Magistr imtahanında ən yüksək balı BANM-in tələbəsi topladı
BANM-in Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının V kurs tələbəsi Qəhrəman Kazımlı magistraturaya qəbul imtahanlarında (essesiz) 86 bal toplayaraq rus bölməsi üzrə ən yüksək nəticəni göstərib.
Qəhrəman 2019-cu ildə Bakı Ali Neft Məktəbinə 678.7 balla qəbul olub. Prezident təqaüdçüsüdür. Erasmus+ mübadilə proqramı ilə III kursda 1 semestr İspaniyanın Alkala Universitetində təhsil alıb. Bu il SOCAR-ın “Gənc İstedadlar Proqramı”na seçilib. Hazırda SOCAR-ın İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İdarəsində təcrübə keçir.

Student of Baku Higher Oil School shows highest result in master’s program exams
Gahraman Kazimli, a 5th-year student at the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS), majoring in Process Automation Engineering, showed the highest result (86 points) in the Russian section of the master’s program admission exams (without an essay).
Gahraman entered Baku High Oil School in 2019 with 678.7 points. He was a Presidential Scholar. As a third-year student, Gahraman studied for one semester at the University of Alcala in Spain as part of the Erasmus+ exchange program.
This year, he was selected to participate in SOCAR's Young Talents program and is currently undergoing an internship at SOCAR's Information Technologies and Communications Department.