Bakı Ali Neft Məktəbi ilə Türkiyənin Kocaeli Universiteti əməkdaşlıq edəcək
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ilə Türkiyənin Kocaeli Universiteti arasında Əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalanıb. Sənədi Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov və Kocaeli Universitetinin rektoru Nuh Zəfər Cantürk imzalayıb.
Razılaşmada professor-müəllim heyətinin və tələbələrin mübadiləsi, birgə tədqiqat fəaliyyətləri, seminarlarda və akademik görüşlərdə iştirak, tədris vəsaitləri və digər informasiya materiallarının mübadiləsi nəzərdə tutulur.
İmzalanmadan öncə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəb haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə SOCAR-ın strukturunda yaradılmış Bakı Ali Neft Məktəbi qısa müddətdə ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən birinə çevrilib. Rektor vurğulayıb ki, ölkə üzrə ən yüksək keçid balı BANM ixtisaslarınadır, Prezident təqaüdçülərinin sayına görə də BANM birincidir. Tam ingilisdilli ali təhsil müəssisəsi - Bakı Ali Neft Məktəbində tədris istehsalatla inteqrasiya şəklində həyata keçirilir. Ölkədə ən yüksək keçid balı qeydə alınan ilk 5 ixtisasın 4-ü BANM-in ixtisasıdır.
Kocaeli Universitetinin rektoru rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında məlumat verərək bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əməkdaşlıq hər iki universitet üçün faydalı olacaq.

The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has signed a cooperation agreement with Kocaeli University (Turkey).
The document was inked by Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov and Rector of Kocaeli University Nuh Zafer Cantürk.
The agreement envisages the exchange of faculty members and students, implementation of joint research activities, participation in seminars and academic meetings, and the exchange of educational and informative materials.
Before the signing, BHOS Rector Elmar Gasimov gave the guests detailed information about Baku Higher Oil School. He noted that Baku Higher Oil School, established within the structure of SOCAR by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, has become one of the most prestigious higher education institutions in a short period of time. The rector emphasized that BHOS specialties have the highest passing scores in the country and the university is a leader in the number of Presidential scholars.
“The curriculum of Baku Higher Oil School, a fully English-speaking university, includes intensive work immersion programs. BHOS accounts for 4 out of the 5 specialties with the highest passing scores in the country.”
Rector of Kocaeli University gave information about the higher educational institution he heads. He emphasized that cooperation with Baku Higher Oil School will be beneficial for both universities.