BANM rektoru əcnəbi tələbələrlə görüşüb
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov BANM-də 2023/24 tədris ilinin yaz semestrində mübadilə proqramında təhsil almış əcnəbi tələbələrlə görüşüb.
Onlar Turin Politexnik Universitetindən Villy Cospin Kemteu Doumtsop, Tümen Sənaye Universitetindən Evelina Unrau, eləcə də Atırau Neft və Qaz Universitetindən Asxat Abuzhait və Şarbanu Tilekkabilova, Qazaxıstan-Britaniya Texniki Universitetindən isə Dulat Jantassov və Jalgas Salamatovdur.
Görüş zamanı rektor təhsili uğurla başa vuran və ölkələrinə qayıdan tələbələri təbrik edib, onlara uğurlar arzulayıb.
Eləcə də tələbələr yaradılan şəraitdən məmnunluqlarını və tədrisin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini bildiriblər. Səmimi görüşə görə rektor Elmar Qasımova təşəkkür ediblər.

BHOS Rector meets with foreign students
Rector of Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) Elmar Gasimov has met with foreign students who have completed the spring semester of the 2023/24 academic year at BHOS as part of the exchange program.
These students are Willy Jospin Kemteu Doumtsop from the Polytechnic University of Turin, Evelina Unrau from the Industrial University of Tyumen, Askhat Abuzhait and Sharbanu Tilekkabilova from the Atyrau University of Oil and Gas, and Dulat Jantassov and Jalgas Salamatov from the Kazakh-British Technical University.
During the meeting, the rector congratulated the students who were returning to their countries after successfully completing their studies, and wished them success.
The students expressed their satisfaction with the conditions created at the university. They also lauded the high quality of teaching at Baku Higher Oil School. The foreign students expressed gratitude to Elmar Gasimov for the cordial meeting.