Bakı Ali Neft Məktəbi SAP Universitetlər Alyansının üzvü oldu
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) müəssisələrdə tətbiqi proqramlar üzrə aparıcı şirkətlərdən biri olan SAP və Azərbaycanın neft - qaz sahəsində aparıcı şirkət olan SOCAR-ın strukturunda yaranmış Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) arasında  müqavilə imzalandı. Öncə SOCAR-ın “Günəşli” yatağının 10 saylı stasionar dərin dəniz özülündə baş vermiş qəza nəticəsində həlak olan neftçilərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov bildirdi ki, bu müqaviləyə əsasən, BANM SAP Universitetlər Alyansının üzvü olur. Bu razılaşma Azərbaycanın neft və qaz sənayesində gənc mütəxəssislərinə dünyanın aparıci neft şirkətlərində işgüzar proseslərin idarə olunmasında müsbət təcrübəni əldə etməkdə yardım edəcək. Belə ki, SAP-ın tətbiqi proqramları Fortune -500 siyahısına daxil olan bütün neft və qaz şirkətlərində, eləcə də, Azərbaycanın ÜDM-nin 50% təşkil edən SOCAR-da istifadə olunur. “Hal-hazırda dünya rəqəmsal iqtisadiyyat erasına qədəm qoyub və burada uğurlu mütəxəssis dedikdə qabaqcıl texnologiyalar və sənaye proqramları sahəsində geniş biliklərə sahib olan mütəxəssislər nəzərdə tutulacaqdır. Məhz SAP Universitetlər Alyansı çərçivəsində tərəfdaşlığımız bizə bu imkanları verəcəkdir. Qlobal texnologiyalar üzrə təcrübə tələbələrimizə zəruri biliklərin toplanması və bu biliklərin ölkəmizin aparıcı şirkətlərindən biri olan SOCAR-da tətbiq edilməsi imkanını yaradacaq” -deyə BANM-in rektoru Elmar Qasımov vurğuladı.
SAP-ın Mərkəzi və Şərqi Avropa regionu üzrə prezidenti Ştefan Hoxbauer bildirdi ki, “Dünyanın neft və qaz sənayesi üçün ən müsbət təcrübəyə çevrilən SAP tətbiqi proqramları Azərbaycanın sürətlə inkişaf edən iqtisadiyyatında istifadə olunur və SOCAR, Nobel Oil, Bos-shelf və başqa aparıcı şirkətlərə səmərəliliyin artması və dünyada təhlükəsizlik və davamlılıqla bağlı standartlara uyğun işgüzarlığın inkişafina yardım göstərir. SAP və aparıcı sənaye ali məktəbi olan BANM arasında əməkdaşlıq ölkə sənayesinin yüksək keyfiyyətli mütəxəssislərlə təmin edilməsi kimi önəmli məqsədə nail olmaq üçün imkan yaradacaq”.
BANM-in professor - müəllim heyəti və tələbələri Ali Məktəbin tədris prosesi üçün nəzərdə tutulmuş SAP Tədris Mərkəzinin Akademik Nəşrlərinə əsaslanan geniş kitabxana və tədris resurslarından istifadə imkanlarını qazanacaq, qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrə əsaslanan müasir tətbiqi proqramların işgüzar prosesin idarə edilməsində istifadə imkanlarını öyrənəcək və SAP texnologiyaları əsasında ən yeni layihələrini həyata keçirə biləcəklər. Tələbələr, həmçinin əlavə kurslarda iştirak edərək onlara SOCAR və ya Azərbaycanda fəaliyyət göstərən başqa şirkətlərdə çalışmaq imkanı yaradan beynəlxalq sertifikatları almaq imkanı qazanacaqlar.
Uğurlu və geniş iqtisadi dəyişiklikləri və aparıcı sənaye yeniləşməsi proqramlarını həyata keçirən bir ölkə üçün yüksək innovativ texnologiyalara əsaslanaraq biznesin genişləndirilməsi strateji hədəf olmalıdır. Ona görə də yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin təhsili hər zaman diqqətdə saxlanılır.
BANM sənayeni və müəssisələri yüksək ixtisaslı mütəxəssislərlə təmin edəcək, bazarın tələblərinə uyğun mütəxəssis təlimi prosesini planlaşdıran və yüksək dərəcəli neft və qaz sənayesi yönümlü mütəxəssislərin əsas təhsil və təlim mərkəzinə çevrilir. BANM və SAP Universitetlər Alyansı arasında əməkdaşlıq auditoriya və onlayn mühazirələr və master-klasların keçirilməsi, SAP mütəxəssisləri tərəfindən prezentasiyaların təşkili və şirkət tərəfindən yaradılan platforma və texnologiyalara girişi nəzərdə tutur. Tələbələr təlim və müsabiqələr zamanı öz biliklərini göstərə biləcəklər, həmçinin tələbələr üçün sahibkarlıq üzrə proqramlar, elmi seminarlar və simpoziumların təşkili nəzərdə tutulur.
