Bakı Ali Neft Məktəbinin müəllimi doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə edib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin Kimya mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Rima Quliyeva “Ni, Mo, Co ilə modifikasiya olunmuş alümosilikat katalizatorunun iştirakı ilə vakuum qazoylunun hidrokrekinqi” mövzusunda yazdığı doktorluq dissertasiyasını uğurla müdafiə edib.
Müəllif tədqiqat prosesində dissertasiya işini elmi rəhbəri texnika üzrə elmlər doktoru, dosent Gülbəniz Muxtarovanın rəhbərliyi ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun “Neftlərin tədqiqi və yağların alınma texnologiyası laboratoriyası”nda yerinə yetirib. Dissertasiya mövzusu üzrə 6 məqalə və 5 tezis olmaqla 11 elmi əsər çap olunub.
Bununla yanaşı, mövzu üzrə bir neçə məqalə “Web of Science” bazasına daxil olan jurnallarda işıq üzü görüb. Rima Quliyevaya Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 31.01.2024-cü il tarixli qərarı ilə “Neft kimyası” ixtisasında texnika elmləri elm sahəsi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi verilib.

Rima Guliyeva, a senior lecturer at the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School, has successfully defended her doctoral dissertation on "Hydrocracking of vacuum gas oil with the participation of aluminosilicate catalyst modified with Ni, Mo, Co".
The dissertation work was carried out by the author in the process of conducting scientific and research activities at the Oil Research & Oil Production Technology Laboratory of the Institute of Petrochemical Processes named after Academician Yusif Mammadaliyev of the Ministry of Science and Education under the scientific guidance of Doctor of Technical Sciences, Associate Professor Gulbaniz Mukhtarova.
11 scientific papers, including 6 articles and 5 theses, have been published on the topic of the dissertation. Additionally, several articles on this topic have been published in journals included in the Web of Science database.
By the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated 31.01.2024, Rima Guliyeva was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Technical Sciences in the specialty "Petrochemistry".