BANM-də beynəlxalq standartların tətbiqinə dair qiymətləndirmə tədbirləri həyata keçirilir
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Türk Standartları İnstitutunun (TSİ) auditorları beynəlxalq standartların tətbiqinə dair qiymətləndirmə tədbirləri həyata keçirirlər. Bununla əlaqədar olaraq, BANM-də  TSİ-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə iclas keçirildi.
İclasda  öncə SOCAR-ın “Günəşli” yatağının 10 saylı stasionar dərin dəniz özülündə baş vermiş qəza nəticəsində həlak olanların xatirəsi dərin ehtiramla anılaraq bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. BANM-in rektoru Elmar Qasımov bildirdi ki, neftçi peşəsi qəhrəmanlıq tələb edən bir peşədir. O,  bu sahənin ölkə iqtisadiyyatının inkişafı üçün, neft-qaz sənayesi üçün vacib bir sahə olduğunu vurğuladı. Elmar Qasımov Azərbaycan xalqının, o cümlədən Ali Məktəbin professor-müəllim heyəti və tələbələrinin fədakar neftçilərin xatirəsini hər zaman əziz tutulacağını dedi. O, neftçi peşəsini seçən Ali Məktəb tələbələrinə mətin, cəsur olmağı tövsiyə etdi. BANM-də üç modul üzrə İSO beynəlxalq standartının tətbiq edildiyini və ildə bir dəfə audit yoxlaması keçirildiyini deyən rektor BANM-in digər modullar üzrə standartların əldə olunmasına çalışdığını vurğuladı. O, bu istiqamətdə işlərin sürətlə aparıldığını bildirdi. Elmar Qasımov TSİ nümayəndələrinə bütün strukturlarda apardıqları yoxlamalarda hərtərəfli təftiş etməyi xahiş etdi və onlara uğurlar arzuladı.
TSİ-nin Azərbaycandakı təmsilçisi Səlim Çələbi “Günəşli” yatağının 10 saylı stasionar dərin dəniz özülündə baş vermiş qəza ilə bağlı çox üzüldüyünü bildirdi. Azərbaycanın acısının, kədərinin Türkiyənin də acısı olduğunu deyən Səlim Çələbi  qardaş Türkiyə xalqının bu üzüntülü hadisə ilə bağlı kədərləndiyini dedi.  Səlim Çələbi BANM-in ali təhsil müəssisəsi olaraq Azərbaycanda analoji qurumlar arasında öndə gedən Ali Məktəb olduğunu vurğuladı. O, dedi ki, BANM bir çox ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyəti və inkişafı üçün nümunədir. BANM-in gələcəkdə digər modullar üzrə yeni standartların əldə olunmasına nail olacağına əminliyini ifadə etdi. O, bildirdi ki, yoxlamalar iki gün ərzində aparılacaq.
Xatırladaq ki, BANM ilk və yeganə ali təhsil müəssisəsidir ki, İSO-nun üç istiqaməti üzrə -  ISO 9001 “Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi”, ISO 14001 “Ekologiya idarəetmə sistemi”, OHSAS 18001 “Əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemi” üzrə beynəlxalq sertifikata sahib olub.
Qeyd edək ki, iki gün ərzində keçirilən audit yoxlanışından sonra auditin yekun nəticələrinin açıqlanmasına dair iclas olacaq.

Assessment process connected with the application of the international standards takes place at BHOS
Auditors of Turkish Standards Institution (TSI) are realizing assessment process connected with the application of the international standards at Baku Higher Oil School (BHOS). In this regard the meeting gathering both BHOS and TSI representatives was held at BHOS.
At the very start of the meeting the victims of the tragedy that happened at Guneshli oil platform were commemorated with minute of silence. BHOS Rector Elmar Gasimov particularly stressed that oilmen’s work is heroic one. He also said that the said specialization was very crucial for the development of national economy, petroleum industry. BHOS Rector underlined that BHOS management, professors, administrative staff and students would never forget those courageous and selfless oilmen. He also pointed out that BHOS students who chose to be the oilmen should be strong and have enough courage.
Speaking about realization of three module ISO international standards at BHOS and annual audit in this connection, Elmar Gasimov said that BHOS made efforts to acquire the standards on the other modules. He said that the work in this direction was continuing on. Rector asked TSI representatives to conduct comprehensive inspection at all BHOS structures and wished them success.
First of all representative of TSI Azerbaijan Selim Chelebi said how sorry he was about the tragedy that happened at Guneshli oil platform. He particularly stated that brotherly Turkey shared the grief of Azerbaijan. Selim Chelebi said that BHOS was the number one higher school in the country amongst the similar educational institutions. He also mentioned that BHOS activities and development was exemplary for the rest of higher schools. TSI representative expressed his confidence that in future BHOS would manage to acquire new standards on other modules. Accordingly to Selim Chelebi assessment process would take two days.
It should be reminded that BHOS is the first and the only higher school in Azerbaijan having ISO 9001 (Quality Management System), ISO 14001 (Environmental Management System), and OHSAS18001 (Occupational Health and Safety Management System).