Məlumat üçün bildirək ki, 20 ildən artıq müddətdir fəaliyyət göstərən SAP Universitetlər Alyansına dünyanın 90 ölkəsinin 2300 universiteti daxildir. SAP-ın vəzifə və öhdəliklərinə aparıcı istiqamətlərdə faktiki tətbiqetmə modeli olan SAP tətbiqi proqramları üzrə biliyin yayılması vasitəsi ilə müasir iqtisadiyyat üçün mütəxəssislərin hazırlanması prosesində dəstək olmaqdır. Artıq 7 ölkədə (Azərbaycan, Özbəkistan, Gürcüstan, Qazaxıstan, Ukrayna, Belarus və Rusiya) 82 universitet Universitetlər Alyansına üzvdür. Bu gün MDB ölkələrində 200-dən artıq müəllim və 250. 000-dən artıq tələbə açıq mühazirələr, konfranslar və müsabiqə şəklində təlim-tədris prosesində SAP proqramlarından istifadə edir.

SAP Solutions will be studied at Baku Higher Oil School
The ceremony of signing agreement between SAP, one of the leaders on enterprise applications market, and Baku Higher Oil School, founded on the basis of SOCAR – a leading oil and gas company in Azerbaijan was held at BHOS. First the victims of the tragedy that took place on an offshore oil platform in the Guneshli field were commemorated with minute of silence.
Then BHOS Rector Elmar Gasimov made known that the agreement would enable BHOS to become a member of SAP University Alliances. Young specialists in oil and gas industry of Azerbaijan will get access to knowledge of best practices in business process management in world leading oil companies: SAP solutions are used in all oil and gas companies from Fortune-500 list, including SOCAR, which accounts for about 50% of Azerbaijan's GDP. BHOS Rector underlined that, «The world turns to a new era of digital economy at the moment, where successful will be specialists with broad knowledge of cutting-edge technologies and industry solutions. This opportunity is exactly what our partnership with SAP in the framework of University Alliances provides: an access to global technological expertise will help our students to collect necessary knowledge and implement it within SOCAR, one of the leading companies in the country».
«SAP Solutions, having become a best practice for the world oil and gas industry, are successfully implemented in the dynamically developing Azerbaijan's economy, assisting its leaders – SOCAR, Nobel Oil, Bos-Shelf and others to increase efficiency and develop business according to the global standards of safety and sustainability. Cooperation of SAP and Baku Higher Oil School, the leading industry higher institution, will allow to solve the most important task of providing the country's leading industry with qualified personnel», — said Stefan Hoechbauer, Regional President SAP Middle and Eastern Europe.
Baku Higher Oil School students and their professors will receive access to a broad library of SAP learning materials on the basis of SAP Learning Hub Academic Edition aimed for teaching and learning process of the School, they will be able to see in practice cutting-edge solutions for business process management, that are based on the best practices from all over the world, and implement their innovative projects on the basis of SAP technologies. The students will also have a chance to join additional courses and receive international SAP certificates in order to further continue working in SAP systems in SOCAR company or in other companies in Azerbaijan.
Expanding innovative high-technology businesses is a strategic task for a country with a successful large-scale economy transformation and key industries upgrading programme. That is why great attention is paid to qualified specialists training. Baku Higher Oil school is to become the main oil and gas industry expertise center which will allow to provide the enterprises with qualified personnel, plan specialists training process based on the market needs, and maintain high level of expertise. Baku Higher Oil School and SAP University Alliances cooperation will include classroom and online lectures, master-classes, communication with SAP experts and access to platforms and technologies created by the company. The students will be able to demonstrate their knowledge during practical trainings and student contests, there will be student entrepreneurship programmes, scientific workshops and symposiums held.
SAP University Alliances, which is more than 20 years old, comprises more than 2300 universities in 90 countries. Its mission is to assist in specialist training for modern economy, with knowledge of SAP solutions that are de facto a model in key areas. 82 universities from seven countries (Russian Federation, Republic of Belarus, Ukraine, Kazakhstan, Georgia, Uzbekistan, Azerbaijan) are already members of University Alliances. Today more than 200 professors and more than 250 000 students in CIS region use SAP solutions in the teaching and learning process, in the framework of open lectures, conferences and case competitions.