Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi magistraturaya qəbulda birinci oldu
Bakı Ali Neft Məktəbinin Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının V kurs tələbəsi Qəhrəman Kazımlı magistraturaya qəbul imtahanlarında 88 bal toplayaraq rus bölməsi üzrə ən yüksək nəticəni göstərib.
Qəhrəman 2019-cu ildə Bakı Ali Neft Məktəbinə 678.7 balla qəbul olub. Prezident təqaüdçüsü olub. Erasmus+ mübadilə proqramı ilə III kursda 1 semestr İspaniyanın Alkala Universitetində təhsil alıb. Bu il SOCAR-ın Gənc İstedadlar Proqramına seçilib və hazırda SOCAR-ın İnformasiya Texnologiyaları və Rabitə İdarəsində təcrübə keçir.

Student of Baku Higher Oil School shows highest result in master’s program exams
Kahraman Kazimli, a 5th-year student at Baku Higher Oil School (BHOS), majoring in Process Automation Engineering, showed the highest result (88 points) in the entrance exams of the Russian section for the master’s program.
Kahraman entered Baku High Oil School in 2019 with 678.7 points. He was a Presidential Scholar. As a third-year student, Kahraman studied for one semester at the University of Alcala in Spain as part of the Erasmus+ exchange program.
This year he was selected to participate in SOCAR's Young Talents program and is currently undergoing an internship at SOCAR's Information Technologies and Communications Department.