Bakı Ali Neft Məktəbində “4SİM TALKS” adlı tədbir keçirilib
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) “4SİM Talks” adlı silsilə tədbirlərin keçirilməsinə start verib. Bu təşəbbüsün əsas məqsədi universitetlər, dövlət və özəl sektor nümayəndələri arasında süni intellekt, əşyaların interneti, böyük verilənlər bazası, bulud texnologiyası, blokçeyn, 3D çap, virtual və artırılmış reallıq kimi 4-cü Sənaye İnqilabı texnologiyaları sahəsi üzrə maarifləndirməni artırmaq və karyerasını bu sahə üzrə davam etdirmək istəyən universitet tələbələri üçün uğurlu yol xəritəsini yaratmaqda kömək etmək və onlarla bu sahədə dünya təcrübəsini paylaşmaqdır.
“4SİM Talks” adlı silsilə tədbirlərin ilk sessiyası Bakı Ali Neft məktəbində keçirilib. Tədbirdə  Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov günümüzdə süni intellekt texnologiyalarının tətbiqinin vacibliyini vurğulayaraq qeyd edib ki, Bakı Ali Neft Məktəbində də bu istiqamətdə mühüm işlər aparılır və yaxın gələcəkdə Ali Məktəbdə süni intellekt ixtisası, eyni zamanda Süni İntellekt Mərkəzi yaradılması planlaşdırılır.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov 4SİM-in fəaliyyəti, cari layihələri, Yeni Nəsil İqtisadiyyat Strategiyasında nəzərdə tutulmuş süni intellekt üzə təşəbbüslər, 4SİM ilə Dünya İqtisadi Forumu arasında əməkdaşlıq və müxtəlif sahələrdə süni intellektin tətbiqi, bu sahədə qanunvericilik və tənzimlənmə mexanizmləri ilə bağlı geniş məlumat verib.
Sonra 4SİM-in Süni İntellekt üzrə layihə rəhbəri Ruslan Zeynalzadə süni intellekt, onun tarixi və növləri haqqında, Dünya İqtisadi Forumun Süni İntellekt və Maşın Öyrənməsi platformasının rəhbəri Hubert Halope süni intellektin tətbiq sahələri, QSS şirkətinin rəhbəri Etibar Hüseynli süni intellektin təhsildə rolu, “Caspian Innovation Center” şirkətinin data mütəxəsisləri Ülvi Zamanbəyov və Əsəd Səfərov süni intellektin neft və qaz sektorunda tətbiqi, “Express Bank”ın data mütəxəssisi Təhminə Hüseynova süni intellektin bank sektorunda tətbiqi ilə bağlı təqdimatlar keçirərək tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıblar.

The Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) is launching a series of events called “4SIM Talks”.
The main goal of this initiative is to raise awareness among representatives of higher education institutions, public and private sectors about the technologies of the 4th industrial revolution, such as artificial intelligence, Internet of things, big data base, cloud technologies, blockchain, 3D printing, virtual and augmented reality, assist in creating a successful roadmap for university students wishing to make a career in this field, and share global experience in this field.
The first session of the 4SIM Talks series of events was held at Baku Higher Oil School (BHOS).
Speaking at the event, BHOS Rector Elmar Gasimov emphasized the importance of using artificial intelligence technologies in modern times and noted that Baku Higher Oil School is carrying out important work in this direction and it is planned to create an Artificial Intelligence specialty and an Artificial Intelligence Center at BHOS in the near future.
4SIM Executive Director Fariz Jafarov provided extensive information on the activities of 4SIM, current projects, AI initiatives envisaged in the New Generation Economy Strategy, cooperation between 4SIM and the World Economic Forum, the application of artificial intelligence in various fields, legislation and regulatory mechanisms in this area.
AI Head of the 4SIM project Ruslan Zeynalzade made a presentation about artificial intelligence, its history and types. Head of the Artificial Intelligence and Machine Learning Platform of the World Economic Forum Hubert Halope gave a presentation on the areas of application of artificial intelligence. Head of QSS Etibar Huseynli spoke about the role of artificial intelligence in education. Ulvi Zamanbekov and Asad Safarrov, data specialists at the Caspian Innovation Center, spoke about the use of artificial intelligence in the oil and gas sector. Data Specialist at Express Bank Takhmina Huseynova made a presentation “Application of artificial intelligence in the banking sector.”
Then the speakers answered questions from the event participants.
Note: In order to increase the awareness on the application of 4th Industrial Revolution technologies, it is planned to regularly organize a series of events called “4SIM Talks” in various audiences.