Bakı Ali Neft Məktəbinin 4 yaşı oldu
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) yaradılmasının 4 ili tamam oldu. Bakı Ali Neft Məktəbi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin fərmanı ilə 29 noyabr 2011-ci ildə SOCAR-ın strukturunda yaradılıb. Ali Məktəbin yaradılmasında əsas məqsəd ingilis dilli, müasir biliklərə yiyələnmiş, yüksək ixtisaslı və geniş dünyagörüşlü mütəxəssislərin hazırlanmasıdır.
2012/2013-cü tədris ilində - BANM-in 11 tələbəsi, 2013/2014-cü tədris ilində 15 tələbə, 2014/2015-ci tədris ilində 17 tələbəsi. 2015/2016-cı tədris ilində isə BANM-ə qəbul olan tələbələrin içərisindən 690-700 bal arası yüksək nəticə göstərən tələbələrdən 17 nəfəri Prezident təqaüdünə layiq görülüb. Onlardan 9 (doqquz) nəfəri “Neft-qaz mühəndisliyi”, 5 (beş) nəfər tələbə “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi”, 3 (üç) nəfəri isə, “Kimya mühəndisliyi” ixtisaslarına qəbul olan tələbələrdir. Ümumilikdə, bu ilki qəbulda I qrup üzrə 25 Prezident təqaüdçüsündən 17-si hazırda BANM-də oxuyur. Qeyd edək ki, BANM TQDK-nın əsas göstəricilərinə görə daim liderlik mövqeyini saxlayır.
2015/2016-cı tədris ilində TQDK-nın ali məktəblərə keçirdiyi qəbulda Bakı Ali Neft Məktəbi üzrə ümumi minimal bal 659, ümumi orta bal isə 676 olub. Bu nəticə respublika üzrə ən yüksək nəticədir. I qrup üzrə keçirilmiş test imtahanlarında 700 bal toplayan 7 tələbədən 3-ü Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olub.
Qafqaz regionunun ən böyük kampusu olacaq BANM-in yeni kampusu bu ilin sonunadək istifadəyə veriləcək.
BANM Azərbaycanda ali təhsil müəssisələri içərisində yeganə Ali Məktəbdir ki, İSO Beynəlxalq standartlarının üç modulu üzrə sertifikata sahib olaraq, ISO 9001 - Keyfiyyət idarəetmə sistemi, ISO 14001- Ekologiya idarəetmə sistemləri və OHSAS 18001-Əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemləri üzrə beynəlxalq sertifikatlarını almışdır.
BANM-in 4 illik fəaliyyəti dövründə qazandığı uğurlar, ödənişsiz təhsil, yüksək keyfiyyətli ingilis dilli mütəxəssis hazırlığında tətbiq olunan müasir proqramlar və mütərəqqi texnologiyalar, dünyanın bir sıra nüfuzlu ali məktəbləri və transmilli şirkətləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, mühəndis kadrların hazırlanmasında nəzəri biliklərin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən transmilli və xarici şirkətlərdə təcrübənin təşkil olunması ilə vəhdətinin təmin olunması, tədrisin ingilis dilli peşəkar müəllimlər tərəfindən aparılması, nəinki təhsil həyatının, həmçinin tələbələrin ictimai həyatının səmərəli təşkil olunması üçün yaradılan şərait və imkanlar, müasir laboratoriyalar, tələbələrə SOCAR və BANM-in rəhbərliyi tərəfindən ayrılan xüsusi diqqət və qayğı kimi amillər BANM-ə Azərbaycanın ən nüfuzlu və lider ali məktəb statusunu qazandırıb. BANM abituriyentlərin və onların valideynlərinin ən etibar edəcəyi ali məktəblərdən birinə çevrilib.

Four years passed since the establishment of Baku Higher Oil School (BHOS). BHOS was established within the structure of SOCAR, according to the Decree as of Nov.29, 2011, issued by Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan. The objective for creating this higher school was to ensure training of high-quality broad minded specialists with high English language proficiency level and advanced technical skills.
The distribution of students who sored between 690-700 university entrance points and were awarded the Presidential Scholarship constituted a total of 11 students in academic year 2012/2013, 15 students in academic year 2013/2014, and 17 students per academic years 2014/2015 and 2015/2016. The current academic year Presidential Scholarship holders admitted to BHOS (17 students) represent the cohort of the total 25 nominees per Specialty Group # 1, and were admitted to the Petroleum Engineering (nine students), Process Automation Engineering (three students) and Chemical Engineering (five students) programmes. It is worth to mention that BHOS manages to maintain its top place in the national ranking list developed by the State Students Admission Commission (SSAC).
In academic year 2015/2016, the minimum entrance score to BHOS constituted a total of 659 points, while the general average score was 676 points, which is considered to be the highest national result. This academic year, three out of the total seven students gathering the maximum 700 entrance points selected BHOS.
BHOS is going to open its new campus, the biggest one in the Caucasus region, by the end of the year.
BHOS is the only higher school in Azerbaijan awarded ISO 9001 (Quality Management System), ISO 14001 (Environmental Management System), and OHSAS18001 (Occupational Health and Safety Management System) standards.
BHOS achievements during the four year period that turned the higher school into the leading and the most respectable one in Azerbaijan are the following: free of charge education, contemporary programmes and advanced technologies applied to educate and train highly-qualified English speaking specialists, effective cooperation with well-recognized international higher education institutions and transnational companies, internship programmes at transnational companies having presence in Azerbaijan to ensure the integration of theoretical knowledge and practical skills, professional faculty and staff, diverse opportunities facilitating enrichment of not only the students knowledge, but also their social life, advanced laboratories, as well as constant attention and care to students on the part of SOCAR and BHOS management. These aspects also served as the most important factors to ensure trust and reliability demonstrated by prospective students and their parents to BHOS.