Bakı Ali Neft Məktəbində Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Beynəlxalq Elmi Konfransların qalibləri mükafatlandırılıb
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların IV Beynəlxalq Elmi Konfranslarının bağlanışı və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov elmi konfranslar barədə məlumat verərək bildirib ki, artıq 12 ildir Ulu Öndərin adı ilə bağlı olan elmi konfransları təşkil etmək qürurvericidir: “12 il əvvəl BANM-də keçirilən ilk konfransda 17 tezis təqdim olunub. Çox sevindirici haldır ki, artıq bu tezislərin sayı 350-dən çoxdur. Həmin konfransda iştirak edən tələbələrin bəziləri artıq doktorant, müəllim, gənc alim və nüfuzlu  şirkətlərdə çalışan mütəxəssislərdir. İnanırıq ki, budəfəki mükafatlandırılan gənclər arasından da alimlər, mütəxəssislər yetişəcək. Bizim əsas məqsədimiz gənclərdə elm sahəsinə maraq yaratmaq, onları motivasiya etməkdir. Biz gənclərin bu sahədə potensialının üzə çıxmasına kömək məqsədilə onlar üçün şərait yaratmalıyıq. Bu cür konfranslar tələbələrə bilik və təcrübələrini bölüşmək, elmi fəaliyyətlərin sosial aktuallığına diqqət çəkmək üçün unikal platformadır”.
Tədbirdə çıxış edən “Huawei” şirkətinin Bakı ofisinin nümayəndəsi Kang Jia Elmi konfransların qaliblərini təbrik edərək təmsil etdiyi şirkətin istedadları hər zaman dəstəklədiyini bildirib. O, “Huawei” ilə BANM arasında sıx əlaqələr olduğunu vurğulayıb və bir çox uğurlu layihələrin həyata keçirildiyini əlavə edib.
Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Abbasov çıxışında Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilən elmi konfransların əhəmiyyətinə toxunub, bu konfransların gənclərin elmə marağının artmasında rolu olduğunu qeyd edib.
Qeyd edək ki, Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların IV Beynəlxalq Elmi Konfransları “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi”, “Rəqəmsal Transformasiya-2023”, "Dayanıqlı Kimya və Kimya mühəndisliyinə doğru: Daha yaxşı bir dünya qurmaq üçün yeniliklər" mövzularını əhatə edir. Bu il konfranslara ümumilikdə 365 tezis qəbul olunub.  Onun 194-ü Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbə və tədqiqatçıları tərəfindən təqdim edilib.
Konfransa Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Almaniyanın Ştutqart Universiteti, Çin Xalq Respublikasının Şanxay Jiao Tong Universiteti, İspaniyanın Valyadolid Universiteti, Rusiyanın A.N. Frumkin adına Fiziki Kimya və Elektrokimya İnstitutu, ABŞ-nin Oklahoma Universitetindən də tezislər qəbul olunub.

Baku Higher Oil School hosts awarding ceremony of winners of International Scientific Conferences dedicated to 100th anniversary of Heydar Aliyev
The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has hosted the closing ceremony of the IV International Scientific Conferences of Students and Young Researchers dedicated to the 100th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, and the awarding of the winners.
Opening the event with a keynote speech, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov gave information about the scientific conferences. The rector emphasized that BHOS is proud of the fact that scientific conferences connected with the name of the Great Leader have been held within its walls for 12 years.
“17 theses were presented at the first conference held at BHOS 12 years ago. It is very gratifying that the number of theses already exceeds 350. Some of the students who participated in this conference are now doctoral students, lecturers, young scientists and specialists who are working in prestigious companies. We believe that the young people awarded this time will grow into scientists and specialists. Our main goal is to create interest in science among young people and motivate them. We must create conditions for young people to help them reach their potential in this area. Such conferences serve as a unique platform for sharing knowledge and experience with students, drawing attention to the social significance of scientific activity”.
Speaking at the event, Kang Jia Elmi, a representative of the Baku Office of Huawei, congratulated the winners of the conferences and said that Huawei always supports young talents. He stressed that Huawei and BHOS are closely cooperating with each other and have successfully implemented many joint projects.
Director General of the Institute of Petrochemical Processes named after Academician Y.H.Mammadaliyev of the Ministry of Science and Education, academician Vagif Abbasov, spoke about the importance of scientific conferences held at Baku Higher Oil School, noting that these conferences contribute to increasing the interest of young people in science.
The 4th International Student Research and Science Conferences covered such topics as “Petroleum Engineering and Geoscience”, “Digital Transformation – 2023”, “Towards Sustainable Chemistry and Chemical Engineering: Innovations for Building a Better World”. In total, 365 theses were presented to the conferences this year. 194 of them were prepared by students and researchers from Baku Higher Oil School. In addition to Azerbaijani universities, theses were presented to the conferences from the University of Stuttgart (Germany), Shanghai Jiao Tong University (China), University of Valladolid (Spain), A.N. Frumkin Institute of Physical Chemistry and Electrochemistry (Russia), and the University of Oklahoma (USA).