SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) qəbul nəticələri:
❖ Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında ən yüksək keçid balı BANM-ın İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasına məxsusdur (687.1 bal).
❖Ölkədə ən yüksək orta keçid balı da (645 bal) Ali Məktəbə aiddir.
❖ Beynəlxalq və respublika fənn olimpiadaların 16 qalibi müsabiqədənkənar BANM-a qəbul olub.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov : “2024-cü il qəbul nəticələri Ali Məktəbin yüksək təhsil standartlarını və tələbələrin böyük marağını əks etdirir. Bununla yanaşı elmi və akademik üstünlüyünü göstərir. BANM öz mükəmməl tədris proqramları və yüksək keyfiyyətli təhsil imkanları ilə tanınaraq, gələcəkdə də Azərbaycanda ali təhsil sahəsində öncül mövqeyini qoruyacaq”.

*BHOS admission plan is 100 percent full.
*Among the higher education institutions of Azerbaijan, the Information Security specialty   at BHOS achieved the highest passing score (687.1 points).
*The average passing score for the Higher School is 645 points.
*16 winners of International and National science olympiads were admitted to BHOS without state examination.
Rector of the Baku Higher Oil School (BHOS), Elmar Gasimov: “The outcomes of the 2024 admission reflect the high educational standards of the school and the great interest of students. Additionally, they demonstrate its scientific and academic excellence. BHOS, known for its excellent teaching programs and high-quality educational opportunities, will continue to maintain its leading position in the field of higher education in Azerbaijan in the future.”