BANM Küveytdə neft üzrə ali təhsil müəssisəsinin yaradılmasına dəstək verir
Küveytin Afnan Beynəlxalq Holding Şirkətinin (Afnan International Holding Company) sədri cənab Mübarək əl-Cassim Bakı Ali Neft Məktəbində oldu. Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov qonağı salamlayaraq onu Ali Məktəbdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi. Rektor qonağa Ali Məktəbin tarixindən danışaraq BANM-in 2011-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə SOCAR-ın strukturunda yaradıldığını vurğuladı. O, bildirdi ki, Ali Məktəbin əsas məqsədi neft və kimya sənayesi üçün yüksək ixtisaslı peşəkar mühəndis kadrların hazırlanmasıdır. Rektor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” sözlərinin bu Ali Məktəbdə reallaşdırıldığını dedi. O, Ali Məktəbdə təhsilin ödənişsiz olduğunu qonağın diqqətinə çatdırdı. Rektor tədrisin ingilis dilində aparıldığını və Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramları əsasında həyata keçirildiyini vurğuladı. Həmçinin imtahanların Heriot-Vatt Universitetinin professorları tərəfindən keçirildiyini və tələbələrin biliyinin tam şəffaf qiymətləndirildiyini bildirdi. O, hər il ali məktəblərə qəbul imtahanında ən yüksək bal toplayan tələbələrin Ali Məktəbi seçdiyini və Prezident təqaüdçüsü adını qazanan BANM tələbələrinin sayının hər il artdığını dedi. E.Qasımov ümumi orta bal göstəricilərinə görə BANM-in öndə olduğunu nəzərə çatdırdı. Ali Məktəbin kampusu haqqında söz açan və kampusun layihəsi ilə qonağı tanış edən Elmar Qasımov işlərin artıq yekunlaşdığını diqqətə çatdırdı. E.Qasımov tələbələrin SOCAR, Total, BP, Schlumberger, Emerson Process Management, Statoil, Schneider Electric, ABB, Halliburton və digər bir sıra beynəlxalq şirkətlərdə ödənişli istehsalat təcrübəsi keçdiklərini də diqqətə çatdırdı. Azərbaycanın neft mühəndisliyi sahəsində 100 illik təcrübəsinin olduğunu bildirən rektor əmək bazarında rəqabətə girmək üçün keyfiyyətli kadrların hazırlanmalı oldugunu vurğuladı. O, bildirdi ki, sözügedən şirkətlər BANM-lə çox həvəslə əməkdaşlıq edir. Elmar Qasımov Küveytdə neft üzrə ali təhsil müəssisəsinin yaradılmasına dəstək verməyə hazır olduğunu dedi.
Afnan Beynəlxalq Holding Şirkətinin (Afnan International Holding Company) sədri Mübarək əl-Cassim qəbula görə öz təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycana ilk dəfə səfər etdiyini və Bakıya birinci dəfə gəldiyini deyən qonaq ölkəmizə heyranlığını gizlətmədi. O, ixtisasca mühəndis olduğunu bildirərək təmsil etdiyi şirkət haqqında məlumat verdi. Mübarək əl-Cassim Küveytdə yeni ali məktəb yaradılması məsələsi ilə bağlı körfəz regionunda neft və qaz təlimini gücləndirmək üçün beynəlxalq əməkdaşlığa maraq göstərdiyini bildirdi. Bu məqsədlə Bakı Ali Neft Məktəbinin fəaliyyəti ilə ətraflı tanış olmaq üçün BANM-i ziyarət etmək arzusunda olduğunu dedi. O, bu sahədə əməkdaşlığa ümidini ifadə edərək, həmçinin tələbə mübadiləsi ilə bağlı əməkdaşlığın mümkünlüyünü vurğuladı.
Görüşdə, qarşılıqlı əlaqələrin qurulması üçün əməkdaşlıq, o cümlədən digər maraq doğuran məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.
Görüşdən sonra Mübarək əl-Cassim BANM-in tədris auditoriyalarını gəzərək professor-müəllim heyəti və tələbələrlə görüşdü.

BHOS supports establishment of new higher petroleum educational institution in Kuwait
Head of Afnan International Holding Company, Kuwait, Mr. Mubarak al Jassim visited BHOS. BHOS Rector Elmar Gasimov greeted the guest and said he was glad to welcome him. Informing guest about the history of BHOS Mr. Gasimov said that the higher school was established under SOCAR in 2011 according to the decree of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. BHOS Rector made known that BHOS mainly aimed at education of highly qualified engineers for petroleum and chemical industry. Mr. Gasimov also stressed that BHOS focused on realization of President Mr. Ilham Aliyev’s saying “We should turn oil capital into human capital”. Rector said that BHOS offered free of charge education and all courses were conducted in English language being in line with the educational programmes of Heriot Watt University, UK. At the same time the guest was informed that professors of Heriot Watt University supervised exams conducted at BHOS and assessment of students’ knowledge was transparent. BHOS Rector also pointed out that the top students of the country were admitted to study at BHOS and the number of BHOS students who were winners of the Presidential scholarship was increasing every year. Mr. Gasimov also brought to the notice of the guest that in terms of average index related to entrance scores BHOS occupied the leading positions.
Touching upon the issue of BHOS new campus Rector familiarized Mr. Jassim with its project emphasizing that the construction works were nearly completed. BHOS rector also said that the students of the higher school enjoyed the opportunity to take payment based internship at SOCAR, Total, BP, Schlumberger, Emerson Process Management, Statoil, Schneider Electric, ABB, Halliburton and other international companies. Underlining that Azerbaijan had 100 year experience in the field of oil engineering BHOS Rector particularized that in order to maintain competitiveness education and training of highly qualified specialists was of utmost importance. Rector assured the guest that the mentioned companies were pleased to cooperate with BHOS and he also assured the guest that he was ready to render any assistance in connection with the establishment of higher educational institution in Kuwait.
Head of Afnan International Holding Company, Kuwait, Mubarak al Jassim extended his gratitude to BHOS management for receiving him. The guest said that it is his first visit to Azerbaijan and he found Baku very astounding city. Mr. Jassim said that he was an engineer and informed about the company he was representing. Talking about his intention to establish the new higher school for education nationals for the petroleum sector in Kuwait, Mr. Jassim focused on the international cooperation being important for intensification of petroleum related training throughout the gulf region. In this connection he decided to visit BHOS to learn experience of the higher school in details. Mr. Jassim expressed his hope related to commencement of the bilateral cooperation as well as possibility of realization of students’ exchange. Discussions concerning establishment of mutually beneficial relations as well as other issues were held during the meeting. Then Mr. Mubarak al Jassim visited some classes at BHOS and met professors and students of the higher school.