Bakı Ali Neft Məktəbində Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi yad olundu
Bakı Ali Neft Məktəbində Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anım günü qeyd olundu. Öncə Ulu öndərin Bakı Ali Neft Məktəbindəki büstü önünə gül dəstələri qoyuldu, muasir Azərbaycanın banisi Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov tədbiri açaraq müdrik dövlət xadimi, uzaqgörən siyasətçi Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixindəki əvəzolunmaz rolundan bəhs etdi. O, bildirdi ki, Heydər Əliyev Azərbaycan xalqının tarixində və taleyində elə bir şərəfli həyat yaşayıb ki, onun xatirəsi Azərbaycan xalqı yaşadıqca hər zaman yaşayacaq. Rektor vurğulayıb ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev öz həyatını xalqına bəxş edib və onun zəngin siyasi fəaliyyəti əsl dövlət idarəçiliyi məktəbinə çevrilib. O, hər zaman xalq ilə nəfəs alıb, həyatının mənasını xalqına xidmətdə görüb. Xalq da həmişə Heydər Əliyevi sevib, onunla fəxr edib, onun siyasətini dəstəkləyib və etibarlı dayağına çevrilib. Bu gün Azərbaycan Ümummilli liderin ideyalarının davamçısı olan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yaşayır, yaradır və gələcəyə əminliklə addımlayır.”- deyə rektor Elmar Qasımov qeyd etdi.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədrinin müavini, İnsan hüquqları Komitəsinin sədri Bahar Muradova Ulu öndər Heydər Əlyevin Azərbaycan dövlətinin və xalqının taleyində oynadığı tarixi roldan, ölkəmizin gələcəyi üçün göstərdiyi misilsiz xidmətlərdən bəhs etdi. O, bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin quruculuq fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın inkişafı və xalqın dinc yaşamasını təmin etmək üçün müxtəlif istiqamətlərdə proqram və layihələr həyata keçirilib. “Azərbaycanın ən ağır anlarında Heydər Əliyev daim xalqın yanında olub. Xalqımız çətin anlarında ona üz tutaraq hakimiyyətə dəvət edib və ondan sonra Azərbaycanın sabitlik və inkişaf dövrü başlayıb. Prezident İlham Əliyev Ümummilli liderin qoyub getdiyi siyasi yolu ləyaqətlə davam etdirir. Bunun nəticəsidir ki, Azərbaycan Heydər Əliyevin arzuladığı xoşbəxt gələcəyə doğru irəliləyir.” - deyə Milli Məclis sədrinin müavini, İnsan hüquqları Komitəsinin sədri Bahar Muradova vurğuladı.
Sonda Ulu öndərin əziz xatirəsinə həsr olunmuş, onun keçdiyi şərəfli ömür yolunu özündə əks etdirən videoçarx nümayiş olundu.

Baku Higher Oil School (BHOS) commemorated National Leader Haydar Aliyev. Before the beginning of the event, the attendees and BHOS faculty and students honoured National Leader Haydar Aliyev’s memory laying flowers at his bust at BHOS, while holding a minutes silence to mourn him.
Opening the event BHOS Rector Elmar Gasimov spoke about Haydar Aliyev’s remarkable role in the history of Azerbaijan, calling him a wise statesman and politician focusing on a long-term vision. “Haydar Aliyev had an outstanding life experience which the Azerbaijani nation will never forget” said Mr. Gasimov emphasizing that the National Leader devoted his life to his nation, while his rich political experience became a real public management model. “He lived for the sake of his nation and considered his public services as the meaning of his life. The people loved and honoured him, while giving their full support to the policy he pursued. Today, Azerbaijan is successfully developing under the presidency of Ilham Aliyev, the successor of the National Leader’s ideas” the Rector emphasized.
Afterwards, Mrs. Bahar Muradova, Deputy Chairman of the Parliament and Chairperson of the Human Rights Committee briefed on Haydar Aliyev’s outstanding role in the history of the country as well as his significant services to contribute in the future development of Azerbaijan. She said that during Haydar Aliyev’s presidency, under the policy directed to improvement of various national sectors a significant number of programmes and projects had been realized with the view to ensure the development and stability in the country. “Haydar Aliyev was together with his people during the very hard and challenging moments when the people called him to take the presidency post which further led to the beginning of the period of stability, prosperity and development. Today, President Ilham Aliyev follows the political legacy policy initiated by the National Leader. Eventually, Azerbaijan is confidently moving forward the prosperous future that Haydar Aliyev dreamed about” underlined Mrs. Muradova.
Finally, a film dedicated to the National Leader’s memory showing his outstanding life experience was demonstrated.