Bakı Ali Neft Məktəbində Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin 100 illik yubileyi qeyd olunu
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin (ADMİU) yaranmasının 100 illiyinə həsr olunmuş təntənəli tədbir keçirilib.
Bakı Ali Neft Məktəbinin 12 illiyinin qeyd olunduğu gündə keçirilən tədbirdə millət vəkilləri, universitet rektorları, hər iki ali təhsil müəssisəsinin nümayəndələri, tələbələr iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin kollektivini 100 illik yubiley münasibətilə təbrik edərək bu ali təhsil ocağının yetişdirdiyi çoxsaylı sənətkarlarla mədəniyyət və incəsənətə böyük töhfələr vermiş ali təhsil müəssisəsi olduğunu bildirib. Rektor Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin BANM-in ən yaxın dostlarından, tərəfdaşlarından biri olduğunu, yüksək səviyyədə əməkdaşlıq həyata keçirildiyini qeyd edib və Ali Məktəbin yaranması ilə eyni gündə burada Universitetin 100 illiyinin qeyd olunmasının dostluğun daha bir göstəricisi olduğunu vurğulayıb. Rektor əlavə edib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi mühəndislik universiteti olsa da, tələbələr teatra, mədəniyyətə böyük maraq göstərir və buna nümunə olaraq BANM tələbələrinin Bakıda müxtəlif teatr səhnələrində tamaşalar oynadıqları qeyd edilə bilər.
Yubiley tədbirində çıxış edən ADMİU-nun rektoru professor Ceyran Mahmudova qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edərək Bakı Ali Neft Məktəbini yaranmasının 12 illiyi münasibətilə təbrik edib. O bildirib ki, BANM gənc olmasına baxmayaraq qısa müddətdə böyük uğur əldə edib. Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamını xatırladan Ceyran Mahmudova 100 illik tarixin fəxr və qürurla dolu olduğunu, bu illər ərzində Azərbaycan mədəniyyətini yüksək səviyyədə təmsil edən saysız məzunlar yetişdiyini, bu gün Universitetdə incəsənətin bütün növlərində tədris həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Sonra hər iki rektor tərəfindən xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədr müavini Fazil Mustafa hər iki ali təhsil müəssisəsini təbrik edərək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Millət vəkili bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi qısa müddətdə böyük məsafə qət edərək yüksək nüfuz qazanıb. O, həmçinin təmsil etdiyi Komitənin ADMİU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə təbrik məktubunu diqqətə çatdırıb və mədəniyyət və incəsənət xadimləri üçün nəzərdə tutulan işlərdən danışıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru Vaqif Abbasov universitetləri bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik edərək həm Bakı Ali Neft Məktəbinin, həm də Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin ona doğma olduğunu bildirib.
Tədbir ADMİU-nun Musiqi sənəti fakültəsinin hazırladığı konsert proqramı ilə davam edib. Konsertdə Universitetinin müəllim, tələbə və məzunları ilə yanaşı, Xalq artistləri Teyyub Aslanov, Gülyaz Məmmədova, Simarə İmanova, Əməkdar mədəniyyət işçisi aşıq Samirə Əliyevanın ifasında musiqi nörmələri səsləndirilib.

Baku Higher Oil School celebrates 100th anniversary of University of Culture and Arts
A solemn event dedicated to the 100th anniversary of the establishment of Azerbaijan State University of Culture and Arts (ADMIU) was held at the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS).
The event, held on the day of the 12th anniversary of Baku Higher Oil School, was attended by MPs, university rectors, representatives and students of BHOS and ADMIU.
Opening the event with a key-note speech, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov congratulated the staff of the University of Culture and Arts on the 100th anniversary of ADMIU and noted that this university has brought up more than one generation of young talented people who have made an invaluable contribution to the development of the sphere of culture and art.
"The University of Culture and Arts is one of the closest friends and partners of Baku Higher Oil School. The two universities closely cooperate with each other. Here today, we are simultaneously celebrating the 100th anniversary of ADMIU and the 12th anniversary of BHOS, which is another indication of this friendship. Although Baku Higher Oil School is an engineering university, our students take a great interest in theater and culture. BHOS students have performed on various theater stages in Baku”.
Speaking at the jubilee event, ADMIU Rector Prof. Jeyran Mahmudova thanked the BHOS leadership for hospitality and congratulated Baku Higher Oil School on its 12th anniversary.
Jeyran Mahmudova noted that even though BHOS is a young university, it has been able to achieve great success in a short span of time.
"Today we are celebrating the 100th anniversary of Azerbaijan State University of Culture and Arts in accordance with the Decree of President Ilham Aliyev. We are proud that during this long period our university has nurtured countless talented people who have presented the culture of Azerbaijan at a high level. And today, all kinds of arts are taught at our university.”
Then BHOS Rector Elmar Gasimov and ADMIU Rector Jeyran Mahmudova exchanged memorable gifts.
Speaking at the event, Deputy Chairman of the Culture Committee of Milli Majlis Fazil Mustafa congratulated both higher education institutions and wished them success in their activities. The MP noted that Baku Higher Oil School has gained a high reputation in a short period of time. He also read out a letter in which the Culture Committee congratulated ADMIU on its 100th anniversary. As a representative of the legislative body, Fazil Mustafa spoke about the work to be done by cultural and arts workers.
Director General of the Institute of Petrochemical Processes named after Academician Y.H.Mammadaliyev of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Vagif Abbasov congratulated both universities on this significant day and stressed that both Baku Higher Oil School and Azerbaijan State University of Culture and Arts are dear for him.
The event continued with a concert program prepared by the Faculty of Musical Art of ADMIU. Alongside with the teachers, students and graduates of the university, national artists Teyyub Aslanov, Gulyaz Mammadova, Simara Imanova and honored cultural worker, ashug Samira Aliyeva performed musical numbers at the concert.