Bakı Ali Neft Məktəbində AKTA-nın kiber yay məktəbinin bağlanışı keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) 12-16 yaş arası məktəbli və yeniyetmələr üçün təşkil edilən “Cyber Summer School - 2023” beynəlxalq yay məktəbinin iştirakçılarının bilik yarışı və yay məktəbinin bağlanış tədbirinə ev sahibliyi edib.
Bağlanış tədbirində aidiyyəti dövlət qurumlarının, xarici ölkələrin ölkəmizdə fəaliyyət göstərən səfirliklərinin nümayəndələri, eləcə də ali təhsil müəssisələrinin rəhbər şəxsləri çıxış ediblər.
24-29 iyul tarixlərini əhatə edən yay məktəbi Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşkilatçılığı, “Azerconnect MMC”, “Caspel”, “Cyberpoint”, “Techpro DC” və “Huawei Technologies” şirkətlərinin sponsorluğu, “Gesco”, “A2Z Technologies”, “CISCO” və “Azerobot” şirkətlərinin tərəfdaşlığı ilə keçirilib.
“Cyber Summer School - 2023” yay məktəbinin əhatə dairəsi və beynəlxalq əhəmiyyəti bu il daha da genişləndirilib. Yay məktəbinə Azərbaycan, İsrail və Türkiyə ilə yanaşı Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv olan Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstandan olan yeniyetmələr, o cümlədən Vətənimiz uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın övladları olmaqla ümumilikdə 125 iştirakçı cəlb edilib.
Ödənişsiz əsaslarla ingilis dilində təşkil edilən beynəlxalq yay məktəbinə 12-16 yaş aralığında olan, zəruri ingilis dili, habelə informasiya texnologiyaları üzrə biliklərə malik və müsabiqədən keçmiş şəxslər iştirak ediblər.
Bakı Ali Neft Məktəbində təşkil edilən təlim və praktiki seminarlar Azərbaycan, İsrail və Türkiyənin sahə üzrə ekspertləri tərəfindən həyata keçirilib. Ümumilikdə, yay məktəbində 20 təlimçi tərəfindən kibertəhlükəsizliyin müxtəlif aspektləri üzrə 20-dən çox təlim və praktiki seminarlar keçirilib, 29 iyul tarixində isə yay məktəbi iştirakçıları arasında bilik (“CTF”) yarışı təşkil olunub. Bağlanış tədbirinin sonunda bilik yarışının qalibi olan komandalar mükafatlandırılıb və yay məktəbinin iştirakçılarına müvafiq sertifikatlar təqdim olunub.
2021-ci ildən etibarən ənənəvi olaraq hər il həyata keçirilən layihənin əsas məqsədi tərəfdaş ölkələrdən olan yay məktəbi iştirakçıları arasında dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsinə, kibertəhlükəsizlik üzrə bilik, bacarıq və xüsusi həvəsə malik yeniyetmələrin müəyyənləşdirilərək ölkə daxilində və xaricində bir araya gətirilməsinə, habelə kibertəhlükəsizlik sahəsində ixtisaslaşmış mütəxəssis kimi yetişdirilməsinə dəstək verməkdir.

The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has hosted a knowledge competition, which was attended by participants of the international summer school "Cyber Summer School - 2023", organized for schoolchildren and teenagers aged 12-16, and the closing ceremony of the summer school.
Representatives of the relevant state institutions, embassies of foreign states in Azerbaijan and the leaderships of higher educational institutions spoke at the ceremony.
The summer school, held from July 24 to 29, was organized by the Azerbaijan Cybersecurity Organizations Association (AKTA) with the support of Azerconnect LLC, Caspel, Cyberpoint, Techpro DC, Huawei Technologies and in partnership with Gesco, A2Z Technologies, CISCO, Azerobot.
The scope and international significance of Cyber Summer School has expanded even more this year. A total of 125 participants from Azerbaijan, Israel and Turkey, as well as Kazakhstan, Uzbekistan and Kyrgyzstan, which are members of the Organization of Turkic States, took part in the summer school, held in English. Among the participants of Cyber Summer School – 2023 were also the children of our heroes who died for the Motherland.
The international summer school, held free of charge, was attended by teenagers aged 12 to 16 with essential knowledge and skills in English and Information Technology, who had successfully passed the competition.
Training and practical seminars organized at Baku Higher Oil School were conducted by experts from Azerbaijan, Israel and Turkey. As part of the summer school, 20 experts conducted more than 20 trainings and practical seminars on various aspects of cybersecurity, and on July 29, a knowledge competition (CTF) was organized for the participants of the summer school.
The ceremony concluded with the awarding of the winning teams of the knowledge competition and the presentation of certificates to the participants of the summer school.
The main goal of the annual project, which has been conducted since 2021 is to foster friendly relations among summer school participants from partner countries, define and unite teenagers with knowledge, skills, and special hobbies in the field of cybersecurity, both in our country and abroad, while also supporting the growth of cybersecurity specialists in this field.