Bakı Ali Neft Məktəbi ilə Bahçeşehir Universiteti arasında müqavilə imzalanıb
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Türkiyənin Bahçeşehir Universitetinin (BAU) rektoru professor Şirin Karadenizin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan Tələbə və Məzunlar Platformasının (ASAP) icraçı direktoru Rafael Hacıbəyli və nümayəndələri də iştirak ediblər.
Qonaqları Ali Məktəbdə görməkdən məmnunluğunu ifadə edən Elmar Qasımov onlara BANM haqqında məlumat verib. O qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə SOCAR-ın strukturunda yaradılan Bakı Ali Neft Məktəbi qısa müddətdə ən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən birinə çevrilib. Rektor vurğulayıb ki, ölkə üzrə ən yüksək keçid balı BANM ixtisaslarınadır, Prezident təqaüdçülərinin sayına görə də BANM birincidir.
Bahçeşehir Universitetinin rektoru rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında məlumat verərək bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əməkdaşlıq hər iki universitet üçün faydalı olacaq.
Sonra iki ali təhsil müəssisəsi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum tələbələrin, tədris, tədqiqat və təhsil proqramlarında iştirak üçün professor-müəllim heyətinin, mühazirə, müzakirə və təcrübə məqsədilə alimlərin mübadiləsini, hər iki universitetin maraq göstərdiyi sahələr üzrə nəşrlərin mübadiləsini, birgə peşəkar inkişaf, təhsil proqramları və digər məsələləri nəzərdə tutur.

Rector of Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) Elmar Gasimov has met with a delegation led by Rector of Bahçeşehir University (Turkey), Prof. Şirin Karadeniz.
Executive Director of the Azerbaijan Students and Alumni Platform (ASAP) Rafael Hajibeyli and other representatives of ASAP also attended the meeting.
BHOS Rector Elmar Gasimov welcomed the guests and informed them about the university. He noted that Baku Higher Oil School, established within the structure of SOCAR by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, has become one of the most prestigious higher education institutions in a short span of time. The rector emphasized that BHOS specialties have the highest passing rates in the country, and the university leads in the number of Presidential Scholars.
The head of the delegation Şirin Karadeniz provided information about Bahçeşehir University. He stressed that cooperation with Baku Higher Oil School will be beneficial for both universities.
Then, a Memorandum of Understanding was signed between the two higher education institutions.
The memorandum envisages the implementation of exchange programs to ensure the participation of students, teachers and scientists from both universities in education, research and other activities, the sharing of relevant publications between the two universities, the realization of joint professional development and educational programs, and other issues.