Ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə Bakı Ali Neft Məktəbində Süni intellekt elmi-tədqiqat laboratoriyası fəaliyyətə başlayıb
Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə olaraq Bakı Ali Neft Məktəbində SOCAR tərəfindən yaradılan Süni intellekt elmi-tədqiqat laboratoriyası istifadəyə verilib.
Laboratoriya BANM-də təhsil alan magistr və doktorant tələbələrin süni-intellekt istiqamətində elmi-tədqiqat layihələrini həyata keçirməsi məqsədi ilə qurulub. Elmi-tədqiqat mərkəzində həmçinin müxtəlif startap və qrant layihələrinin də reallaşdırılması nəzərdə tutulur.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov bu laboratoriyanın gənc tədqiqatçıların gələcək inkişafı istiqamətində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, burada Çinin müvafiq təhsil və tədqiqat qurumları ilə birgə layihələr həyata keçiriləcək.
SOCAR-ın Kommunikasiya məsələləri üzrə İcraçı direktoru Aygün Hüseynova laboratoriyanın fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.

An artificial intelligence laboratory has been launched at Baku Higher Oil School for the first time among higher education institutions in Azerbaijan
An artificial intelligence research laboratory created by SOCAR has been put into operation at Baku Higher Oil School (BHOS) for the first time among higher education institutions in Azerbaijan.
The laboratory was created to assist master and PhD students studying at the university in the implementation of AI projects. It is also planned to implement various startup and grant projects at this research center.
Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov noted that “this laboratory is very important in terms of improving knowledge and qualifications of young researchers.”
He emphasized that joint projects would be implemented at the laboratory together with specialized educational and research institutions in China.
SOCAR's Chief Communications Officer (Executive Director for Communications) Aygun Huseynova wished success to the laboratory's activities.