Surinamlı nazir Bakı Ali Neft Məktəbində
Azərbaycanda səfərdə olan Surinam Respublikasının təhsil, elm və mədəniyyət naziri Henri Orinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində olub.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov öncə Ali Məktəbin kampusunu gəzən, dərs zamanı tələbələr və müəllimlərlə görüşən qonaqlara burada yaradılan modern tədris şəraiti və tədqiqat mühiti ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Bu görüşün baş tutmasına görə Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevə xüsusi təşəkkürünü bildirib.
Görüş zamanı Bakı Ali Neft Məktəbi ilə Surinamdakı Anton de Kom Universiteti arasında əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub. Elmar Qasımov bildirib ki, tam ingilisdilli ali təhsil müəssisəsi - Bakı Ali Neft Məktəbində tədris istehsalatla inteqrasiya şəklində həyata keçirilir. Ölkədə ən yüksək keçid balı qeydə alınan ilk 5 ixtisasın 4-ü BANM-in ixtisasıdır.
Sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə Elmar Qasımov Bakı Ali Neft Məktəbində surinamlı tələbələrin təhsil almasını təklif edib.
Surinam Respublikasının təhsil, elm və mədəniyyət naziri Henri Ori burada yaradılan şəraiti və tədris mühitini çox yüksək qiymətləndirib. Surinamlı nazir bir neçə istiqamətdə Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əməkdaşlıq etmək niyyətində olduqlarını vurğulayıb. Nazir qeyd edib ki, ölkəsində hələ yeni olan neft-qaz sənayesinin inkişafında Bakı Ali Neft Məktəbi önəmli rol oynaya bilər. Görüşdə Surinamdakı Anton de Kom Universitetində Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının yaradılmasında Bakı Ali Neft Məktəbinin dəstək verəcəyi vurğulayıb.
Sonda Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov Surinam Respublikasının təhsil, elm və mədəniyyət naziri Henri Oriyə “Fəxri qonaq“ plaketini təqdim edib.

A delegation led by Minister of Education, Science and Culture of the Republic of Suriname Henry Ori, which was on a visit to Azerbaijan, visited Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS).
First, the foreign delegation visited the university campus and met with students and teachers during classes.
Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov informed the guests in detail about the modern learning conditions and research environment created at BHOS. Elmar Gasimov expressed special gratitude to Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Emin Amrullayev for providing the opportunity to hold this meeting.
During the meeting, the prospects for cooperation between Baku Higher Oil School and the Anton de Kom University of Suriname were discussed. Elmar Gasimov said that the educational process at Baku Higher Oil School, a fully English-language higher education institution, is integrated with industrial practice. The rector emphasized that 4 out of 5 specialties with the highest passing scores in the country are BHOS specialties.
Then, at a meeting with the participation of delegations from both sides, Elmar Gasimov put forward a proposal to create an opportunity for Surinamese students to study at Baku Higher Oil School.
Minister of Education, Science and Culture of the Republic of Suriname Henry Ori praised highly the conditions and educational environment created at BHOS. The minister emphasized that they intend to cooperate with Baku Higher Oil School in several areas. He noted that Baku Higher Oil School could play an important role in the development of the oil and gas industry in Suriname, which is a new industry for this country. Henry Ori also emphasized that Baku Higher Oil School will support the creation of the specialty “Oil and Gas Engineer” at the Anton de Kom University of Suriname.
At the end of the meeting, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov presented the “Guest of Honor” memorial plaque to Minister of Education, Science and Culture of the Republic of Suriname Henry Ori.