility. The Cinema Club carries out a social and educational mission and presents films of various genres.
Our students regularly visit animal shelters and provide medical and food aid to them. Another such action was organized by SPE and ACC clubs. Thus, about 20 BHOS students visited the Buzovna Shelter and delivered food and medicine for the animals.
An event on “The fight against drug addiction” was held at BHOS. BHOS Vice-Rector for General Affairs Babek Mammadov said that continuous educational measures are being held in this area to protect young people from harmful habits. He advised students to stay away from drugs, which are the scourge of the century.
Then Senior Advisor of the State Commission for Combating Drug Addiction and Illegal Trafficking of Narcotics Vasif Guliyev and Chair of the "Youth against Drug Addiction" Public Union Bullur Mammadova spoke on the topic. They called on everyone to be active in the fight against drugs and psychotropic substances. In the end, the students’ questions were answered.