BANM və Moskva Fiziki-Texniki Institutu arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edildi
Moskva Fiziki-Texniki Institutunun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Anna Derevnina Bakı Ali Neft Məktəbində oldu. Bakı Ali Neft Məktəbinin Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Ramiz Hümbətov qonağı salamlayaraq onu Ali Məktəbdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi. Professor Ramiz Hümbətov BANM-in tarixi haqqında məlumat verərək, bu ali təhsil müəssisəsinin 2011-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə SOCAR-ın tərkibində yaradıldığını dedi. Azərbaycanda neft sənayesinin inkişafından, SOCAR-ın biznes fəaliyyətinin xarici ölkələrdə genişlənməsindən söz açan prorektor Ali Məktəbin əsas məqsədinin neft və kimya sənayesi üçün yüksək ixtisaslı peşəkar mühəndis kadrların hazırlanması olduğunu dedi. O, Ali Məktəbdə təhsilin ödənişsiz olduğunu vurğuladı və tədrisin ingilis dilində aparıldığını diqqətə çatdırdı. Ramiz Hümbətov bildirdi ki, BANM-də tədris Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin tədris proqramları əsasında həyata keçirilir. O, həmçinin fənlər üzrə yekun imtahan nəticələrinin Heriot-Vatt Universitetinin professorları tərəfindən qiymətləndirildiyini qonağın diqqətinə çatdırdı. Hər il Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının keçirdiyi ali məktəblərə qəbul imtahanında ən yüksək bal toplayan tələbələrin BANM-i seçdiyini deyərək, Prezident təqaüdçüsü adını qazanan tələbələrin sayının da yüksələn xətt üzrə getdiyini bildirdi. Bu tədris ilində I qrup üzrə Prezident təqaüdünü qazanan 25 tələbədən 17-nin BANM-in tələbəsi olduğuna diqqət çəkdi. Ali Məktəbin kampusu haqqında söz açan prorektor orada tələbələr üçün yaradılan şəraitdən danışdı. Ramiz Hümbətov tələbələrin SOCAR, Total, BP, Schlumberger, Emerson, Schneider Electric, Halliburton, Statoil kimi bir sıra transmilli şirkətlərdə istehsalat təcrübəsi keçməsindən də söz açdı, BANM-in Moskva Fiziki-Texniki Institutu ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirdi.
Moskva Fiziki-Texniki Institutunun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Anna Derevnina səmimi qəbula və məlumata görə öz təşəkkürünü bildirdi. Azərbaycanda ilk dəfə olduğunu deyən Anna Derevnina Bakıda keçirilən Azərbaycan-Rusiya Universitetlərlərarası Forumunda iştirak etmək üçün ölkəmizə səfər etdiyini dedi. O, təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyət sahələri haqqında geniş məlumat verərək, birgə proqramların və layihələrin həyata keçirilməsinin mümkünlüyü ilə bağlı fikirlərini bölüşdü. O, BANM-in rəhbərliyini təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsinə dəvət etdi.
Görüşdə, eyni zamanda, əlaqələrin qurulması üçün qarşılıqlı əməkdaşlıq, müəllim və tələbə mübadiləsi, o cümlədən digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldı.

BHOS and Moscow Institute of Physics and Technology discuss Cooperation Perspectives
Professor Anna Derevnina, Vice-Rector for International Affairs of Moscow Institute of Physics and Technology, visited Baku Higher Oil School. Cordially welcoming the guest BHOS Vice-Rector Prof. Ramiz Humbatov briefed on the history of BHOS and pointed out that the higher school was established under SOCAR in 2011 according to the decree of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. Touching upon the issues on oil industry development in Azerbaijan, expansion of SOCAR business abroad Prof.Humbatov mentioned that the primary goal of the higher school was to educate and train highly qualified engineers for oil and chemical industries. He also said that education at BHOS was free of charge and that all courses were conducted in English. He also informed Prof.Derevnina that education process at BHOS was based on education programmes of UK Heriot-Watt University and final exams were totally supervised by Herriot-Watt University experts. Drawing attention of the guest to the fact that annually the students who score the highest scores during the entrance exams for higher schools conducted by the State Students’ Admission Commission (SSAC) selected BHOS, Mr. Humbatov underlined that the number of the winners of the Presidential Scholarship was growing. For example, this year out 25 students who won the said scholarship, 17 ones were studying at BHOS. Prof.Humbatov also talked about new campus of the higher school as well as the conditions to be provided for students there. He informed Mrs. Derevnina that BHOS students enjoyed the opportunity to take internship in such companies as SOCAR, Total, BP, Schlumberger, Emerson, Schneider Electric, Halliburton, Statoil and expressed the higher school’s interest in cooperation between BHOS and Moscow Institute of Physics and Technology.
Vice-Rector Prof. Derevnina extended her gratitude to BHOS management for the warm welcome saying that it was her first visit to Azerbaijan and the visit actually aimed at joining the Forum of Azerbaijani and Russian Universities. She gave detailed information on the Institute she represented and expressed her view on the possibility of commencement joint programmes and projects. Mrs. Derevnina invited BHOS representatives to visit Moscow Institute of Physics and Technology.
The meeting proceeded by discussions on establishing bilateral cooperation, student and professor exchange, etc.