Bakı Ali Neft Məktəbinin komandası “TEKNOFEST-2024”ün qalibi oldu
Türkiyənin #Antalya şəhərində keçirilən Festivalda “Hackmasters” kateqoriyası üzrə keçirilən CTF yarışında I yerə layiq görülüb.
Komandanın elmi rəhbəri İnformasiya texnologiyaları kafedrasının müəllimi Nihat Əlili, üzvləri isə İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının V kurs tələbələri Əli Məhərrəmli, Məhəmmədcan Məhəmmədcanov, Sahib Hümbətzadə və Oqtay Əhmədovdur.
Komandamız 180,000 TL dəyərində pul mükafatına layiq görülüb. Mükafatlandırma mərasimi oktyabr ayında Adanada baş tutacaq.
Təmsilçilərimiz qeydiyyatdan keçmiş 1000-ə yaxın komanda arasından seçilərək finala yüksələn 10 komanda içərisində qələbəni təmin etməyi bacarıblar.

The “BHOSWARE” team of the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has become the winner of the “TEKNOFEST-2024” festival.
The team took the 1st place in the CTF competition held in the “Hackmasters” category at the festival held in Antalya, Turkey.
The team's scientific supervisor is Nihat Alili, a lecturer at the Information Technology Department, and its members include 5th-year students majoring in Information Security: Ali Magerramli, Makhamadzhan Makhamdzhanov, Sahib Gumbatzade, and Oktay Akhmedov.
Our team received a prize of 180,000 TL. The award ceremony will take place in October in Adana.
Our representatives were selected from 1000 registered teams and managed to win among the 10 teams that reached the final.