Bakı Ali Neft Məktəbində ITACA layihəsi çərçivəsində seminar
Bakı Ali Neft Məktəbinin ev sahibliyi etdiyi Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən Erasmus+ KA2 Ali Təhsildə Potensialın Qurulması proqramı olan ITACA layihəsi çərçivəsində "Azərbaycanda ətraf mühitin bərpası" mövzusunda seminarın açılış mərasimi olub.
Tədbir çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov layihənin koordinatoru professor Luca di Palmanın başçılıq etdiyi heyətlə görüşüb. Rektor Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq qeyd edib ki, ITACA layihəsi Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə həyata keçirdiyi ən mühüm təhsil layihələrindən biridir. Rektor ən qabaqcıl texnologiyalar ilə təmin edilmiş bu Mərkəzin ITACA layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda neft və qaz hasilatı nəticəsində mənfi təsirlərə məruz qalan torpaq və suyun təmizlənməsi, tullantıların idarə olunması məqsədilə yaradıldığını bildirib. Vurğulayıb ki, SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) 2 layihəsi Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi Jean Monnet qrantını qazanıb. Bununla Bakı Ali Neft Məktəbi Azərbaycanda ilk dəfə eyni çağırış üzrə eyni vaxtda 2 Jean Monnet layihəsini qazanan universitet olub.
Professor Luca di Palma da öz növbəsində Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib. Bu layihəni yenidən Ali Məktəblə davam etdirmək niyyətində olduqlarını bildirib.
İtaliyanın Roma Sapienza Universitetinin koordinatoru olduğu bu layihə Avropa tərəfindən Danimarkanın Aalborq Universiteti, İspaniyanın Qranada Universiteti, Yunanistanın Patras Universiteti, həmçinin ARQUS kompaniyasının və Azərbaycan tərəfindən Bakı Ali Neft Məktəbi, Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Sukanal Elmi Tədqiqat Layihə İnstitutu və Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilib. Layihənin əsas məqsədi Azərbaycanda neft və qaz sənayesinin fəaliyyəti nəticəsində yaranmış mövcud ekoloji problemlərin həllinə dəstək olmaqdır. Bu məqsədlə ITACA layihəsi çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbinin kampusunda ITACA layihəsinin 300000 avro dəyərində təlim və tədqiqat mərkəzi yaradılıb.
Layihədə tədqiqat işləri ilə yanaşı Avropa təhsil sistemində uzun illərdir geniş maraq göstərilən, lakin Azərbaycan təhsil sistemi üçün yeni istiqamət olan təhsilin üçüncü pilləsi üzrə “Ətraf mühitin bərpası və davamlı neft və qaz hasilatı” kursu təşkil olunub.
Beləliklə ITACA layihəsi ekoloji vəziyyətin həllinə dəstək verən elmi-tədqiqat işlərinin aparılması ilə yanaşı Azərbaycan təhsil sistemində yeni yanaşmaların mümkünlüyünü və perspektivli olmasını da göstərmiş oldu.
Seminar layihə çərçivəsində aparılmış tədqiqat işlərinin, həmçinin “Azərbaycanda ətraf mühitin bərpası” istiqamətində digər elmi-tədqiqat institutları tərəfindən aparılmış tədqiqatların geniş ictimaiyyətə çatdırılması məqsədi ilə keçirilib.

The opening ceremony of the workshop on "Environmental restoration in Azerbaijan" has been held at Baku Higher Oil School (BHOS) as part of ITACA project “ERASMUS + KA2 - Capacity Building in Higher Education”, implemented at BHOS with financial support from the European Union.
Within the framework of the event, BHOS Rector Elmar Gasimov met with a delegation led by Project Coordinator, Prof. Luca Di Palma.
Welcoming the guests, Elmar Gasimov noted that the ITACA project is one of the most important educational projects implemented by Azerbaijan with the European Union. The rector said that as part of the ITACA project, a center equipped with the most advanced technologies was created to clean the soil and water adversely affected by oil and gas production in Azerbaijan and to manage waste. He emphasized that two projects of Baku Higher Oil School of SOCAR earned the Jean Monnet grant funded by the European Commission. Thus, Baku Higher Oil School became the first university in Azerbaijan to win two Jean Monnet projects at the same time.
Professor Luca Di Palma, in turn, highly appreciated the cooperation with Baku Higher Oil School. He said that ITACA intends to resume the implementation of this project with BHOS.
The project, coordinated by the Sapienza University of Rome (Italy), is being realized by Europe (Aalborg University in Denmark, University of Granada in Spain, University of Patras in Greece), ARGUS and Azerbaijan (Baku Higher Oil School, Baku State University, Baku Engineering University, “Sukanal” Scientific-Research and Design Institute, Azerbaijan University of Architecture and Construction). The main goal of the project is to provide assistance in solving existing environmental problems caused by the activity of the oil and gas industry in Azerbaijan. For this purpose, within the framework of the ITACA project, a training and research center worth 300,000 euros was established on the campus of Baku Higher Oil School.
Along with research activities, the center conducts the 3rd cycle advanced education course on "Environmental restoration and sustainable oil and gas production", which has been of great interest in the European educational system for many years, but is a new direction for the Azerbaijani educational system.
Thus, the ITACA project showed the possibilities and perspectives for taking new approaches in the educational system of Azerbaijan, in addition to conducting scientific-research activities aimed at solving environmental challenges.
The aim of the workshop was to inform the general public about the research activities conducted in Azerbaijan within the framework of the project, as well as by other scientific and research institutes, in the area of environmental restoration.