Bakı Ali Neft Məktəbində yeni tədris ilinə start verildi
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov 2023/2024-cü tədris ili və qarşıdakı planlarla bağlı Ali Məktəbin əməkdaşları və professor-müəllim heyəti ilə görüşüb.
Rektor BANM-in bu tədris ilinin də uğurlu olacağını, yüksək bal toplayan abituriyentlərin Bakı Ali Neft Məktəbini seçdiyini və qəbul planının tam dolduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, bu il də ən yüksək keçid balına görə BANM liderdir, ölkə üzrə ən yüksək keçid balı olan 4 ixtisasın 3-ü Ali Məktəbin ixtisaslarıdır: “Əldə olunan nəticələr Ali Məktəbimizə böyük marağın, bu illər ərzində qazandığımız etibarın, nüfuzumuzun göstəricisidir. Hər il olduğu kimi ötən tədris ilinin məzunlarının da nəticələri uğurludur. Məzunlarımızın əksəriyyəti SOCAR-da və digər böyük şirkətlərdə işlə təmin olunub, bir qismi dünyanın nüfuzlu universitetlərinə qəbul olub, təqaüd qazanaraq, təhsillərini davam etdirirlər. Bu il Xaricdə Təhsil üzrə Dövlət Proqramını qazananların sayında da Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunları üstünlük təşkil edir. Sevindirici haldır ki, tələbələrimiz, məzunlarımız yüksək bilik və bacarıqlarına görə seçilirlər. Bu, həm də bizim ötən müddət ərzində keyfiyyətimizi qorumağı bacardığımızın göstəricisidir”.
Rektor yeni tədris ilində nəzərdə tutulan planlardan da danışaraq qarşıda böyük hədəflərin olduğunu, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndiriləcəyini, həmçinin yerli universitetlərlə yeni proqramların həyata keçiriləcəyini qeyd edib.
Sonda bu il 50 illik yubileyi tamam olan İnzibati-təsərrüfat işləri üzrə prorektor Oktay Rzayev, Neft-qaz mühəndisliyi kafedrasının dosenti Xanum Cəfərova, Məşqçi-müəllim İftixar Məhərrəmov, Təsərrüfat sahəsi əməkdaşları Svetlana Məmmədova, Nərminə Hüsüyeva, 60 illik yubileyi qeyd olunan Tarixi araşdırmalar üzrə mütəxəssis Pərvin Ahənçi, bərpaçı-rəssam Elxan Əzizov, Təsərrüfat sahəsi əməkdaşı Sultan Zeynalov Fəxri fərman və Təşəkkürnamə ilə təltif ediliblər.
Həmçinin BANM kollektivi rektor Elmar Qasımovu 50 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona Fəxri plaket təqdim ediblər.

Rector of Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) Elmar Gasimov has held a meeting with the employees and faculty members of the university to discuss issues related to the 2023/2024 academic year and future plans.
The rector said that this academic year, like the previous ones, will be successful for BHOS, adding that high-scoring applicants have chosen Baku Higher Oil School and the admission plan has been fully executed. He noted that this year BHOS has again become a leader in terms of the highest passing scores, with the university accounting for 3 of the 4 specialties with the highest passing score in the country.
"The obtained results are an indication of the great interest in our university, the trust and reputation we have gained over the years. As every year, the graduates of the last academic year showed successful results. Most of our graduates are employed in SOCAR and other large companies, some of them have been admitted to prestigious universities across the world. These students have received scholarships and they will continue their education there. Like in previous years, this year, the number of winners of the State Program for Education Abroad is dominated by graduates of Baku Higher Oil School. It is gratifying that our students and graduates are distinguished by their high knowledge and skills. This also indicates that we have managed to maintain our quality during the past period."
Speaking about the plans for the new academic year, the rector noted that there are big goals ahead, international cooperation will be expanded, and new programs will be implemented with local universities.
The meeting concluded with awarding Honor and Appreciation Certificates to Vice-Rector for Administrative and General Services Affairs Oktay Rzayev, who celebrated his 50th anniversary this year, Associate Professor of Petroleum Engineering Department Khanum Jafarova, Coach/Teacher Iftikhar Maharramov, employees of Facilities Office Svetlana Mammadova and Narmina Husyuyeva, Historical Studies Specialist Parvin Ahanci, who celebrated his 60th anniversary, Restorer/Artist Elkhan Azizov, employee of Facilities Office Sultan Zeynalov.
The staff of Baku Higher Oil School congratulated BHOS Rector Elmar Gasimov on his 50th anniversary and presented him with an Honorary Plaque.