Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov Bakı Enerji Forumunda çıxış edib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov 28-ci Bakı Enerji Forumunda “Uğurlu enerji keçidi prosesində insan kapitalının inkişafında Bakı Ali Neft Məktəbinin rolu” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Rektor çıxışında Bakı Ali Neft Məktəbinin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” devizinin bariz nümunəsi olduğunu vurğulayaraq qeyd edib ki, BANM Prezident təqaüdçülərinin sayına görə liderdir, ölkədə ən yüksək keçid balları bu ali təhsil ocağının ixtisaslarınadır.
O, Ali Məktəbin tərəfdaşı olduğu şirkət və ali təhsil müəssisələrindən, beynəlxalq əməkdaşlıqdan, elmi-tədqiqat layihələrindən, təlim proqramlarından bəhs edib. Elmar Qasımov Ali Məktəbdə son bir ildə yaradılan laboratoriyalar və onların elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsində roluna da toxunaraq bildirib ki, BANM-də İtaliyanın “Maire Tecnimont” şirkəti tərəfindən Polimerlər laboratoriyası, Avropa İttifaqının (Aİ) qrantı əsasında maliyyələşən ITACA laboratoriyası qurulub. BANM-in rektoru ali təhsil müəssisələrinin kadr hazırlığı ilə yanaşı, yüksək təlim prosesində iştirakının da vacibliyini vurğulayıb və bu xüsusda Ali Məktəbdə SOCAR və Boğaziçi Universitetinin birgə təşkil etdiyi Liderlik Akademiyasının “Strateji Rəhbərlərin İnkişafı”, SOCAR-ın İstedadlar proqramı, SOCAR əməkdaşları üçün Layihələrin idarəedilməsi təlimi, həmçinin ABŞ-nin Dyuk Universiteti ilə Layihələrin İdarəolunması Məktəbi kimi təlim proqramlarının xüsusi rolunu qeyd edib.
O, çıxışında Ali Məktəbdə yaşıl enerji sahəsində addımlar atıldığını, böyük planlar olduğunu bildirib. Xatırladıb ki, Elm və Təhsil Nazirliyinin qrifi ilə özünün də həmmüəllifi olduğu ‘’Bərpa olunan enerji ehtiyatlarından istifadəyə giriş” adlı Azərbaycanda ilk universitet dərsliyi çap olunub.
Rektor Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunlarının SOCAR-ın və ölkənin digər müəssisələrində, transmilli şirkətlərdə uğurla fəaliyyət göstərdiyini də vurğulayaraq qeyd edib ki, BANM Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xarici şirkətlərin kadrlarının milliləşməsində böyük rol oynayır və bu qürurvericidir.

Rector of SOCAR's Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov made a presentation on "The role of Baku Higher Oil School in the development of human capital in the process of successful energy transition" at the 28th Baku Energy Forum.
In his speech, the rector emphasized that Baku Higher Oil School sets an example of the realization of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev’s motto "We must turn oil capital into human capital". He noted that BHOS is the leader in terms of the number of Presidential Scholars and that the specialties taught at the university have the highest passing rates in the country. Elmar Gasimov spoke about the companies and higher education institutions that are partners of Baku Higher Oil School, as well as about the international cooperation, scientific research projects and training programs.
Touching on the laboratories created last year at BHOS and their role in the implementation of scientific research projects, Elmar Gasimov said that the Polymers Laboratory was established by the Italian company Maire Tecnimont at BHOS, and the ITACA laboratory funded by the European Union’s grant was created at the university. BHOS Rector emphasized the importance of participation of higher education institutions in the quality education process in addition to personnel training. In this regard, he noted the special role of training programs such as the "Development of Strategic Leaders" program of the Leadership Academy jointly organized by SOCAR and Boğaziçi University, SOCAR's Talents program, the Project Management training for SOCAR employees, the School of Project Management jointly implemented with the Duke University (USA).
Elmar Gasimov said that steps have been taken in the field of green energy at BHOS, and there are big plans in this respect. The rector reminded that the first university textbook was published in Azerbaijan called "Introduction to the use of renewable energy resources", which he co-authored and which bears the label of the Ministry of Science and Education.
Emphasizing that graduates of Baku Higher Oil School are successfully working in SOCAR and other local and transnational companies, Elmar Gasimov noted that BHOS plays a great role in the nationalization of personnel of foreign companies operating in Azerbaijan, which is a matter of pride.